7 nej knižních království

Každá holka chtěla být kromě učitelky, popelářky a astronautky někdy taky princeznou, nebo ne? V rámci young adult si tenhle dětský sen plní hned několik autorek – a díky tomu vznikla opravdu spousta zajímavých fantasy světů. A zatímco se o prázdninách budete slunit na pláži nebo rozhlížet po horách, můžete si představovat, jaké by bylo navštívit těch sedm nejlepších fiktivních království… Baví vás motiv království v young adult knížkách? Mrkněte na náš tag království a najděte něco nového na čtení. Pod článkem můžete hlasovat pro své oblíbené království.

Temné a osamělé prokletí
Brigid Kemmerer

V tomhle retellingu na Krásku a Zvíře máte možnost nahlédnout na děj, ale taky na propracované prostředí a nový svět, prostřednictvím dvou hlavních postav: Jednak tu máme prince Rhena, který svou zemi miluje a obětoval by pro ni všechno, takže ho vzniklá situace nesmírně trápí. Na straně druhé stojí odvážná Harper, která se do království Uhlíkov dostala nedobrovolně, a tak si k němu osobitý vztah teprve vybudovává. Jak tušíte, začne na téhle malé zemičce záležet i vám – a nejen na ní…

Princezna popela
Laura Sebastian

Tuhle knihu stále dokola označuji za skrytý poklad young adult fantasy, a to nejen kvůli přemýšlející hlavní hrdince a zajímavé zápletce. V Princezně popela se opakovaně objevuje myšlenka oddanosti vlasti a národní hrdosti, se kterou se běžně v rámci žánru moc nesetkáte. Zároveň se nacházíme ve světě, kde lidé posilují svou moc prostřednictvím duchovních kamenů různých živlů – a pozorovat jejich vliv je nadmíru zajímavé!

Kroniky pozůstalých
Mary E. Pearson

Pokud aspoň trochu čtete knihy pro mládež (jestli ne, kde jste doteď žili?), Falešný polibek vám jistě ve spojení s královstvími vytanul na mysli jako první. Hlavní hrdinka Lia utekla před domluveným sňatkem, teď ji ale pronásledují dva muži, jeden nebezpečnější než druhý: princ, její nastávající manžel, a vrah, který má za úkol ji zabít. Lia na útěku procestuje nemalou část svého království a vy ho tak můžete objevovat spolu s ní.

Tři temné koruny
Kendare Blake

Ostrov Fennbirn, kde tři sestry (každá s jinou magickou schopností) bojují o jednu korunu, patří mezi opravdu jedinečná království. Čtenář sleduje cestu tří hrdinek a jejich blízkých, takže v průběhu knihy poznává celý prostor ostrova. Autorka navíc trochu naznačuje i existenci dalších zemí na pevnině, které nám snad ukáže v dalších dílech… Zatím stojí za to kouknout na skvěle propracovanou mapu ve Třech temných korunách a nechat si ukázat lesy, útesy a paláce Fennbirn.

Selekce
Kiera Cass

V zemi Illea je forma vlády trochu diskutabilní, ale kasta Prvních v zásadě vládne všem ostatním, takže se dá hovořit o království. Většina děje této série se odehrává právě v paláci vládnoucí rodiny, kde si princ má z náhodně vylosovaných dívek vybrat svou budoucí nevěstu. America se do soutěže původně ani přihlásit nechtěla, takže když se ocitne mezi róbami a plesy, vidí všechno poměrně kriticky. Právě její osobitý pohled na fungování Illey dodává knihám na originalitě. A vůbec, pokud jste Selekci ještě nečetli, honem to napravte! Nedávno vyšla i v paperbacku a na léto je to ideální čtení.

Prokletý trůn
Joelle Charbonneau

Když jsou král i korunní princ za záhadných okolností zavražděni, jako kandidáti na panovníky zbývají dvojčata Andreas a Carys. V knize od Joelle Charbonneau sledujeme jejich boj o trůn a díky jejich nasazení poznáváme i zemi, o kterou jim tolik stojí za to bojovat. Autorka představuje originální svět stojící na základech klasických středověkých fantasy, tamní obyvatelé ovšem umí třeba generovat elektřinu. Pokud toužíte po něčem osvěžujícím, Prokletý trůn je to pravé ořechové.

Kletba vítězů
Marie Rutkoski

Tady trochu podvádím, já vím – v Kletbě vítězů se pohybujeme v císařství a ne království – ale tuhle sérii mám zkrátka tak ráda, že jsem ji nemohla vynechat! Hlavní hrdinka Kestrel je specialistka na intriky a dokáže si špionáží i dalšími triky zajistit, co chce. Pohybuje se ovšem nejen mezi šlechtou, ale také mezi obyčejnými lidmi. Všechno se zamotá, když si pořídí otroka. Autorka si pohrává nejen s psychikou postav, hodně sází také na vzdálenosti a promýšlí historické vztahy mezi jednotlivými národy.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

6 komentářů: “7 nej knižních království”

  1. Kateřina Bajerová napsal:

    Pro mě, je to jednoduše Skleněný trůn.

  2. Iris napsal:

    Skleněný trůn 🙆‍♀️🥰🥰🥰🥰🥰

  3. Lucie Pouzarova napsal:

    Skleneny trun💖

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *