30 knižních tipů podle vašeho oblíbeného Avengera

Patříte mezi ty, kteří si pořád dokola pouští své nejoblíbenější MCU filmy a pokaždé, když se zmíní Endgame, začou vám slzet oči? Nebojte, my taky. A proto jsem pro vás připravila tento článek – abych vás z té filmovo-komiksové kocoviny dostala. Vybrala jsem několik (anti)hrdinů, které máme všichni rádi, a přiřadila k nim tři knihy, o kterých si myslím, že by si je daný hrdina s chutí přečetl.

Tak na co ještě čekáte? Vyberte si svého oblíbeného hrdinu a přečtete si, co by vám (a jemu) nemělo uniknout!

Kapitána mám upřímně ze všech MCU hrdinů nejradši. Je to klaďas, nemluví sprostě, všem se snaží vyjít vstříc a už od úplného začátku chtěl jenom pomáhat lidem. Právě pro všechny tyhle jeho vlastnosti jsem vybrala Renegáty, Nevlastní sestru a Opak věčnosti. Všechny tři knihy mají totiž společné to, že se v nich hrdinové vzepřou svému osudu a snaží se bojovat za to, čemu věří, i když jim ostatní hážou klacky pod nohy. Stejně jako Kapitán Amerika.

Tony Stark si okolo sebe udržuje jenom dva typy lidí: nepřátele a ještě větší nepřátele. Neřekli byste o něm, že je záporák, ale přestože je jeden ze zakládajících členů Avengers, není to vyloženě ani klaďas. Pro jeho sarkastický humor, odtažitost a barikádu, kterou si okolo sebe postavil, jsem zvolila tři knihy, o kterých si myslím, že by ho mohly bavit, protože by se v nich sám možná z části našel: Zjizveného krále, sérii Hunger Games a Rituál. Všechny mají totiž tak trochu hrdiny, kteří se nám na první pohled jeví jako záporáci.

Zatímco Bruce Banner má rád chytré romány, Hulk rád ničí – doslova. Povahy těch dvou se dohromady slévají v jednu, ač by si to ani jeden z nich nikdy nepřiznali. Vybrala jsem knihy, které jsou jak chytré a promyšlené a se silnými hlavními hrdiny, tak knihy, ve kterých se bojuje a ničí: Klan, Zloděje dýmu a retelling Temné a osamělé prokletí.

Ačkoli by to Thor nikdy nahlas nepřiznal, jeho láska k Lokimu byla mnohonásobně větší, než kterákoliv jiná, kterou nám MCU v jeho příbězích ukázalo. Thor se ho snažil pochopit, přestože ne vždy těmi nejlepšími způsoby – a proto by si přečetl tyhle tři knihy, aby skrz ně nalezl, kde dělal v jeho vztahu k bratrovi chyby – sérii Šest vran, Křiváky a Prokletý trůn. Všechny mají totiž společný jakýsi boj o moc, nalezení pravdy a překvapivé záporáky, které bychom čekali nejméně.

Loki vždy toužil po tom, aby ho bohové Asgardu přijali mezi sebe a jednali s ním jako rovný s rovným. A přestože prahnul po moci a ne vše, co udělal, bylo dobré (a prospěšné), nelze zpochybnit i jeho lásku k bratrovi a matce, která ho naučila magii. Loki by v knihách hledal podobné hrdiny, se kterými by se mohl ztotožnit a mysteriózní a magické příběhy. A to mu Krutý princ, Nikdynoc a Tohle všechno je pravda mohou dát.

Doktor Steven Strange byl sice předtím, než se stal nejmocnějším mágem světa, neurochirurgem, ale osobně si myslím, že by si ve svém volném čase, kdy by se nemusel věnovat magii, raději přečetl nějakou dobrou fantasy (samozřejmě s prvky magie, jak jinak) než o medicíně a mozku. Proto jsem mu vybrala tři knihy, kde se čaruje a magie tam najdete spoustu – Temné nadání a Dceru čarodějky – a Illuminae by ho zkrátka mohlo bavit kvůli faktu, že se kniha odehrává v budoucnosti. A jak dobře víme, Doctor Strange má s časem velice blízký vztah.

Ačkoli se Scarlet Witch také ráda mazlí a kamarádíčkuje s magií, docela ráda by si od ní tu a tam oddychla. A jako jedna z toho mála žen, které v celé sebrance Avengers jsou, by si určitě s nadšením přečetla nějaké knihy se silnými hlavními hrdinkami, které vezmou osud do svých rukou a nenechají si nic diktovat. Myslím, že Warcross, Everless i Temnota jsou přesně těmi knihami, po kterých by Wanda sáhla.

Spidey je z celého Marvel univerza nejmladší – a ačkoli je to stejný superhrdina jako jeho kolegové, je to také ještě středoškolák, který věří na pravou lásku. Peter by si proto ve volném čase, kdy zrovna nebojuje s Mysteriem, nebo nepíše seminárku do biologie, rád přečetl něco milého a oddechového, u čeho by mohl úplně vypnout mozek. A to všechno mu zajistí iPohádka a Srdcerváči. Plus Eliza a její nestvůry na trochu vážnější notu.

Člen Avengers s tajemnou historií není žádné překvapení, ale fakt, že o Natashe ani její nejbližší kolegové nic moc neví, je trochu zvláštní. Natasha je ráda, když si může na chvilku odpočinout od zvídavých očí a přečíst si nějakou dobrou knihu, třeba o… tajemných hrdinkách se silnými příběhy, které se rozhodně nebojí umazat si ruce. Vybrala jsem jí Skleněný trůn, Tři temné koruny a Pozorovatelku.

Rocket není zrovna velký čtenář, ale když už si má něco přečíst, musí v tom figurovat zvířata. Jak tam nejsou zvířata, rozhodně to nemůže být moc hluboké. Když zrovna nesekýruje někoho na palubě jejich vesmírné lodi, nebo nedělá Thorovi terapeuta, je zalezlý u sebe v kabině a směje se nad dobrou knihou. A já si myslím, že Divotvůrce, Má chudinka Jane i Město duší jsou zaručeně dobré, vtipné a plné zvířat (nebo duchů, a to by taky mohl zkusit).

předchozí
další
Anna alias Annainword

Věřím, že se můj dopis do Bradavic cestou zatoulal. Věřím, že tam kdesi v Prythianu na mě čeká můj vílák a že jsem ve skutečnosti dcerou hobitů, jen jsem cestou…

více
Komentáře

7 komentářů: “30 knižních tipů podle vašeho oblíbeného Avengera”

 1. Hezké, ale nemyslím si napsal:

  Ahoj,
  článek hezký, pěkně zpracovány, ale myslím si, že ty tipy jsou úplně mimo 🙈

 2. ... napsal:

  Já nemůžu mně se líbí všechny ty knihy to prostě nejde

 3. DC napsal:

  Ahoj,
  Uděláte prosím i podobný článek o DC? OwO

 4. Hezké, ale napsal:

  Take si myslím, že je to trošku mimo… 🙂 ale jinak moc pěkné 🙂

 5. Lea Wu napsal:

  Hezké! 😀

 6. Lara napsal:

  Uděláte prosím i pár kvízů k Marvelu?

 7. Lucka napsal:

  Vše co je u black widow už jsem četla, ale jinak hezky článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *