Co mají všichni s těmi vránami?

Nebudeme si lhát a přiznáme si, že hezké obálky na nás vážně zabírají. A jedním z nejvíce oku lahodících obálkových prvků je momentálně vrána. Nejdřív jsem měla za to, že se objevuje fakt na hodně obálkách, ale když jsem pak procházela a hledala, kde všude vlastně jsou, byla jsem překvapená, že zase na tolika nejsou. Tenhle pocit asi vznikl tím, že knížky s vránou na obálce jsou většinou oblíbené a jsou tak hodně vidět. Z téhle teorie lze vyvodit to, že když je na obálce vrána, tak je to známka toho, že to bude hodně zajímavá četba.

Bouřná vrána
Kalyn Josephson

Nejnovějším přírůstkem s vránou na obálce je Bouřná vrána, která nedovolí, abyste ji přehlédli. A co se děje týče, tak ani tam vás nebude šetřit. Vrány v tomto magickém světě mají jiné rozměry, než na jaké jsme zvyklí – jsou tak velké, že na nich můžete létat. A to není vše, krom svých rozměrů jsou speciální i magickými schopnostmi, kterými vládnou (mohou například léčit nebo se schovávat ve stínech). Problém je, že království Rhodaire je o své vrány připraveno nepřátelským královstvím a zbyde jim poslední vraní vejce. Pro princeznu Athiu je těžké se vyrovnat s novou situací a utápí se v depresích. Je pro ni těžké myslet na cokoliv jiného, než na své ztráty, ale srážka s realitou ji donutí vstát. Musí se postarat o své království a o to, aby se vraní vejce bezpečně vylíhlo. A kromě vran tu chci zdůraznit ještě jednu věc (i když je to mimo téma článku): obrovský palec nahoru za vyobrazení deprese ve fantasy.

Šest vran
Leigh Bardugo

První vraní obálka, která mi utkvěla v paměti je ta od Šesti vran. Od pohledu je jasné, že to bude velká jízda. Ketterdam je město, kde kriminalita jen kvete a dost tomu přispívá Kaz Brekker a jeho gang. Nyní dostává nabídku, která by se ostatním zdála nereálná, ale jemu ne. Kaz je tak vychytralý, že si dovede spočítat, co se mu vyplatí, ale také ví, že na to sám nestačí a tak svolává dohromady skupinu šesti psanců – Šesti vran, kteří se na nebezpečnou misi vydají. Zákon je podle nich spíš seznam věcí, které mohou porušit a tak není divu, že je ani šílený úkol nezastraší. Misi, kterou by ostatní považovali za sebevražednou, oni berou jen jako mírně nebezpečnou. Každý z nich misi přijímá z jiného důvodu, každý má vlastní cíle. Ale jedno mají všichni společné – jsou v tom spolu a chtějí uspět, stůj co stůj.

Zmizení Sáry Lindertové
Kateřina Šardická

Obálka s vránou u Zmizení Sáry Lindertové nadchla snad všechny české a slovenské čtenáře! Příběh vás přivede na temnou a poměrně děsivou jízdu (nejenom metrem). Sára bez jakéhokoliv vodítka mizí, a přestože policie po dívce pátrá, její sestra Klaudie se také rozhoduje, že se po ní vydá pátrat na vlastní pěst. Situace se komplikuje, když v metru začíná mizet čím dál tím více lidí, vše je najednou děsivější a temnější. Metrem se line chladný vzduch, který jakoby nebyl z našeho světa a vrány se objevují na každém kroku. Sledují, hodnotí a přináší zlé zprávy. V nové knize Katky Šardické Noci běsů se dostaneme na úplně jiné místo, ale lidé budou mizet i tam. Budou tam i vrány? A budou plnit stejně děsivou roli jako ve Zmizení Sáry Lindertové? Uvidíme. Katka má ještě týden na dopsání konce, tak jí držíme všichni palce, ať to dá.

Nikdynoc
Jay Kristoff

Nikdynoc vybočuje – jak nádhernou, propracovanou obálkou, tak příběhem. Mia se chce pomstít a hodlá pro to udělat cokoliv. Vydává se proto přes celou zemi do pouště, aby se mohla naučit, jak se stát vražedkyní. Nejde však sama, společníka jí dělá Pan Laskavý, kocour stvořený ze stínu živící se strachem. Vrány jako takové v příběhu velkou roli nehrají, ale atmosféra typicky doprovázející motiv vran ano. Tajemná, pochmurná atmosféra, ze které se vám občas postaví všechny chloupky na těle. Čím hlouběji se noříte do příběhu, tím tísnivějším se stává. Tajemství a nezodpovězené otázky nás však nutí číst dále. Na finální rozuzlení a odpovědi už nemusíme čekat dlouho. Již během léta se dozvíme, jak celý příběh skončí v podobě závěrečného dílu Rozetmění. (Aktuálně je pro vydání knihy potvrzený srpen, posouvalo se kvůli aktuální situaci z května, tak snad klapne to léto.)

Velká knihovna – Z ohně a papíru
Rachel Caine

Vrána se nachází i na obálce druhého dílu série Velká knihovna. Tato série nás zavádí do světa, kde existuje Velká knihovna v Alexandrii, ale vlastnit knihy je proti zákonu. Veškeré vědění je koncentrované pouze na jedno místo a lidé jsou ochotni udělat téměř cokoliv proto, aby ho mohli získat. Ne nadarmo se říká, že zakázané ovoce chutná nejsladčeji. Jess viděl díru na trhu a rozhodl se ji zaplnit a lidem poskytnout to, po čem touží. Za úplatu samozřejmě. Pašování je přeci jen nebezpečné a drahé podnikání. Vrána jako taková v knize opět nehraje žádnou velkou roli, ale stejně jako v Nikdynoci je nahrazena typicky ponurou a tajemnou atmosférou, která je vranám vlastní. Nic totiž není tak, jak se na první pohled zdá a celá Knihovna je opředena mnoha tajemstvími, která je potřeba rozluštit.

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *