Co mají všichni s těmi hady?

Loni se objevil trend, že všude na obálkách byly vrány. Fakt. Letos je ale všechno jinak. Letos totiž frčí hadi. A ačkoliv to zní fakt nechutně (protože hadi nejsou úplně ta nejhezčí stvoření ze zvířecí říše), tak paradoxně obálky s hady na nás fungují a patří mezi naše nové oblíbence. Had is the new vrána!

Devátý spolek
Leigh Bardugo

V novince od Leigh Bardugo Devátý spolek se poprvé ocitáme mimo svět Grišů (teda kromě Wonder Woman) a objevujeme se v příběhu odehrávajícím se v pochmurném prostředí univerzity Yale. Stejně jako je tmavá a trochu děsivá obálka (hadi jsou prostě děsiví, jasný?), tak takový je i děj. Podivno, tajemství, okultní aktivity. To vše a mnohem více pronásleduje hlavní hrdinku Alex Sternovou, která kvůli druhé šanci na život musí sledovat yaleskou smetánku a jejich tajné spolky. S holkou, co má tetování chřestýše, navštívíme hřbitovy, kobky, sklepy a všechna podobná temná místa, na která jen pomyslíte. Je to rozhodně něco jiného, než na co jsme u Bardugo zvyklí, ale kdo ji sleduje na Instagramu, tak ví, že v podobných věcech si Leigh vážně libuje. A asi není třeba říkat, že i přestože je na obálce had, tak vypadá naprosto dokonale a rozhodně zaujme na první pohled.

Královna ničeho
Holly Black

Když jsem poprvé uviděla obálku Královny ničeho, byla jsem poměrně překvapená, protože se od prvních dvou v sérii poměrně liší, ale čím více jsem se na ni dívala, tím zajímavější mi přišla. Především kvůli symbolice, která se na ní nachází. Nebudu zabíhat do detailů, abych vás nepřipravila o žádné překvapení, které se v sérii nachází – přeci jen je to závěrečný díl. Série Krutý princ se odehrává ve světě víl a my sledujeme lidskou Jude, která byla v dětství unesena, jak se snaží najít si tam své místo, což není vůbec snadné, protože jí to ostatní víly v čele s princem Cardanem velmi znesnadňují. Princ je stejně jako všechny ostatní víly podlý jako had. Což, když budeme upřímní, je i Jude, protože to, co ona dokázala zvládnout během pár set stránek, vážně potřebuje mít hadí úlisnost.

Balada o ptácích a hadech
Suzanne Collins

Vrátíme se do světa Hunger Games říkali, bude to zábava říkali. A ona to je na jednu stranu pravda, zábava to byla, ale v trochu jiném slova smyslu, než se nám na první dobrou vybaví. V Baladě o ptácích a hadech se ocitáme v době desátých hladových her. V době, kdy jsou Hladové hry ještě v plenkách a Kapitol bojuje o sledovanost – sledovat, jak se vraždí banda mladých lidí z krajů, v té době moc nefrčelo. A tak přichází s nápadem mentorování splátců. Kdo jiný, než náš nenáviděný Snow, by mohl být jedním z mentorů. Pod křídla dostane Lucy Gray, kočovnou hudebnici, která po kapsách schovává hady a ráda je pouští na ostatní. Hadů je v Baladě doopravdy požehnaně a ne všichni pochází ze soukromých sbírek Lucy Gray. No, a krom fyzických hadů, tak je tu nespočet metaforických hadů v čele se Snowem. Tahle knížka vám objasní mnoho věcí, které se udály v původní trilogii, a zároveň vám ukáže, jak a co zformovalo Snowa do námi známé podoby.

Dvě temné vládkyně
Kendare Blake

V sérii Tři temné koruny hrají roli tři věci – zvířata, živly a jedy. Tři sestry, každá mající jinou moc. Jedna ovládá všechny živly okolo sebe a je schopná přivolat například neskutečné bouřky, druhá ovládá zvířata a třetí má schopnost odolávat jedům. Dvě temné vládkyně je třetí díl tetralogie, takže o ději pomlčím, abych někoho nepříjemně nepřekvapila, ale co určitě stojí za zmínku, je, že hadí podlost se neukrývá jen v té královně, která odolává jedům. Každá z nich má v sobě trochu hadích vlastností, které jako královny asi i potřebují k přežití na dvoře. Protože mezi dvořany se pár zmijí, ochotných bodnout do zad (nebo kousnout) taky najde. V sérii zbývá poslední díl, na který se můžete těšit. Konečně dojde k velkému rozuzlení celé zápletky a dozvíme se, jak to vlastně celé autorka, která se nechala inspirovat fungováním včelího roje, vymyslela!

Holubice a had
Shelby Mahurin

Přiznejme si to. Jsme povrchní a první, co nás zaujme na Holubici a hadovi je ta nádherná obálka. A hned na to nás osloví anotace. Lovec čarodějnic je donucen si vzít čarodějnici. Tajemství její moci musí zůstat schované, protože kdyby se to dostalo na veřejnost, tak by to vyvolalo takový rozruch, který ve městě Cesarine ještě nezažili. Jak se tak lovec a jeho kořist mohou vzít? Lstí. Protože jestli tady je něco, co Lou umí, tak je to dostat se z každé problematické situace úskoky, strategií a vychytralostí. A ještě si u toho bude zpívat sprosté písničky (což je něco, co Reidovi vůbec neleze na nervy, vůbec, ani trošičku). Hadi jako takoví zde nehrají žádnou prominentní roli, ale typické temno, které je s nimi spojováno naleznete v atmosféře, která prostupuje celou knihou. I když se místy neubráníte smíchu, tak pořád cítíte tíživou sílu tajemství a intrik.

Zmije
Bex Hogan

Piráti. Dobrodružství. Láska. I takhle se dá popsat Zmije, ve které se nám otevírá nový zajímavý fantasy svět. Hlavní hrdinka Marianne se má časem stát Zmijí, což je titul, který získá ochránce Dvanácti ostrovů (což je snad poprvé, co hadi nejsou spojeni s negativními pocity, které ve mně obvykle vyvolávají). Avšak cesta k tomuto titulu nebude snadná.. Problém je jeho současný nositel, nikdo jiný, než Mariannin otec. Ten zmiji dokonale vystihuje – krutý, nemilosrdný, kudy propluje, tudy teče krev proudem a jen zmínka o něm vyvolává strach. Marianne touží po tom stát se pravou ochránkyní a navrátit tomuto titulu ten správný lesk, jenže cesta k němu nebude vůbec snadná. Bude se muset postavit proti svému otci a pokusit se porazit zdánlivě neporazitelnou Zmiji. Navíc, hlubiny moře skrývají mnoho tajemství. Tajemství, která rozhodně není dobrý nápad nechat vyplavat na povrch.

předchozí
další
Komentáře

3 komentáře: “Co mají všichni s těmi hady?”

 1. Pragdene napsal:

  Hlasovala bych pro Shelby Mahurin, ale nějak se mi tam nezobrazila.
  Krásný návrh a ještě i to zpracování 😉

 2. Holubice a had napsal:

  Taky se mi H&H líbí nejvíc…. do ankety se asi už nevešla…..

 3. Holubice a had napsal:

  Holubice a had

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *