Knižní horoskop na rok 2021

Další rok za námi a tentokrát to byla doopravdy výzva pro všechny. Naštěstí se už ale blíží ke konci a na nás čeká šance na nový začátek. Mimo jiné můžeme očekávat také hromadu skvělých knih, do kterých se budeme moci ponořit, kdyby náhodou realita úplně neodpovídala našim představám a na chvíli se tak odreagovat. Jak to s vámi bude vypadat v roce 2021? Po jaké knize byste měli sáhnout? To se dozvíte níže.

Nenechte se ochromit strachem z neznáma. Naopak mu jděte vstříc, nemá cenu se nechat zastavit myšlenkami „co by, kdyby“. Vaše komfortní zóna je sice fajn, ale nedá vám nic nového a vy si zasloužíte zažít dobrodružství, po kterém tajně toužíte, ale zároveň se ho bojíte. Eliza (z Eliza a její nestvůry) by mohla vyprávět o tom, jak moc stojí za to překonat strach, skočit a jít si za svými sny. Za rok to samé budete všem vykládat i vy.

Klíčová slova: odvaha, pochyby, dobrodružství

Výběr knihy: Spát v moři hvězd

Důvod: Stránky dlouho očekávaného nového Paoliniho nás zavedou na vesmírné dobrodružství, které bychom reálně asi nechtěli zažít, ale jako příběh je to parádní odreagování od reality, když vás příliš dohání všetečné otázky vlastní mysli.

Zábava. Zábava. Zábava. To přesně vás v příštím roce čeká. O tom, že smích léčí, se dozvíte sami z první ruky, protože ve vás po novém roce něco prostě sepne a najednou už nic nebude vypadat tak černě, jak by se letos mohlo zdát (dokonce i Endovier ze Skleněného trůnu by vám připadal jako pohostinné místo). Váš pozitivní přístup přinese radost do života nejen vám, ale i lidem ve vašem okolí.

Klíčová slova: veselí, radost, zábava

Výběr knihy: Devátý spolek

Důvod: Protože bude váš rok plný smíchu, tak proč nesáhnout po Devátém spolku, který je temný, místy děsivý a plný pochmurné atmosféry. Přenesete se zde do prostředí univerzity Yale a budete se procházet po místních hřbitovech a kobkách, které nahánějí hrůzu i těm nejotrlejším z nás.

Využijte následující rok a načerpejte energii, kterou z vás letošek vysál, abyste se pak nakonec neskáceli uprostřed ulice jako lidé ve Spící Beatrice. Nemusíte se pořád hnát za dalším a dalším cílem. Klidně si přispěte, jděte jen tak na procházku, uvolněte se, dejte si prostor se pořádně nadechnout a zregenerovat tělo i mysl. Obojí se vám za to odvděčí zvýšenou soustředěností a efektivitou, které vás popoženou k vytouženým cílům.

Klíčová slova: odpočinek, soustředění, zpomalení

Výběr knihy: Aurora povstává

Důvod: Jen se podívejte na Auroru. Ta se pár let prospala v umělém spánku, a jak jí to prospělo. Vedlejší efektem je to, že se ocitla dvě stě let mimo svou dobu, nikoho tam nezná a všechno je jinak, než na co byla zvyklá. Maličkosti, vážně. Navíc, vy máte jistotu, že když se pořádně vyspíte, tak nehrozí, že se najednou probudíte mezi nespočtem mimozemšťanů.

Vaše touha pomáhat ostatním by vás mohla dostat do potíží, proto si promyslete, jak daleko chcete při pomoci ostatním zajít a jestli se jen nenecháváte využívat. Myslete i na sebe a na vlastní potřeby, a pokud bude potřeba, požádejte o pomoc, tak jako se nakonec odhodlala i Emma v Na co slova nestačí. Přátelství a vztahy jdou oběma směry a tak pomoc nemůže vycházet jen z vaší strany.

Klíčová slova: laskavost, obětavost, sebeláska

Výběr knihy: Studie jedu

Důvod: Aby se Jelena vyhnula popravě, musí ochutnávat pokrmy velitele a tak trochu doufat, že ji nic z toho nezabije. Snaží se se vším poprat sama, ale události ji donutí k tomu, aby se otevřela a nakonec i požádala o pomoc. Díky tomu i vy uvidíte, že stojí za to nebýt jen tím, kdo pomáhá, ale také si nechat pomoci a poradit.

Celý rok budete sršet energií, jen dejte pozor, ať ji správně ventilujete. Nepoddávejte se hněvu a naopak energii investujte do sebe a do projektu, který již dlouho čeká na vaši pozornost (třeba potřebujete všechno pomalovat jako Feyre z Dvoru trnů a růží?). Jen do toho! Nechte, ať vás vstup do nového roku pošoupne směrem, kterým se chcete ubírat a nebraňte se tomu. Nenechte se zastavit pochybnostmi a skočte do toho rovnýma nohama.

Klíčová slova: vnitřní síla, odhodlání, energie

Výběr knihy: Půlměsíční město: Rod země a krve

Důvod:Půlměsíčním městě najdete příklady toho, jak má i jak nemá vypadat vypořádávání se s hněvem. Ale to je jenom krásný vedlejší účinek této knihy. Hlavně na vás čeká plno emocí, které vás při jejím čtení zaplní – nic jiného se od Maasové snad ani nedalo čekat.

Budete mít nutkání celý rok jet na 200 % a vynahradit si vše, co jste letos nestihli. Dejte si však pozor a poslouchejte své tělo, a když vám říká, že potřebuje oddech, dejte si pauzu. Vždyť i Nova z Renegátů, která reálně nepotřebovala spát, si občas dala přestávku. Vy si jí zasloužíte také. Snažte si toho na sebe zbytečně nenaložit příliš mnoho a spíše si dávejte menší splnitelné cíle, než jeden velký.

Klíčová slova: klid, oddech, pracovitost

Výběr knihy: Mlčící fontány

Důvod: Jestli nejste schopní si sami říct, že „teď si musím dát pauzu“, tak sáhněte po knize, která vás k tomu donutí. Mlčící fontány jsou poměrné dlouhé, ale za to čtivé a udrží vás několik hodin v klidu. Navíc vás přenese do Španělska za doby vlády diktátora Franka, takže si dokonce osvojíte i nějaké nové znalosti.

Čeká vás překvapivě klidný rok. Ten si ale po letošku vážně zasloužíte, tak si ho řádně užijte. Snažte se neohlížet zpět a naopak se dívejte kupředu (stejně jako Anna ze Zeleného domu, která si po celou dobu udržovala pozitivní přístup), to špatné už je za vámi. Váhy jsou obvykle velmi nerozhodné, nenechte se ovlivnit minulostí a při rozhodování si snažte udržet pozitivní myšlení – to by mělo celý proces usnadnit.

Klíčová slova: klid, odpočinek, nerozhodnost

Výběr knihy: Americká princezna

Důvod: Občas je klid potřeba něčím rozbít – a na to je ideální Americká princezna, která je plná intrik a tajemství. To ale není vše, uvnitř najdete také řadu vtipných a překvapivých scén a především odpověď na otázku: jak by to v Americe vypadalo, kdyby se rozhodli postavit do čela země krále a ne prezidenta.

Pozor na zbytečné točení se v kruzích. Vytvořte si jasný plán a ujasněte si priority tak jako Kaz ze Šesti vran (jen se prosím vyhněte všem těm krvavým a podlým částem). Díky tomu si určíte, čeho chcete dosáhnout, jinak hrozí, že se odkloníte od původního záměru a budete tápat, co a jak vlastně chcete dělat. Pokud vaše pozornost nebude roztříštěna na tisíc různých směrů, tak se můžete těšit na samé dobré věci.

Klíčová slova: soustředěnost, cílevědomost, svědomitost

Výběr knihy: January a Deset tisíc dveří

Důvod: Občas budete mít potřebu uniknout od reality, a kam jinam byste měli utéct, než do světa, kde se nachází nespočet jiných světů a svérázná hlavní hrdinka, která vám svým přístupem vlije novou energii do žil.

Nabití novou energií se vrhněte po novém roce do všeho s dobrou náladou, dokud ji máte. Nastane totiž několik okamžiků, kdy ji ztratíte a těžko budete hledat motivaci, získávat pozitivní přístup znovu. Stejně jako Anthii v Bouřné vráně vás bude stát hodně sil nenechat se pohltit špatnou náladou, protože ta se s vámi pak potáhne i v okamžicích, kdy jí vůbec není třeba. Snažte se tedy neztrácet naději, pozitivní události se vám opět vrátí do života.

Klíčová slova: přístup, energie, pochopení

Výběr knihy: Navždycky

Důvod: Pokud to u vás dojde do bodu, kdy si budete zoufat a dobrá nálada prostě vymizí, sáhněte po Navždycky. Ta vám zaručeně dobrou náladu vrátí a také díky ní na chvíli zapomenete na okolní svět, protože budete muset číst dál, dokud nedojdete nakonec. Dobrá zpráva? Kdykoliv si jí můžete přečíst znovu a vylepšovat si tak náladu pořád znovu a znovu.

Připravte se na rok připomínající jízdu na horské dráze. Jednou budete dole, jednou nahoře a občas taky budete viset hlavou dolů a držet se zuby nehty. Jinak řečeno, bude to jízda vašeho života, kterou si užijete se vším všudy. Neupínejte se na ty špatné věci, naopak vnímejte ty dobré (třeba tak jako Lily v Dash & Lily – Kniha přání) a udržujte si pozitivní přístup. Díky tomu bude váš rok doopravdy speciální a nic vás nerozhodí.

Klíčová slova: zábava, relax, pozitivita

Výběr knihy: Enola Holmes – Případ pohřešovaného markýze

Důvod: Enola Holmes – Případ pohřešovaného markýze je knížka ideální pro všechny okamžiky. Pokud máte špatnou náladu, tak vám ji zlepší, protože je plná vtipných narážek a komentářů a zároveň vám dodá vůli vydržet a pokračovat dál stejně jako Enola. No, a pokud máte dobrou náladu, tak vám ji ještě o něco zlepší, protože je to ideální feel good kniha na odreagování.

Bohužel se příští rok ponese v podobném duchu jako letošní, takže si stále neoddechnete. Doufejme, že se vyhneme zombie apokalypse, jinak by to pro vás vypadalo velmi bledě. Inspirujte se Kady z Illuminae a naučte se zachovat si chladnou hlavu, bude to potřeba. Určete si priority a pomalu je řešte, vždy kousek po kousku, ať neskončíte zavalení povinnostmi.

Klíčová slova: odvaha, trpělivost, odolnost

Výběr knihy: Mezi světy

Důvod: Abyste se odreagovali, je nejlepší sáhnout po něčem svižném a vtipném. Mezi světy vám dovolí na chvíli vypnout a přenesou vás do magického světa, kde se setká Alenka, Wendy a Dorotka. O smích tam rozhodně nebude nouze.

Řiďte se heslem: bez práce nejsou koláče. Abyste si splnili své vysněné cíle, musíte jim sami jít vstříc. Občas to nebude snadné, ale odměna na konci bude sladká (tak jako dorty, které pekla Lary Jean ve Všem klukům, které jsem milovala). Takže se nezalekněte prvotních neúspěchů, je možné, že na první pokus to nevyjde, ale nesmíte se vzdát. Dosažení cílů vás možná bude stát pár slz, ale díky nim budete o to vděčnější, až konečně dorazíte do cíle.

Klíčová slova: pracovitost, pečlivost, naděje

Výběr knihy: Balada o ptácích a hadech

Důvod: Jak Snow, tak Lucy Gray v Baladě o ptácích a hadech ukazují, že se prostě nikdy (ale vážně nikdy) nesmíte vzdát. A ačkoliv Snow je záporák, nikdo mu nemůže upřít, že je fakt vytrvalý a umí si jít za svým. Inspirujte se jeho přístupem, ale vynechejte protizákonné činnosti, to by neskončilo dobře.

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Jeden komentář: “Knižní horoskop na rok 2021”

  1. Haňana napsal:

    Jsem býk a když jsem Uviděla Devátý Spolek tak jsem se málem rozesmála. Ale pak jsem se rozesmála když jsem sjížděla a říkala si: Jo to bylo skvělý, to mám, to mě bavilo…… jo mám každou jednu knihu doma 🤣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *