Heavy contemporary #LikeTryWhy

Čtenářky a čtenáři se dělí na dvě skupiny – jedni radši čtou o duhách a jednorožcích a šťastných koncích, a ti druzí… to jsme my. My, kdo chceme hluboké myšlenky, slzavá údolí, srdcervoucí romantické balady a nekončící rozhovory o smyslu života. My, kdo čteme heavy contemporary. A dnešní #LikeTryWhy je plné tipů právě pro ty další zasněné duše, které v knihách hledají hloubku a emoce. Věřím, že tam jste. A tohle všechno si potřebujete přečíst.

Všechny stránky Amelie
Ashley Schumacher

Nikdy není pozdě začít novou kapitolu.

Tahle kombinace knihomolství a hledání sebe sama je snad to nejlepší, co se YA literatuře mohlo přihodit. Hlavní hrdinka ztratila svou nejlepší kamarádku v autonehodě, a tak se jejich společně naplánované léto před nástupem na vysokou proměnilo v trosky. Nebo se možná v trosku proměnila sama Amelie? Z letargie ji tak trochu zachrání nález vzácného výtisku její oblíbené knihy – rozhodne se totiž vypátrat, kdo a proč jí ho poslal. Tenhle příběh ale není jen o Améliině cestě, dostávají tu prostor i další postavy! O těch vám ale zatím netřeba nic prozrazovat…

Na co slova nestačí
Brigid Kemmerer

Volné pokračování bestselleru Dopisy ztraceným o sdílení těch nejtajnějších pocitů.

Jako bych si snad doporučení tohoto příběhu mohla kdy odpustit. Kromě vztahu mezi oběma hlavními postavami se tu totiž řeší taky jejich vlastní životy – potýkají se totiž třeba s rozvodem rodičů, šikanou na internetu nebo domácím násilím. Brigid Kemmerer píše nádherně, takže se můžete těšit na spoustu krásných citátů, ale taky hlubokých myšlenek. A v neposlední řadě musím pochválit i začlenění moderních technologií do života teenagerů – i když tím se může pyšnit skoro každá kniha na tomhle seznamu.

Srdcerváči
Alice Oseman

Grafický román o životě, lásce a o všem, co se stane mezi tím.

Oddechovka mezi vážnou literaturou? Jenom navenek. Srdcerváči jsou sice komiks, ale jejich příběhu to rozhodně neubírá na hloubce. Nick a Charlie na stránkách téhle série budují svůj vztah, ale taky objevují svou sexualitu, potýkají se s předsudky a různými komplikovanými situacemi. Alice Oseman ale na všem skvěle ukazuje, že komunikace je klíčem k úspěchu a že spousta věcí se dá vyřešit, když tomu dáte šanci. Tak dejte šanci i Nickovi a Charliemu!

Eliza a její nestvůry
Francesca Zappia

Její příběh je fenomén. Její život katastrofa. Ilustrovaný román o životě nejen na sítích.

Eliza žije dvojí život: na internetu tvoří populární komiks, který má spoustu fanoušků, v běžném životě ale tak docela nezapadá a komunikace s vrstevníky vázne. Její život se obrátí naruby, když se spřátelí s Wallacem, který její tvorbu sleduje. Ale nebojte, tohle není žádná ohraná romantika! Autorka přesně a autenticky ukazuje, jaký je život s psychickými problémy a jak je důležité věnovat duševnímu zdraví (ať už u sebe nebo ve svém okolí) pozornost. Uznávám však, že při čtení mi i slzička ukápla…

Americký roadtrip
Patrick Flores-Scott

Vydejte se na cestu po Americe!

Na téhle contemporary člověk chtě nechtě musí vyzdvihnout jednu věc: skvěle napsaného hlavního hrdinu. Ano – kluka! A Teo není jen tak ledajaký kluk: kromě své první velké lásky se potýká také s návratem svého bratra z vojny. Teovo vyprávění ale působí vážně osobitě, takže na rozdíl od dalších heavy contemporary na tomhle seznamu nečekejte žádné barvité metafory ani srdceryvná vyznání. O to víc realisticky ale Americký roadtrip působí!

Hate List
Jennifer Brown

Znepokojivý, silný a hluboce dojemný příběh.

Valerie se vrací do školy, která se pro ni stala ztělesněním pekla. Před pěti měsíci totiž její přítel Nick střílel na spolužáky a učitele podle seznamu, který spolu kdysi napsali. Valerie se tak potýká s vinou a zároveň s obviňováním ze strany ostatních. Je ale oprávněné? Jistě vám došlo, že autorka se v téhle knize s ničím nepáře. Valerie předává své syrové emoce čtenáři takové, jaké jsou. A tak kromě flashbacků do samotného střílení ve škole nahlížíme také do Valeriiny hlavy v době, kdy se snaží se vším vypořádat.

Kdybychom se neviděli
Cynthia Hand

Smrt je všude kolem nás. Jen si jí nevšímáme … dokud nemusíme.

Existuje něco silnějšího než sourozenecké pouto? Lex si to nemyslí. Ale co když váš bratr spáchá sebevraždu a vy jste tomu možná mohli zabránit? To Lex děsí ve snech i během dne. Cynthia Hand se v příběhu Kdybychom se neviděli věnuje nejen sourozeneckým vztahům, ale především ztrátě a tomu, jak se s ní my lidé (ne)umíme vypořádat. Lex totiž svými pocity ovlivňuje své okolí a čtenář může sledovat její cestu, když se snaží v životě bez bratra najít smysl a klid.

Sadie
Courtney Summers

Holky se ztrácejí v jednom kuse!

Holky se ztrácejí v jednom kuse. Sadie se ale vydala hledat vraha své mladší sestry… a už se nevrátila. Uspěla snad teenagerka tam, kde policie ztroskotala? Anebo se ztratila a čeká, až ji někdo najde? Sadie je kniha plná otázek, na které ale nedostanete příliš mnoho odpovědí. Respektive, budete si na odpovědi muset přijít sami. Protože myšlenky, které si čtenář uvědomí sám, mají mnohem větší váhu než ty, které mu autor/ka naservíruje na stříbrném podnose. Nebo ne?

Všechno je v pohodě
Nina LaCour

Celý život máte pocit, že toho strašně moc potřebujete. A pak odjedete jenom s mobilem, peněženkou a fotkou svojí mámy.

… ale kdyby to byla pravda, asi by tahle kniha příliš mnoho stran neměla, že? Ve skutečnosti protagonistka Marina tak docela v pohodě není, ale nikdo v jejím okolí moc neví proč. Studuje na univerzitě v New Yorku, ale jako by za sebou vláčela nějaké břímě minulosti, které ji táhne ke dnu. Všechno je v pohodě patří mezi ty nejcitlivější příběhy, co jsem kdy četla. A věřte tomu, že se brzy zařadí i mezi ty vaše oblíbené. Ano, budete plakat. Ale (jak by řekl Ron) náramně si to užijete.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *