Čím vyléčit Netflix kocovinu?

Závislost na knihách, filmech a seriálech jako by šly poslední dobou v ruce… Na Netflixu trávíme čím dál víc času, ale zároveň bychom si rádi našli čas i na čtení. Proč tedy nespojit obojí dohromady? Dnes jsme pro vás připravili lék na filmovo-seriálovou kocovinu právě ve formě skvělých knih, které se skvěle hodí k našim milovaným Netflix peckám.

P. S. Stále Tě miluju

Lara Jean se stále tak trochu vypořádává s tím, že někdo odeslal milostné dopisy všem klukům, které kdy milovala. Druhý díl téhle romantické oddechovky je snad ještě lepší než ten první – pokud to vůbec jde! Obsazení se opravdu povedlo a šatník Lary Jean opět srší barvami. Jenže co číst, když už jste P. S. Stále Tě miluju viděli desetkrát? Tedy kromě knižní přelohy samozřejmě.

Polibek v Londýně/New Yorku/Paříži

Romantika je zkrátka a romantika a každý někdy potřebuje trochu pohladit na duši. Série Polibek v… je přesně to, co byste po dokoukání milované adaptace Všem klukům mohli hledat. Dostanete tu správnou dávku roztomilosti a navíc se s každou knihou podíváte do jiné metropole.

Anotace: Londýn, týden před Vánoci. Jason je ve městě svých snů poprvé – a proti vůli rodičů chce zanechat studia práv a stát se hercem. Cassie Winterová má plné zuby filmů, divadel i herců – a má k tomu opravdu dobrý důvod. A tihle dva se setkají na představení Bídníků. A jelikož se Cassie ze všech sil snaží vyhnout rozhovoru se svou mámou a Jason touží oddálit rozhovor s rodinou, rozhodnou se vyrazit na tour po Londýně a jeho divadelních scénách. A třeba se ukáže, že pár společně strávených dní změní jejich osud.

Srdcerváči

Roztomilejší komiks bychom hledali opravdu jen těžko! Pokud vám chybí ta romantická část Všem klukům, které jsem milovala a rádi byste si užili kouzlo začínajícího vztahu, Srdcerváči jsou přesně to pravé ořechové. Příběh Nicka a Charileho přímo křičí roztomilostí. A navíc se jedná o grafický román, takže si můžete užít i jeho vizuální stránku a máte ho přečtený za chvilku.

Anotace: Charlie je nervák a někdy až moc přemýšlivý kluk. Minulý rok pro něj nebyl dvakrát dobrý, ale aspoň už ho nikdo nešikanuje. Nick Nelson je zase veselý, měkkosrdcatý hráč ragby. O Charliem něco slyšel, ale nikdy neměl příležitost si s ním promluvit. Až do začátku ledna, kdy se Nick a Charlie potkají na jedné společné hodině. I když jsou povahově zcela odlišní, rychle se z nich stanou přátelé, ale mohlo by z toho být i něco víc?

P. S. Líbíš se mi

Není náhoda, že mají oba tyto příběhy podobné názvy. V knížce od Kasie West si Lily začne vyměňovat vzkazy s neznámým klukem a dva teenageři si vypěstují krásný vztah, aniž by se reálně znali. Jak jste ale jistě uhodli, stejně jako u Lary Jean se i Liliin příběh začne tak trochu zamotávat…

Anotace: Lily při jedné obzvláště nudné hodině chemie nedává pozor a čmárá si na lavici slova oblíbené písničky. Druhý den zjistí, že někdo rozepsanou sloku dokončil, a ještě přidal vzkaz pro ni. Zajímavé! Brzy už si se svým anonymním přítelem vyměňují dlouhé dopisy, doporučují si vzájemně kapely a sdílí ta nejsoukromější tajemství. A to je teprve začátek dopisového přátelství, které se postupně promění v něco víc. Promluví si s tajuplným neznámým někdy naživo?

Sabrinina děsivá dobrodružství

Holdujete děsivým příběhům, hutné podzimní atmosféře a čas od času se rádi podíváte na nějaký ten horor? Jistě tedy znáte seriál Sabrina o mladé čarodějce, která o svých narozeninách stane před nelehkou volbou. Knih s podobnou atmosférou poslední dobou vyšla opravdu spousta, ale tady jsou tři nejlepší z nich.

Prokletý rok

Tahle kniha má snad všechno, co byste si mohli přát: tajuplnou atmosféru, osobitou protagonistku a neotřelo zápletku. Zároveň se celý příběh odehrává v patriarchátu, kde lidé věří, že ženy oplývají magií a dokážou tak svést muže na scestí. Jak tahle magie funguje a co všechno dokáže ovlivnit, vám neprozradím, ale vážně mě to šokovalo!

Anotace: Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek.

Krvavý lístek

Zní převyprávění Princezny husopasky hrozně? Nenechte se mýlit! Tahle fantasy má opravdu co nabídnout, ať už jde o propracovaný magický systém nebo unikátní svět. Hlavní hrdinka Aurelia používá k magii vlastní krev, takže to není žádná slabá krasotinka, zároveň ale neoplývá superschopnostmi a úspěch si musí zasloužit.

Anotace: Princezna Aurélie je mocnou čarodějkou. Jak by ale mohla být šťastná v království, které magii brutálně potlačuje? Své schopnosti však nemůže skrývat navždy, proto uprchne do jiného království. Nachází si zde přátele, zdokonaluje se v kouzlení a začíná něco cítit k muži, s nímž by nikdy vládnout nemohla. Když ji dostihne kruté nebezpečí, musí se rozhodnout – zůstane v utajení, nebo přizná královskou krev a pokusí se zachránit své milované?

Oko za oko

Ačkoli mát uhle trilogii z poloviny na svědomí Jenny Han, nečekejte žádnou slaďárnu. Tři středoškolačky Lillia, Kat a Mary se spolčí, aby se pomstily lidem, kteří jim ublížili. Děj se odehrává na ostrově, kde se skoro všichni znají, a tahle komorní atmosféra dodává příběhu děsivý nádech – zvlášť, když se začnou dít věci, které naše trio neočekávalo…

Anotace: Ostrov Jar není jen idylické místo na dovolenou, ale to vědí pouze ti, co na něm žijí. Kat, Mary a Lillia chodí na střední školu, ale to je asi to jediné, co mají společného. Tedy kromě touhy pomstít se. Pomstít se těm, kteří je šikanovali, vysmívali se jim a udělali jim ze života peklo. Špatné věci se totiž stávají i hodným holkám. Ale i hodné holky se umějí bránit. A tyhle tři dohromady? Jsou schopné čehokoli…

Zaklínač

Tenhle seriál doslova změnil internet k nepoznání. Henry Cavill v roli zaklínače Geralta, který vraždí nestvůry a cestuje po světě s otravným bardem Marigoldem, si získal srdce mnoha fanoušků. A ačkoli se řadím mezi starou gardu, kteří četli knihy před seriálem, mám díky Zaklínači chuť poznávat další příběhy a objevovat nové světy…

Mágové z Agarveny

Pokud se chcete pořádně začíst, sáhněte po téhle knize – je to celkem novinka, ale rozhodně stojí za pozornost. Je to pravá fantasy se vším všudy: najdete tu čaroděje, dobrodružnou výpravu, napínavé souboje… Zkrátka a dobře všechno, co po dokoukání Zaklínače hledáte.

Anotace: Pohár trpělivosti královny Deily přetekl. Krutí a mocní mágové z pevnosti Staxon čím dál víc ohrožují své okolí a nastal čas je zarazit. Do svých služeb proto povolá věrného čaroděje Kenrika, zloděje, rváče a karbaníka Dreka, a léčitelku Nomi. Věří, že právě oni zvládnou zastavit temnotu, která se z pevnosti šíří. Podaří se této nesourodé trojici osvobodit čarodějku Siran? Vymyslí taktiku, která povede k vítězství, nebo zažijí, jak chutná porážka?

Zloději dýmu

Potrpíte si na složitější příběhy s větším množstvím postav? Pak vás určitě nadchnou Zloději dýmu a jejich pokračování Svět démonů. Pod nádhernými obálkami se proplétá hned několik dějových linií a stejně jako v Zaklínači se tu všechno točí kolem zabíjení příšer. Možná dokonce víc, než byste čekali…

Anotace: V Brigantsku se princezna Catherine chystá na politické manželství bez lásky, které pro ni sjednal krutý otec. V Calidoru touží zhrzený sluha March po pomstě knížeti, který zradil jeho lid. V Pitorii cestuje lehkomyslný Edyon od města k městu a krade jednu cetku za druhou. A na pusté Severní planině utíká mladá Tash před démony. Každý je jiný, ale něco je spojuje. Všem osud rozdal karty, se kterými hrát nechtějí, a oni z nich musí dostat to nejlepší.

Prokletý sníh

I na české scéně se najde pár skvělých titulů a Prokletý sníh mezi ně rozhodně patří. Místní království sužují nestvůry, které ovšem na rozdíl od Zaklínače útočí jen, když napadne sníh. Zato tu nemají Geralta, který by všem pomohl, a tak je potřeba najít klíč k ochraně před děsivými příšerami po svém. Právě tady vstupuje na scénu hlavní hrdinka Tara, která má možná větší moc, než sama tuší.

Anotace: Život otrokyně Tary nestál ani za zlámanou grešli. Proto nedokáže pochopit, proč ji pomocí kouzel přenesli do jiné země, kde má najednou cenu zlata. Považují ji za klíč k poražení nestvůr, které sužují království pokaždé, když napadne sníh. Jediný, kdo útok krvelačných běsů zatím přežil, je králův bratr Corann. Spolu s ním se proto vydává tam, kam si chodí pro radu jen opravdoví zoufalci – k tajemným čarodějkám zvaným Tkadleny…

Sexuální výchova

Pokud vám tenhle humorný seriál nějakým záhadným způsobem unikl, nejspíš žijete pod kamenem a měli byste to okamžitě napravit! A jestli jste ho shlédli, jistě hledáte nějakou podivnou knihu se situačním humorem, která vám navodí přesně atmosféru Sexuální výchovy.

Stargirl

Tahle krátká knížečka v sobě má všechno, co potřebuje: neotřelý příběh, osobité postavy a hlavně prostředí střední školy takové, jaké doopravdy je. Stargirl totiž stejně jako Sexuální výchova upřímně ukazuje, jak se teenageři chovají a co dobrého, nebo naopak zlého to může přinést. A knížka navíc citlivě ukazuje i to, že každý má právo nic neskrývat a nepřizpůsobovat se ostatním jen proto, že je to cool.

Anotace: Od chvíle, kdy se na střední škole v ospalém městečku Mica objeví Stargirl, je všechno jinak. Než Leo Borlock zjistí, co se kolem ní děje, uvědomí si, že se zamiloval. Zamilovalo se do ní celé město, ale jeho obdiv nemá dlouhého trvání: Stargirlina všeobjímající láska se brzy obrátí proti ní – a ona zůstává uprostřed davu sama, vyloučená. Leo se ocitá před těžkou volbou: ona, nebo všichni ostatní? Vezmou Stargirl na milost, když se začne chovat „normálně“? A nepřijde tak o to, co na ní bylo nejkrásnější?

Americký roadtrip

Na Sexuální výchově mě mimo jiné bavilo i to, že na všechno ukazuje pohled holek i kluků. A právě v tomhle vyniká taky Americký roadtrip. Hlavní hrdina Teo řeší, jestli půjde na vysokou, a částí jeho motivace je taky dívka, která se mu líbí. Zároveň se tu objevuje silný prvek rodiny, která možná není tak úplně „normální“, ale zato drží při sobě v dobrém i zlém.

Anotace: Teodorovi je sedmnáct a už nechce být jen lemplem, co se protlouká střední školou. Když na vysoké škole potká dávnou kamarádku z dětství, přeskočí jiskra a Teo má o motivaci navíc. Je na nejlepší cestě za skvělými školními výsledky a vstupenkou na vysokou, když v tom se vrátí bratr Manny z vojenské operace v Iráku a najednou je vše jinak. Teo se potřebuje učit, jenže Manny potřebuje pomoc… Sestra Xochitl neváhá, oba bratry naloží do auta a společně se vydají na road trip po místech, na kterých jim záleží.

Každé srdce je bránou

Přiznejme si to na rovinu, Sexuální výchova je přece jen trochu podivnost. A pokud máte takové bizarní příběhy rádi, určitě vás bude bavit i Každé srdce je bránou. Děti, které prošli portály do jiných světů a vrátily se, ve škole slečny Eleanor dostávají prostor vypořádat se se svou situací. A věřte mi, že podivnosti tu najdete opravdu habaděj.

Anotace: Děti za správných podmínek vždycky mizely: proklouzly stínem pod postelí nebo šatníkem, propadly se králičí norou a vynořily se… jinde. Ale kouzelné světy nemají pro ty, co se už nehodí, pochopení. Nancy se kdysi zatoulala, ale teď už je zpátky. A neustále hledá způsob, jak se vrátit zpátky do svého světa. Její příjezd do Domova slečny Westové znamená změnu: za rohem číhá temnota a jen ona a její spolužáci mohou zjistit, co se vlastně děje. Bez ohledu na cenu, jakou budou muset zaplatit.

Na tenkém ledě

To nejlepší jsem si musela nechat na konec: seriál Na tenkém ledě představuje krasobruslařské prostředí, ale kromě mezilidských vztahů a zázemí závodní úrovně sportu ukazuje také život s bipolární poruchou. Dotýká se velkého množství závažných témat a probudí ve vás celou škálu emocí. Totéž jistě dokážou i následující tři knihy.

Eliza a její nestvůry

Jakmile se někde zmíní tématika duševního zdraví, patří do konverzace také tahle skvělá knížka. Eliza pod přezdívkou tvoří vlastní webový komiks a je vážně slavná, ale v realitě má ráda svůj prostor a děsí se interakce s lidmi a navazování vztahů. Sledovat její cestu může být poučné a každopádně jí budete fandit stejně jako právě protagonistům Na tenkém ledě.

Anotace: Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechno, co vybudovala, se začne rozpadat.

Kulti

Bavilo vás v Na tenkém ledě sportovní prostředí? To najdete taky v Kultim, ačkoli tady vás nečeká žádné krasobruslení. Hlavní hrdinka je nadaná fotbalistka a když se v jejím týmu objeví nový, pekelně nepříjemný trenér, začíná hra, která s fotbalem nemá zdaleka tolik společného…

Anotace: Když Sal v dětství viděla v televizi Reinera Kultiho, jak dává gól, inspiroval ji, aby taky začala hrát fotbal a tvrdě na sobě dřela. Z okouzlené holčičky se stala silná žena a skvělá fotbalistka. Teď, o pár let později, přichází její idol jako asistent trenéra. Jenže fotbalista, do nějž byla kdysi platonicky zamilovaná, a muž, který se stal jejím trenérem, jako by byli dva různí lidé. Je zachmuřený, samotářský a neurvalý. Vytáhne ho Sal z jeho ulity?

Tohle všechno je pravda

Upřímnost nadevše je heslo, které prosazuje tato kniha. Autorka představuje temný příběh z prostředí střední školy, vyprávěný prostřednictvím různých rozhovorů, článků a výňatků z on-line konverzací. Celé se to nakonec slije do jedné linky a poučení, které si z Tohle všechno je pravda odnesete, jen tak nezapomenete.

Anotace: Miri, Soleil a Penny se mohly zbláznit radostí, když se jim a tichému nováčkovi Jonahovi podařilo spřátelit se s Fatimou Ro, autorkou jejich oblíbené knihy. Fatima se stala jejich inspirací, spřízněnou duší, životním stylem. Úplně se někomu otevřít a sdílet svá nejniternější tajemství je přece tak osvobozující! Jenže teď je všechno jinak. Opravdu je Fatima jen využila? Podrazila? Nebo jim dala novou šanci? Co z toho všeho vlastně byla pravda?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *