Čím vyléčit Netflix kocovinu?

Koukali jste během svátků nonstop na Netflix? My teda jo. Ale s novým rokem si chceme šplhnout ve čtecí výzvě, a tak se musíme vrátit ke knihám… Co teda dělat, když máte totální Netflix kocovinu? Máme pro vás pár tipů na skvělé knihy spojené s našimi nejoblíbenějšími peckami.

Emily in Paris

Tenhle seriál zaplnil v jednu chvíli snad celý Instagram. Lily Collins v roli nadšené americké marketingové specialistky, která se nechá nedchnout Paříží a jejími obyvateli, viděli snad úplně všichni. A na základě tří různých aspektů tohoto příběhu jsme vám vybrali trojitou dávku čtení:

Americká princezna

Pokud vás na Emily in Paris bavilo to drama, vztahy a různé komunikační faily, určitě si užijete čtení Americké princezny. Jedná se o příběh ze současných Spojených států, kde ale místo prezidenta mají královskou rodinu. A že nejmladší generace řeší pěknou spoustu patálií! Musí se vypořádávat s intrikami, mediální pozorností… Zkrátka a dobře, při čtení máte o zábavu postaráno.

Anotace: Po vítězství Ameriky nad britskou armádou nabídl lid generálu Georgi Washingtonovi korunu. O dvě a půl století později jeho rod zemi stále vládne. Čím blíže je okamžik, kdy se má z princezny Beatrice stát první americká královna, tím více ji ta představa děsí. A pak jsou tu druhorození: Samantha a Jefferson. Nikdo s nimi nepočítá, ale láska a intriky prorůstají všemi patry královské rodiny – a kolotoč vztahů, pozlátka a klevet se roztáčí naplno…

Srdcerváči 3

Učarovalo vám kouzelné prostředí Paříže? To pro vás máme dobrou zprávu! Právě v hlavním městě Francie, módy, umění a baget se odehrává třetí díl té nejroztomilejší komiksové série s názvem Srdcerváči! Autorka Alice Oseman skvěle kombinuje oddechovou romantiku s vážnými tématy a vším, co se týká LGBT+, takže si tu přijdou na své i (ne)nároční čtenáři.

Anotace: Charlie dřív ani ve snu nenapadlo, že by ho Nick mohl taky mít rád, ale teď spolu oficiálně chodí. Nick se dokonce odhodlal a pověděl o tom svojí mámě. Ale coming out není něco, co se stane jen jednou – ještě je tu Nickův starší bratr, ostatní kamarádi a rodina a blíží se školní výlet do Paříže… a život dovede být těžký, i když máte po boku někoho, kdo vás miluje. Čím jsou jejich city hlubší, tím víc Charlie a Nick potřebují jeden druhého.

Polibek v Paříži

V Paříži ještě zůstaneme, odehrává se tam totiž i tahle zimní romanťárna, u které vypnete stejně jako u Emily, jen místo Gabriela máte Jean-Luca. Střet americké a francouzské kultury je taky zaručen, hlavní hrdinka totiž přijíždí do Paříže z USA jako turistka.

Anotace: Serena si všechno tak krásně vysnila: Paříž, město lásky, těsně před Vánoci, umělci, sníh a kavárničky – prostě čistá romantika! A vyrazí tam se sestrou! Jenže ta raději zůstane se svým přítelem. Prostě děs. Jean-Luc se nedávno rozešel s přítelkyní a musí dodělat fotografický projekt do školy. A tak není nadšený vyhlídkou, že se bude muset starat o americkou turistku, kterou mu dohodil jeho kamarád. Ale v určitém okamžiku při dlouhém putování Paříží si Serena a Jean-Luc uvědomí, že protiklady se přitahují.

Crown

První epizoda Koruny vyšla už v roce 2016, tenhle geniální seriál si ale drží fanouškovskou základnu až doteď. Pokud vás zajímá život britské královské rodiny, pravděpodobně už jste i nejnovější sérii viděli dvakrát. Pokud ale ne, tak rozhodně doporučujeme – a navíc přihazujeme tyhle tři knížky:

Studie jedu

Tohle je sice fantasy příběh, má ale stejně vážnou atmosféru jako seriál Koruna. Hlavní hrdinka Jelena si totiž musí vybrat mezi smrtí a rolí Velitelovy ochutnavačky. Tak se dostává do míst, odkud se řídí celé impérium – a bohužel místní dvořané nejsou ani z poloviny tak přívětiví jako obyvatelé Buckinghamského paláce.

Anotace: Jelena se vyhnula popravě za vraždu, ale nebylo to zadarmo: stala se ochutnavačkou pokrmů velitele Ixie. S každým soustem teď může dívka zemřít, a navíc už ji rádce Valek pro jistotu otrávil motýlím prachem. Přežít může jen tak, že si u něj každý den vyzvedne protijed. A tím katastrofy nekončí. Rebelové se chtějí zmocnit Ixie a u Jeleny se projeví neovladatelné kouzelné schopnosti. Existuje z téhle situace úniková cesta, na které nestojí smrt?

Mlčící fontány

Pokud vás baví zpracování velkých historických událostí, rozhodně si přečtěte náš nejnovější HumbookTip: Mlčící fontány od Ruty Sepetys. Odehrávají se ve španělském Madridu a dodají vám jak správnou porci romantiky, tak skvěle zpracovaný historický kontext.

Anotace: Madrid, 1957. Španělsko pod nadvládou diktátora Franka zoufale potřebuje peníze, a tak láká turisty a obchodníky. Mezi nimi je i osmnáctiletý syn ropného magnáta Daniel Matheson, který chce skrze čočku fotoaparátu poznat rodnou zemi své matky. Řízením osudu potká mladou Anu, díky níž odhaluje krutou každodenní realitu Španělů, a brzy se sám ocitá v ohrožení. Zvládne ve slunném městě, jehož ulicemi se plíží stíny občanské války, ochránit své milované?

Devátý spolek

Do třetice všeho dobrého nesmí na tomhle seznamu chybět Devátý spolek, fantasy pro starší čtenáře z pera Leigh Bardugo (ale Grišu a Šest vran si přečtěte taky, pokud jste to ještě neudělali!). Univerzitní prostředí zahalené tlustou vrstvou tajemství a intrik vás totiž vtáhne a nepustí.

Anotace: Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…

Julie and the Phantoms

Tenhle seriál je vynikající volbou pro všechny fanoušky Hannah Montany, Jonas Brothers nebo High School Musical. Velkou roli hraje hudba, ale taky pozadí jednotlivých postav. I když se tu objevují vážná témata, u sledování Julie and the Phantoms si člověk výborně odpočine a pobaví se… Ale co pak číst?

Navždycky

Rozhodně nesmíte vynechat Navždycky – zamilovaný příběh, který se veze na stejné teenagerské vlně jako zmiňovaný seriál. Postavy si tady píšou přes messenger, dočkáte se nejednoho zamotaného vztahu, ale taky tu najdete plno fotek a narážek na Harryho Pottera. Pokud už máte přečtené všechny knihy Kasie West (a to byste měli!), tohle je rozhodně správná volba.

Anotace: Mei Bradleyová se pomalu smiřuje s tím, že dopis z Bradavic už nedorazí. Tuhle nespravedlnost naštěstí zmírňuje čokoláda, kterou fakt miluje! Když už jsme u toho, miluje i svého nejlepšího kámoše Travise, ale to mu nemůže říct, aby všechno nepokazila. U jejího úhlavního nepřítele Liama není co pokazit, protože s tím válčí už od třetí třídy. Přestane Liam někdy prudit? Uvidí Travis v Mei víc než jenom kamarádku? A dojde konečně i na vysněné rande?

Rytmus, já a Malychin

Jestli vás na Julie and the Phantoms bavila hudební složka, rozhodně byste neměli minout titul Rytmus, já a Malychin od Mariany Zapaty. Tahle romantika je přímo protkaná tóny hudby, protože hlavní hrdinka Gaby vyráží na turné s kapelou svého bratra. Nikdo z nich ale netuší, co všechno se nakonec semele…

Anotace: Šestadvacetiletá Gaby Barreto má mnoho tváří. Je čestná, sarkastická, kamarádská i protivná – záleží na tom, koho se zeptáte. Když jí brácha nabídne, aby s jeho kapelou jela na turné a prodávala merch, nerozhoduje se dlouho. Dvě kapely, tři kontinenty, devadesát dní. To bude brnkačka! Kdyby jen Saša Malychin, zpěvák té druhé kapely, neměl tak nádherné tělo… výjimečnou osobnost… a nebyl tak neskutečně vtipný… Nezamilovat se do něj je zkrátka fuška.

Aurora povstává

Užívali jste si při sledování Julie and the Phantoms nejvíc tu skvělou dynamiku mezi postavami? Pak by vás neměla minout Aurora povstává od spisovatelského dua Amie Kaufman a Jay Kristoff (mají už totiž na svědomí Illuminae a všichni víme, že to bylo boží). V téhle napínavé sci-fi jízdě se totiž můžete těšit hned na sedm postav, které si mezi sebou budují vztahy… jo, a taky u toho vlastně tak trochu zachraňují svět. Nebo ne?

Anotace: Píše se rok 2380 a kadeti, kteří ukončili studia na Akademii Aurora, míří na první mise. Snaha Tylera Jonese hrát si na hrdinu způsobí, že na něj zbyde jen jednotka odpadlíků a problémových typů. A do toho je tu Aurora Jie-Lin O’Malleyová, dívka, která může spustit válku gigantických rozměrů. Tyova banda podivínů teď představuje jedinou naději celé galaxie. Nejsou to hrdinové, které si zasloužíme, ale ti jediní, co byli po ruce. Hlavně žádnou paniku.

Dash & Lily

Pokud jste neviděli tenhle roztomilý vánoční seriál, tak jste letošní advent snad prožili v jeskyni bez internetu. Milují ho totiž úplně všichni – a navíc vznikl podle fenomenální knižní předlohy, která vyšla v novém seriálovém kabátku. (Ne)setkání Dashe a Lily v jednom newyorském knihkupectví vám ale snad doporučovat nemusíme – takže tady jsou další tři tipy:

S láskou tvůj Santa

Nemůžeme vynechat druhou nejlepší letošní vánoční YA contemporary – hned po Dash & Lily – Kniha přání. Tohle čtení totiž můžete pojmout tak trochu jako (opožděný) vánoční kalendář a užít si vánoční atmosféru se skvělou oddechovkou. Zkrátka a dobře je to ideální čtení pro všechny, kdo litují, že na další Vánoce musejí tak dlouho čekat…

Anotace: Už jsou skoro Vánoce, ale Angel neslaví – má moc práce se školou, a navíc ještě organizuje benefiční akci na pomoc místnímu hospici. Parťákem při plánování se ji stane Caspar – kreativní, zábavný a pohledný spolužák, který je ale naprosto nespolehlivý. Díky bohu za tajného Santu, který jí posílá dárečky včetně ručně vyráběného adventního kalendáře! Angel by dala cokoli za to, aby zjistila, kdo je její tajný obdivovatel. Adventní kalendář ji vyzývá, aby riskovala a otevřela své srdce. Dokáže to?

10 rande naslepo

Je libo pořádnou romantiku? Pak byste rozhodně neměli minout 10 rande naslepo. Hlavní hrdinku Sophie místo romantických Vánoc čeká rozchod, a tak se její rodina rozhodne zprostředkovat jí deset milých mladých mužů, které má během svátků poznat a zjistit, kdo z nich je pro ni ten pravý.

Anotace: Sophie si k Vánocům přeje jedinou věc – strávit víc času se svým klukem. Jenže se ukáže, že on by si dal od jejich vztahu raději pauzu. Sophie se se zlomeným srdcem uchýlí k prarodičům, jejichž dům je plný spousty rodinných příslušníků, kteří tam přijeli na vánoční prázdniny. A babička vymyslí (ne úplně super) plán: během následujících deseti dnů vyrazí Sophie na deset schůzek naslepo, které jí dohodnou její příbuzní. Tohle budou ty nejhorší vánoční prázdniny, jaké kdy zažila… nebo nakonec ne?

Posmrtný život Holly Chaseové

Pro všechny, kdo si libují v originálních příbězích, musíme připomenout tenhle skvělý retelling Dickensovy Vánoční koledy. Knížka plná skvělého humoru, ale taky velkého vývoje postav (včetně protagonistky) jistě padne do oka každému, kdo má pocit, že vánočních příběhů už četl příliš a nic ho nedokáže překvapit. Cynthia Hand vás přesvědčí o opaku!

Anotace: Před pěti lety na Štědrý večer navštívili Holly tři duchové, aby jí ukázali, jaká se z ní stala zkažená a sobecká dívka, a žádali ji, aby se změnila a vše napravila. Ale Holly to odmítla. A pak zemřela. Nyní pracuje pro super tajnou společnost jako Duch minulých Vánoc a snaží se napravit další sobecké lidi, jako byla ona sama. Holly zůstává stále ve věku sedmnácti let, zatímco její rodina a přátele žijí bez ní. Ale letos se vše změní!

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *