HumbookStage

Podzimní HumbookFest nám nestačil, a tak jsme v roce 2018 přidali HumbookStage. Konával se během veletrhu Svět knihy na pražském výstavišti a od roku 2020 se objevuje i na dalších akcích či samostatně. Kromě programu s autory, redaktory, blogery a dalšími hosty na pódiu chystáme i workshopy, chill zóny a stánky s knížkami a merchem. Na HumbookStage se dostanete s lístkem na akci, která ji hostí.

HumbookStage 2024

HumbookStage tradičně na Světě knihy. Opět v sobotu během největšího knižního veletrhu u nás obsadíme Sál Bohumila Hrabala a pojedeme hlavně young adult program. Těšit se můžete na kupu autorů včetně zahraničního hosta (přijede Lin Rina!) a nejrůznější besedy, chystáme i autogramiády (viz program níže) a chybět nebude 20% sleva na stánku Palmknihy.

Kupte si lístek v e-shopu Světa knihy. Vstupenku seženete od 100 Kč.

Oficiální hashtag události je #HumbookStage2024

Zahraniční host

Lin Rina

Úsměv, šálek čaje v ruce a hlava plná příběhů. Když Lin Rina píše, sní o jiných světech, časech a vesmírech. Ráda se ale podílí i na kreslení ilustrací a na kaligrafických detailech, i když přitom riskuje prsty špinavé od inkoustu. Ve svém každodenním životě tráví spoustu času se svými dvěma dcerami mezi hrady z písku a papírovými úryvky dětských knih.

Je autorkou bestselleru Kroniky prachu (a doplňkové knihy Pár stránek navíc), ve stejném světe se odehrává také Kufr z nebe. Dále jí u nás vyšel román Limea a nyní se chystají Ztracené vzpomínky.

Program

10:00–11:00
Můj svět, moje pravidla

Může si autor ve svém fiktivním světě dělat, co chce? A hlavně – projde mu to u čtenářů? O pravidlech, vnitřní logice, inspiracích i historickém pozadí fantazijních světů bude vyprávět spisovatelská čtveřice, která se podělí o zkušenosti z tvůrčí praxe: H. J. Bornemisza, Zuzana Hartmanová, Vojtěch Hlavenka a Michal Sirotek.

11:10–11:40
Vyhlášení osmé Hvězdy inkoustu

Literární soutěž Hvězda inkoustu vstoupila do 8. ročníku s tématem Dark academy. Kdo letos porotu zaujal nejvíce? Vyhlášení vítězného textu, jenž vyjde v nakladatelství Fragment, se zhostí redaktor a spisovatel Vojta Záleský a spisovatelé Lucie Ortega a Martin Bečan. Dojde i na křest románu Je to jenom sranda od Blanky Luxové, vítězky 7. ročníku, a vyhlášení tématu pro další rok.

11:45–12:40
Heavy contemporary jako terapie

Někdy existují i větší problémy než to, že se vám zrovna nedaří získat královskou korunu. Jaká úskalí čekají na autory emocionálně vypjatých contemporary knih? Promítají se do textu jejich osobní zkušenosti? A můžou mít léčivý účinek – jak na autora, tak na čtenáře? O tématech, které rezonují v současném světě, budou diskutovat Blanka Luxová, Vanessa Vernerová a Lena Valenová.

12:55–13:55
Reality check aneb život autora

Vstávají o poledni, posnídají čokoládovou pěnu s plátky zlata, během hodiny vychrlí pět kapitol a pak už si jen užívají pozornost médií… Tak určitě. Spisovatelský život dovede být stejně nemilosrdný i božský zároveň. Jak vypadá ve skutečnosti? Světlé i temné stránky autorského procesu odhalí Monika Bittnerová, Alice Lily Neradová a Lenka Poláčková.

14:05–14:50
Spolupsaní: dvě autorky, jedna kniha

Ukočírovat příběh dá zabrat i jednomu člověku, ale co když píšou rovnou dva? Je to lehčí, nebo těžší? A jak se řeší případné tvůrčí neshody? Adéla Rosípalová a Alena Štraubová, autorky romantické knihy Lásky čas, se svěří s poznatky ze společného psaní i s tipy, jak společný projekt úspěšně dotáhnout až k happy endu.

15:00–16:00
Tlumočená beseda s Lin Rinou

Naše srdce si získala Kronikami prachu, rozechvěla nás romantickou Limeou, napjala nás Kufrem z nebe a teď veze Ztracené vzpomínky. Lin Rina se vrací na pódium Humbooku a my se nemůžeme dočkat, co nám poví o své novince. Vše o životě spisovatelky, výrazných hrdinkách i fantasy světech se dozvíte právě tady.

16:10–17:10
První kniha HumbookTeamu ever

Áňa, Marky, Monča, Monča, Ola a Terka přetavily humboočí magii v ten nejúžasnější artefakt všech dob – v knihu s názvem Můžeš říct: Miluju tě. Vážně všechny milují Taylor Swift, jejíž alba tři novely v knize inspirovala? Jakou nejvtipnější historku holky při tvorbě zažily? Přijďte nasát esenci Humbooku a nechte si knihu podepsat!

17:20–18:20
Tvorba komiksu, superhrdinská výzva

Vznik komiksu provází celá řada nástrah – a to nejen pro scenáristy a kreslíře. Jak se při překladu vejít do bubliny? V čem jsou záludné komiksové adaptace klasických literárních děl? Jak probíhá spolupráce mezi tvůrcem příběhu, ilustrátorem a dalšími profesemi? Na divokou jízdu mezi panely a bublinami vás vezmou Štěpánka Jislová, Hana Grehová, Marta Chladová a Lukáš Zahrádka. Autogramiáda navazuje na besedu a proběhne přímo na stage.

Autogramiády

Pro podpisy si můžete chodit do autogramiádového koutku v Křižíkové pavilonu B

11:15 – 12:30 Vojtěch Hlavenka, H. J. Bornemisza, Martin Sirotek, Zuzana Hartmanová
12:50 – 13:50 Vanessa Vernerová, Blanka Luxová, Vojtěch Záleský, Lena Valenová
14:00 – 15:00 Monika Bittnerová, Alice Lily Neradová
15:00 – 16:00 Adéla Rosípalová, Alena Štraubová
16:15 – 17:15 Lin Rina
17:30 – 19:00 HumbookTeam

Související posty
videa
Little Box of Yes #coobooclassics

Hraní Little Box of Yes už je tradice 😁 A když navíc přidáte podmínku, že musí hlavní hrdinové pocházet z klasik, které vychází v edici CooBoo Classics, je to ještě větší zábava 😂 Jak si s tím poradili autoři na letošní HumbookStage?

videa
Little Box of Yes #disney100

Disney letos slaví 100 let, a tak jsme vymysleli zombie příběh s Elsou, Darthem Vaderem a Lokim v rámci vyprávěcí hry Little Box of Yes 😁 Pozor, došlo i na zpěv a bohužel ne moc dobrý 🙉😅

blog
Fotky z HumbookStage na Světě knihy 2022

V sobotu 11. června se HumbookStage vrátila na Svět knihy a hlavně mezi lidi! Děkujeme všem, co dorazili, byl to s vámi ten nejlepší zážitek. Foto: Jaroslav Fikota