Top 10 sérií pro čtení na jeden zátah

Stejně jako my rádi čekáte, než vyjde celá série, abyste si mohli dát maraton? Chápeme, že je to lepší než čekat na každý další díl a mezitím zapomenout, co se v tom předchozím vlastně stalo (nemluvě o tom, že existuje riziko, že celá série ani nevyjde a nebudeme tak vědět, jak to skončí) – to si radši dáme všechny ty stovky stránek najednou! A protože kompletních sérií už je spousta, přicházíme s tipy na 10 nejlepších, které byste si rozhodně měli přečíst na jeden zátah!

Léto, kdy jsem zkrásněla
Jenny Han
(3 díly)

Jasně, ještě nejsou ty pravé letní prázdniny, ale tahle série vám jejich atmosféru zaručeně navodí. Hlavní hrdinka Bella pro léto doslova žije. Těší se, až bude trávit čas v domě na pláži, který patří Suzanně, nejlepší kamarádce její mamky. Suzanna má dva syny – a jak Belly postupně dospívá, její vztah k nim se pomalu proměňuje.

Tohle ale není jenom tak nějaký přeslazený románek! Řeší se tu rodinné vztahy a osudová rozhodnutí, která možná Bellyina léta změní už napořád. Jenny Han skvěle kompenzuje vážné části příběhu s odlehčenou plážovou atmosférou a romantickými letními západy slunce. Od téhle série se nebudete chtít odtrhnout, čte se opravdu sama… A přiznejme si to, trilogii Léto potřebujete mít v knihovničce už jenom kvůli těm obálkám! Navíc Všem klukům a Oko za oko od Jenny Han už máme stopro přečtené a tohle vám ještě chybí do sbírky.

Kroniky pozůstalých a Zlodějský tanec
Mary E. Pearson
(3+2 díly)

Je něco lepšího než jedna kompletní série? Přece dvě kompletní série! A ještě ke všemu je napsala naše oblíbená autorka Mary E. Pearson, která nám všem loni na HumbookFestu svým humorem vytřela zrak.

Obě série se odehrávají ve stejném univerzu a obě slibují originální fantasy příběh: Princezna Lia, protagonistka Kronik pozůstalých, uteče v den své svatby s princem z cizího království, kterého nikdy neviděla. Pronásledují ji dva muži: princ, který si ji měl vzít, a nájemný vrah, který ji chce zabít. Poznáte, který je který? Vsadíme se o cokoliv, že to prohodíte stejně jako my!

Zlodějský tanec se odehrává po událostech Kronik pozůstalých. Protagonistkou je bývalá zlodějka Kazi, která se vydává do Ballengerovy říše vyjednávat za království Vendy. Když se ovšem setká s novým vládcem Jasem, všechno se hrozně zamotá…

Dobrá zpráva je, že pokud nechcete číst 5 knih a zajímá vás víc Zlodějský tanec, v pohodě tuhle sérii pochopíte i bez znalosti původní trilogie. Jen pozor, ty Kroniky pozůstalých se vám tím samozřejmě vyspoilerují.

To bylo tvé jméno
Makoto Šinkai
(3 díly)

Co se stane, když se venkovské holce, která už má dost všech tradic a povinností, splní přání? Vymění si tělo s klukem z velkoměsta. Jak se s tím oba vypořádají a kam je jejich nové osudy zavedou? A dokážou se i přes vzdálenost v prostoru a čase opět setkat?

Pokud máte chuť zkusit trochu jiný čtenářský zážitek (anebo potřebujete pohnout se svojí čtecí výzvou na rok 2020), určitě nepřehlédněte tuhle mangu! Čte se totiž jedna báseň – tedy pokud ji jako Míša omylem nečtete vzhůru nohama, že jo 😀 Jinak stránky rychle ubíhají a jakmile se začtete, už nebudete chtít přestat! Tak si nezapomeňte pořídit do zásoby celou sérii, protože jeden díl opravdu slupnete jako malinu a budete nutně potřebovat kompletní sérii.

Podle této série vzniklo i anime, tak se můžete nechat nalákat trailerem.

Měsíční kroniky
Marissa Meyer
(4 díly+2 bonusové knihy+2 komiksy)

Originálnější série snad ani neexistuje! Každý díl Měsíčních kronik je totiž převyprávěním jiné pohádky – dočkáte se tu Popelky, Červené Karkulky, Lociky a Sněhurky. Ale pozor, tohle nejsou ledajaké příběhy! Jednotlivé knihy na sebe navazují a všechno se to odehrává ve sci-fi svět budoucnosti, kde lidé kromě Země žijí taky na Měsíci. Popelka je v podání Marissy Meyer kyborg a Locika místo ve věži čeká na svého zachránce zavřená v družici…

Zní to šíleně? Je to šíleně dobré! Můžete se těšit na skvělou partu hlavních hrdinek a hrdinů, šokující zvraty, kruté padouchy, zajímavé prostředí, skvělý humor a romantickou linku, která si pěkně pohraje s vašimi emocemi. Zkrátka a dobře, tahle tetralogie je dokonalá. Za tím si stojíme.

Drahokamy
Kerstin Gier
(3 díly)

Máte chuť na něco oddechovějšího? Pak se zkuste začíst do téhle roztomilé trilogie od Kerstin Gier. Už je sice staršího data, ale pořád velká pecka (navíc ověřená časem). Hlavní hrdinka Gwendolyn v šestnácti zjistí, že dokáže cestovat časem. Jenže na tuhle roli se celou dobu připravovala její sestřenka, a tak Gwen nemá ani páru o tom, jak se se svými nově nabytými schopnostmi vypořádat. Navíc se ukazuje, že okolo cestování časem se točí nejedna záhada – a některé z nich by opravdu neměly zůstat skryté.

Jestli se dá nějaká série označit slovem „čtivá“, Drahokamy si tenhle titul rozhodně zaslouží. U čtení se zaručeně nasmějete, ale užít si můžete taky roztomilou romantickou linku a hlavně jednu velkou jízdu skrz naskrz časem… A můžete si být jistí, že tuhle trilogii budete mít přečtenou na jeden nádech. Každý díl končí tak, že ten další prostě potřebujete! A to hned!

Griša a Šest vran
Leigh Bardugo
(3+2 díly)

Další možnost, jak si místo jedné série najednou přečíst hned dvě, nabízí Leigh Bardugo. Trilogie Griša vypráví příběh Aliny, která v sobě objevuje dosud netušené schopnosti. Z vesnické dívky se tak stává příslušnice elitního řádu Grišů, kteří ovládají různé druhy magie a pod vedením záhadného Temnyje pomáhají království Ravka bojovat proti nepřátelům.

Duologie Šest vran se odehrává v Ketterdamu o několik let později. Proslulý zloděj Kaz Brekker přijímá zakázku, která ho možná bude stát život. Sestavuje tým, který mu má pomoct z celé situace vyjít jako milionář a ne jako mrtvola. A tak se gang Šesti vran chystá do akce. Dokážou zloděj, trestanec, hazardní hráč, černá ovce rodiny, špionka a kráska-zabiják uskutečnit neuskutečnitelné?

Tyhle série patří mezi skvosty v rámci young adult – a navíc brzy uvidíme (teda doufáme) seriál inspirovaný univerzem Leigh Bardugoz dílny Netflixu… Takže v rámci poctivé přípravy doporučujeme pečlivě nastudovat!

Jo a my víme, že se spekuluje o tom, že bude mít Šest vran pokračování a navíc vychází nové série Zjizvený král, ale tyhle dvě série jsou dostatečně uzavřené a cokoliv navíc už je vlastně takový bonus.

Selekce
Kiera Cass
(3+2 díly+povídková kniha)

Hledáte oddechovku, která vám navodí dobrou náladu? Pak jste tu správně!

America Singerová je vybrána do Selekce, aby se spolu s dalšími 34 dívkami ucházela o srdce prince Maxona, a tak se stala královnou Illey. Jenže je v tom háček – America o tuhle parádu ani přinejmenším nestojí. Chce se vrátit domů ke své tajné lásce Aspenovi a poklidně žít jako příslušnice páté kasty… Kam ji však Selekce zavede, nikdo nemůže ani tušit…

Pokud jste tuhle sérii ještě nečetli, nejspíš žijete pod kamenem. Kiera Cass totiž píše opravdu skvěle a patří k těm autorkám, od kterých bychom četli i nákupní seznam, protože by nás to bavilo! A tahle původní trilogie se naštěstí dočkala hned dvou dalších dílů a povídek jako bonus. Takže pokud se chcete ponořit do světa krásných šatů, zákusků a spletitých vztahů (a my vám zaručujeme, že chcete!), rozhodně máte co číst.

Skleněný trůn
Sarah J. Maas
(6 dílů+2 bonusové knihy)

Dobře, dobře, tohle jste nejspíš všichni četli! Ale kdyby náhodou ne, rozhodně byste to měli napravit, protože máme tuhle sérii konečně kompletní! Hlavní hrdinka Celaena je nájemná vražedkyně, bohužel ovšem skončí ve vězení. Abys e z něj dostala, musí se spolu s dalšími krutými soupeři utkat v turnaji o post králova nájemného vraha. Kdo tady prohraje, platí životem. Pomalu ovšem vychází najevo, že na zločince čeká větší zlo než jejich soupeři – nikdo ovšem netuší, jaké…

Tahle šestidílná série si získala čtenáře po celém světě a má to svůj důvod. Od prvního dílu se hlavní hrdinka hodně vyvíjí, stejně tak expanduje svět, kde se děj odehrává, a Sarah J. Maas přichází s dalšími a dalšími spletitými zvraty. Jakmile se jednou začtete, už nebudete moct přestat.

Dobyvatelská sága
Kiersten White
(3 díly)

Potrpíte si na hlavní hrdinky, které rády nakopávají zadky a nenechají sebou zametat? Pak byste rozhodně neměli minout Dobyvatelskou ságu. Hlavní hrdinka Lada Dracula je dcerou knížete Valašska, ale už jako malá se spolu s bratrem Raduem dostává do Osmanské říše jako pojistka dobrého chování jejich otce. Lada netouží po ničem jiném, než po oprávněné vládě nad Valašskem, která jí jako prvorozené právem náleží. Ovšem kruté patnácté století jí nepřeje z jednoho prostého důvodu: je to žena. Lada se ale rozhodně nenechá odradit.

Tahle trilogie není podobná ničemu, co jste doposud četli. Kiersten White vyniká ve vymýšlení geniálních intrik, ale dočkáte se taky bitev, vypjatých emocionálních scén, skvělého situačního humoru a nádherných citátů. Zkrátka a dobře, k dokonalosti nechybí opravdu nic.

Ohnivák
Claudia Gray
(3 díly)

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na tuhle skvělou sérii o cestování mezi paralelními světy! Protagonistka Marguerite je dcerou dvou vědců, kteří vynaleznou Ohniváka – přístroj, díky kterému lze cestovat mezi dimenzemi. Teď je ale otec Marguerite mrtvý a ona se vydává do všech možných světů, aby vypátrala jeho vraha. Odhaluje tak konspiraci mnohem větší, než by si dokázala představit…

Trilogie Ohnivák vás po prvním díle rozhodně bavit nepřestane – naopak. Očima hlavní hrdinky můžete objevovat další a další světy, odkrývat další tajemství, a možná se taky tak trochu zamilovávat… Zkrátka a dobře, v téhle sérii najdete všechno, co potřebujete. A protože budete chtít vědět, jak všechno tohle skončí, rozhodně si ji pro jistotu pořiďte celou!

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Jeden komentář: “Top 10 sérií pro čtení na jeden zátah”

  1. Olivia Caroline Jones napsal:

    “Pokud jste tuhle sérii ještě nečetli, nejspíš žijete pod kamenem. Kiera Cass totiž píše opravdu skvěle a patří k těm autorkám, od kterých bychom četli i nákupní seznam, protože by nás to bavilo!”
    tohle miluju! amen 🙏🏻

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *