13 knih, na které se těšíme v roce 2021

Nemůžeme se dočkat, až tu bude rok 2021, protože na nás čeká taková hromada skvělých titulů, že až všechny vyjdou, nebudete vědět, co dříve číst. Protože jsou tak boží, že je prostě budete nutně potřebovat všechny. Můžete se těšit na první díly sérií, několik prvotin, řadu skvělých knih od oblíbených autorů a jedno takové ohlédnutí do minulosti a návrat do pubertálních let. Těšíte se?

Tahle knížka málem nevyšla a to by byla vážně škoda. Naštěstí se autorka rozhodla, že knihu nakonec vydá. Ocitáme se zde v magickém světě s velmi zajímavým magickým systémem, čtivou zápletkou a představí nám téma, o kterém stojí za to mluvit. Tím je obchodování s lidmi, ke kterému autorka využívá vlastní zkušenosti. Navíc je to temný retelling na oblíbenou pohádku Anastázii.

Anotace:

Princezna na útěku, která umí ovládat krev. Podrazák s černým srdcem bez minulosti i bez budoucnosti. Císařství řítící se do zkázy. Svět, který stojí za to zachránit. Třpytivá tundra a zasněžené prastaré lesy osvícené polární září, v nichž bydlí ledoví duchové a kde se otrokáři snaží ulovit ty, kdo mají schopnost ovládat živly. V tomhle světě si utlačovatelé nevybírají podle barvy pleti. Úplné dobro a úplné zlo neexistuje, jsou jen všechny odstíny šedi mezi nimi… Ana si o sobě vždycky myslela, že je monstrum – narodila se totiž se schopností ovládat krev. Je odsouzena za vraždu svého otce, nikdo jí nevěří, že je nevinná. Přitom si moc dobře pamatuje, že v tátově krvi ucítila pach jedu a v noční temnotě zahlédla odlesk vrahovy tváře. Spolčí se proto s nechvalně proslulým zloduchem, aby očistila své jméno a nalezla pravého vraha.

Ani retelling, ani superhrdinové, ale město, středoškolačka a karma. Marissa Meyerová v Instant Karma dokazuje, že vážně dokáže napsat cokoliv a i nákupní seznam by byl zajímavý (a snad se i stal bestsellerem). Sice tady nejsou žádné bojové scény jako v Měsíčních kronikách nebo Renegátech, ale nuda nehrozí. Po dočtení vám zbyde potutelný úsměv na tváři a chuť si knížku přečíst znovu.

Anotace:

Klasická šprtka Prudence má vždycky po ruce hodnocení svého okolí: o nic se nesnaží, jsou arogantní a neurvalí. Když se však jednoho dne probudí po karaoke noci s kamarády, stanou se její sny o karmické odplatě skutečností. Až na jednoho člověka: spolužáka Quinta, povaleče, který jí znepříjemňuje život, kde jen může. Ale je opravdu takový? A co když dokáže změnit její život nečekaným směrem a karma se obrátí? Nikdy není pozdě vypravit se do neznámého světa plného neshod… a lásky a obětování ve vztahu ke světu kolem nás.

Jestli vás nezaujme anotace Sorcery of Thornes, tak už vás nezaujme asi nic. Knihovny. Magické grimoáry. Záhada. Zakázaná láska. Čarodějové. Dobrodružství. Potřebuju toho říkat víc? Tohle je prostě knížka, kterou si musíte přečíst, protože nejenom, že si ji zamilujete, tak vám také dá nového knižního boyfrienda.

Anotace:

Všichni čarodějové jsou zlí. Elizabeth to odjakživa ví. Vychována jako nalezenec v Austermeerské Velké knihovně, Elizabeth vyrostla v obklopení magických předmětů – kouzelných grimoárů, které šeptají na poličkách a chrastí zpod železných okovů. Při vyprovokování se promění v groteskní monstra z inkoustu a kůže. Elizabeth doufá, že se stane ochráncem, s úkolem ochránit království před jejich sílou.

Pak se na svobodu dostane díky sabotáži ten nejnebezpečnější grimoár a Elizabethina zoufalá snaha o nápravu situace ji zaplétá do zločinu. Je vytržena ze svého domova, aby byla v hlavním městě postavena před spravedlnost. Bez možnosti se obrátit na kohokoliv jiného, než na jejího zapřisáhlého nepřítele, čaroděje Nathaniela Thorna, a jeho démonického služebníka se zaplétá do staletého spiknutí. Nejenže by Velké knihovny mohly skončit v plamenech, ale celý svět by mohl vzplanout s nimi.

Jak se její spojenectví s Nathanielem stává silnějším, tak Elizabeth začíná pochybovat o všem, čemu ji naučili – o čarodějích, o knihovnách, které miluje a dokonce i o sobě samotné. Protože v Elizabeth se ukrývá síla, o které netušila a čeká na ni budoucnost, kterou si nikdy nedokázala představit.

Sarah Andersenovou už znáte jako autorku roztomilých komiksů ze života jako třeba Dospělost je mýtus. Nyní přichází se svou novinkou – komiksem, který mapuje love story mezi upírkou a vlkodlakem. Celé je to plné typického andersonovského vtipu, takže komiks nedokážete odložit, dokud ho nedočtete a pak budete mít hned nutkání dát si druhé kolo. A třetí. Navíc jednotlivé komiksy vás fakt nutí k zamyšlení ohledně fungování vztahu upírky a vlkodlaka.

Anotace:

Lovestory upírky a vlkodlaka od autorky velmi úspěšných komiksů Sarah’s Scribbles Elsie je upírka a je jí tři sta let, ale za celou tu dobu nikdy nenašla toho pravého. To se ale změní jednu noc v baru, když potká Jimmyho, okouzlujícího vlkodlaka s velmi jízlivým smyslem pro humor a zálibou v běhání při měsíčku. Společně se dívají na horory, čtou strašidelné knihy, užívají si procházky ve stínu a dobré večeře (jen tedy bez česneku). Milují svoje neobvyklé zvyky, děsivý životní styl a strašidelný apetit. Andersenová tento komiks publikovala původně online jako seriál plný humoru, roztomilosti a podivnosti a nadšení z toho, když potkáte někoho, kdo se pro vás přesně hodí, i když je tak moc odlišný.

Můžete se těšit i na novou Marianu Zapatu, kterou jste si sami odhlasovali. Tentokrát se opět ocitáme ve sportovním prostředí, ale nečekejte žádné míče jako v Kultim. Lukov nás totiž zavede na mnohem chladnější místo, než je fotbalový stadion a to do krasobruslařského prostředí. Neskutečná čtivost jako v jejích předchozích knihách je zaručena. Do toho samozřejmě romantická linka, která se pomalu vyvíjí a my tak můžeme sledovat, jak se do tebe dvě hlavní postavy, které se zdánlivě nenávidí, zamilovávají.

Anotace:

Kdyby se někdo zeptal Jasmine Santosové, jaké jedno slovo by popsalo poslední roky jejího života, rozhodně by nebylo slušné.

Po sedmnácti letech – a nespočtu zlomených kostí a slibů – si je vědoma, že její příležitost soutěžit v krasobruslení se chýlí ke konci.

Ale když se jí naskytne životní příležitost v podobě arogantního idiota, kterého si poslední dekádu nesčetněkrát přála strčit pod pohybující se autobus, Jasmine možná bude muset všechno přehodnotit.

Včetně Ivana Lukova.

Autor Oba na konci zemřou se ve své novince pouští do světa fantasy, kde vytváří zajímavé prostředí plné nových bytostí, z nichž některé rozhodně nechcete potkat. A to vše v rámci světa, který je nám velmi dobře znám. Do popředí staví rodinu a bratrské vztahy a ukazuje i stinné stránky moci. A taky to, že nic není černobílé a hranice mezi dobrem a zlem není zase tak široká.

Anotace:

Bratři Emil a Brighton vyrostli v New Yorku a odjakživa si idolizovali Čarochodce – skupinu, která odpřisáhla, že zbaví svět přízraků. Zatímco Čarochodci a další nebeské bytosti se se svými schopnostmi rodí, tak přízraky násilně kradou esence ohrožených magických tvorů.

Brighton by si přál mít sílu, aby se také mohl zapojit do boje. Emil touží jenom po tom, aby boje skončily. Cyklus násilí si vyžádal svou daň a ztěžuje život každému. Strach prostupující společností nadále zhoršuje i zvětšující se smělost přízraků.

V Emilovi se po bitce projeví jeho vlastní síla – taková, která ho staví přímo doprostřed konfliktu a dává mu šanci stát se hrdinským Čarochodcem, kterým Brighton vždy chtěl být.

Bratrství, láska a loajalita budou podrobeny zkoušce a nikdo neunikne z boje bez zranění.

Vyjde i druhá kniha od autorky Kudy ke hvězdám. Filmoví nadšenci do klasických filmů si rozhodně přijdou na své, ale ani milovníci novějších filmů se nemusí obávat. Je to totiž neskutečně čtivá záležitost, kterou si užijete od první do poslední strany, a zanechá ve vás děsně příjemný pocit. Tohle je totiž přesný prototyp knížky na zlepšení nálady.

Anotace:

Bailey „Mink“ Rydellová miluje klasické filmy a právě strávila několik měsíců zamilováváním se do vtipného filmového geeka, kterého zná jen online pod přezdívkou „Alex“. Teenagery dělí dvě odlišná pobřeží, dokud se Bailey nepřestěhuje ke svému otci, který žije ve stejném kalifornském surfařském městě jako její Alex.

Plná pochybností (co když je v reálném životě pošuk – nebo ještě něco horšího?) mu Bailey neříká, že se přestěhovala do jeho rodného města. Nebo že získala práci v místním muzeu, které slouží spíš jako past na turisty. Nebo že jí každý den otravuje strážce muzea Porter Roth, její nový úhlavní nepřítel, který je shodou náhod taky nechutně přitažlivý. Život ale není tak snadný jako ve filmech, obzvláště když Bailey objeví tu záludnou úzkou hranici mezi nenávistí, láskou a čímkoliv jiným, co začíná k Porterovi cítit.

Jak plynou letní měsíce, tak se blíží i doba, kdy se Bailey bude muset rozhodnout, jestli se bude dál upínat na svou online fantazii s Alexem nebo riskne nedokonalou realitu s Porterem. Volba je jednodušší a komplikovanější, než si uvědomuje, protože Porter Roth skrývá své vlastní tajemství: Porter je Alex… Přibližně.

Fanoušci Kasie West se můžou radovat! Světlo světa spatří i Maybe This Time, která je stejně čtivá jako všechny její ostatní knihy a rozhodně se zařadí na vrchní příčky žebříčku vašich top feel good knížek. Sice od začátku už víte, jak příběh skončí, ale ani to nijak nezastaví potřebu číst pořád dál, takže hrozí, že při ranním pohledu do zrcadla vás překvapí tmavé kruhy pod očima, protože prostě nešlo přestat.

Anotace:

Jeden rok. Devět událostí. Devět šancí.. se zamilovat?

Svatby. Pohřby. Grilovačky. Novoroční párty. Je jedno, jakou událost vyjmenujete, Sophie Evansová tam bude. No, musí tam být. Sophie pracuje pro místní floristku, takže ji můžete najít na každé větší události v jejím malém městečku, jak aranžuje květiny a hasí rodinná dramata.

Přidejte Andrewa Harta. Syn nového nóbl kuchaře, je najednou nucen účastnit se stejných událostí jako Sophie. Myslí si, že má na vše nárok, je arogantní a konzervativní. Sophie chce jen dělat svou práci a dokončit své skici, aby se mohla přihlásit na školu designu. Ale pokaždé, když se otočí, tak je tam Andrew, který se jí staví do cesty a komplikuje jí život. Až do dne, kdy začne přemítat o tom, jestli je komplikované až tak špatné…

Tohle je knížka, kterou by si měl přečíst snad každý. Ukazuje, že je v pohodě, nebýt v pohodě a není třeba se za to stydět. Není třeba, být pořád šťastný a mít úsměv na tváři. Každá jedna strana ve vás něco zanechá a dá vám spoustu podnětů k přemýšlení. Rozhodně to bude knížka, která vám bude v hlavě ležet ještě dlouho poté, co ji dočtete.

Anotace:

Každý má své mentální zdraví. A tak jsme se zeptali: „Co pro tebe to tvé znamená?“ A výsledky jsou neskutečné. Přes sedmdesát lidí s námi sdílelo své příběhy. Silné, vtipné, dojemné. Tahle kniha je tady, aby ti řekla:

Že je to v pohodě.

Zajímá vás, jak by tak mohl vypadat život na Marsu? Kolonie vám to ukáže. Navíc k tomu dostanete pořádnou dávku dobrodružství, anarchie, lásky a všeho, co má dobrá knížka mít. Zápletky vás nenechají vydechnout, budete mít nutkání se k příběhu vracet a listovat i v těch nejnevhodnějších momentech, protože se prostě nedá odložit.

Anotace:

Na Marsu, pod skleněnou kupolí, žije kolonie lidí. Sedmnáctiletá Eva Knightová je dcerou prezidentky, která město vede. Eva život ve vyprahlé pustině odjakživa nenáviděla a jediné, po čem touží, je vrátit se na planetu Zemi. Teď, když její otec zemřel a bratr byl veřejně popraven místní pořádkovou silou, si bude muset vybrat. Zůstane po boku své matky a stane se následnicí diktátorského režimu, nebo se připojí k odboji a půjde za svým snem?

Tato knížka prolétla zahraničním Instagramem a v roce 2021 se jí dočkáme i u nás. Těšit se můžete na promyšlený příběh plný intrik a dobrodružství. Je zasazen do prostředí s unikátním magickým systémem, kde jsou lidé rozděleni do kast, a provází nás jedna z nejtvrdohlavějších postav, o kterých kdy budete číst.

Anotace:

Budoucí kapitánka Fie se řídí jen jedním pravidlem: Starej se jen sama o sebe. Patří do skupiny zabijáků a hrobníků, kteří nejdou pro ránu daleko. Když dostanou nařízeno najít těla šlechticů, cítí, že za svou práci konečně dostane pořádně zaplaceno. Korunní princ Jasimir zfalšoval svou smrt, a tím připravil Fie o peníze – a sebe uvrhl do nebezpečí. Ale dá jí nabídku, kterou nemůže odmítnout: výměnou za ochranu zařídí dobré živobytí její skupině. Vychytralý ochránce Bojovník Tavin vždy chránil život prince Jasimira, a to za pomocí kouzel. Ale co když přijde čas, kdy bude chtít Tavin také něco pro sebe?

Paříž. Balet. Dobré jídlo. Láska. Záhady. Prostě knížka jako stvořená pro fanoušky Americké princezny a Všem klukům, které jsem milovala. Spolu s hlavní hrdinkou budete brázdit ulice Paříže a objevovat její tajná zákoutí. Díky popiskům pečiva se vám budou sbíhat sliny a existuje nebezpečí, že si budete muset zaskočit do pekárny a něco si tam ukořistit i pro sebe.

Anotace:

Šestnáctiletá Mia, mladá Američanka v elitním letním baletním programu má šest týdnů na to, aby dosáhla svého snu a dostala se na konkurz jedné z nejlepších světových baletních společností. Ale v Paříži nejde jen o balet – zvlášť když se chce okouzlující mladý Francouz Louis stát jejím průvodcem a společně objevují, že město v sobě ukrývá několik záhad.

Snad každý, kdo před lety přečetl Stmívání a líbilo se mu, tehdy toužil i po vydání Midnight Sun. A naše sny se konečně staly skutečností. Nechte se nalákat nostalgií, navraťte se do Forks a tentokrát si příběh vychutnejte z pohledu Edwarda.

Anotace:

Tento nezapomenutelný příběh tentokrát vyprávěný z pohledu Edwarda Cullena vede k jednoznačnému zvratu jeho života. Setkání s čistou, nevinnou Bellou je něco, co dosud ve svém dlouhém upířím životě dosud nezažil, a co ho nečekaně vyvádí z míry. Ponořte se hlouběji do jeho minulosti a pochopíte, proč se musí poprat se zásadním protikladem intenzivních pocitů. Jak může následovat své srdce a zároveň postupně odvádět Bellu do světa plného nebezpečí?

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

3 komentáře: “13 knih, na které se těšíme v roce 2021”

 1. Cleo napsal:

  Škoda, že v té anotaci k Alexovi máte na konci napsaný hlavní spoiler. 🙂

  • Cleo napsal:

   Už vidím, že to mají i v anotaci na Goodreads… :(( To se jim teda moc nepovedlo. 😀

 2. Veronika napsal:

  Neviete náhodou kedy má vyjsť Aurora burning od Krstoffa a Kaufman? Ďakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *