Čarodějnice v knihách a seriálech

S knížkami je to jako s módou – trendy se vrací. Jednu dobu se s knihami a seriály s čarodějkami roztrhl pytel a pak je nahradili padlí andělé, upíři, vlkodlaci a nakonec víly. Teď to vypadá, že se kolo zase přetočilo na začátek a začíná se objevovat čím dál více knih i seriálů s čarodějnickou tematikou. Proto jsme si pro vás připravily článek, který vám na základě seriálů doporučí řadu skvělých knih.

Snad všichni jsme už shlédli Zaklínače (a pokud ne, tak byste to měli napravit, protože je to něco skvělého!). Je tam snad všechno, co by takový seriál měl mít – trochu (dost) krve, pár lektvarů, po kterých vám zčernají oči a zvýší se síla, romantickou linku, skvělé vedlejší postavy, pár příšer, temnou atmosféru a spousty kouzel. Co (krom knižní verze) si přečíst, když vám seriálový Zaklínač chybí?

(Doplňující seriálové okénko: Pokud hledáte něco podobně temného jako je Zaklínač, zkuste i třetí sérii American Horror Story: Coven)

Holubice a had
Shelby Mahurin

Od první stránky Holubice a hada máte možnost začíst se do temného a promyšleného příběhu, kde magie má svou cenu. Nezáleží na tom, zdali kouzlíte pomocí své krve, nebo těla a smyslů – bude vás to něco stát. Krom toho je ale kniha plná nečekaného humoru, který děj trochu odlehčuje. A ještě k tomu máte romantickou linku, která spojuje zakázanou lásku, domluvený sňatek a ještě i od nenávisti k lásce! To je prostě recept na úspěch.

Skleněný trůn
Sarah J. Maas

Čarodějnice ze Skleněného trůnu neumí žádná speciální kouzla jako to dokáže Yennefer, ale i tak jsou velmi mocné a mají své vlastní speciální schopnosti (některé třeba vidí do budoucnosti, což je něco, co by Yennefer určitě ocenila). Krom toho Manon by si s Geraltem i Yennefer dost rozuměla. Nikdo z nich se neupejpá nad trochou krve a všichni si jdou tvrdě za tím, po čem touží.

Griša
Leigh Bardugo

Griša vás přenese do ponurého prostředí inspirované východem. Lidé ovládající magii se dělí do tří řádů, kde každý má svou vlastní roli (a co si budeme, některé jejich schopnosti jsou fakt děsivé – jestli vás zajímá, do kterého řádu Grišů byste patřili, máme na to kvíz, který jsme nachystali k vydání Zjizveného krále. Tím ostatně můžete po Griši pokračovat). Stejně jako v Zaklínači tady nejsou úplně přesně definované hranice mezi dobrem a zlem a i Griša ukazuje, že nic není zadarmo. Často se v sérii dostanete na dost temná místa, ze kterých se vám budou ježit všechny chloupky na těle.

Sabrina v režii Netflixu nabrala oproti předchozímu seriálovému podání hodně děsivou a vlastně hororovou atmosféru, díky které budete mít trochu obavy jít spát. Z čeho však nemusíte mít strach? Že po zhlédnutí všech epizod budete mít dlouhý seriálový absťák. Stačí si totiž přečíst jednu z následujících knih (nebo všechny) a hned vám navodí podobnou atmosféru, jako Sabrina.

(Doplňující seriálové okénko: Pokud se vám líbila Sabrina a ještě jste neviděli Upíří deníky, zkuste je – je tam i hodně zajímavá čarodějnická linka a místy to je taky hodně děsivá záležitost)

Krvavý lístek
Crystal Smith

Hlavní hrdinka Aurelie je podobně jako Sabrina velmi silná osobnost, která se nenechá jen tak rozhodit. Její magie spočívá v krvi, takže o poněkud morbidní okamžiky vás netradiční retelling na Princeznu husopasku rozhodně neochudí. Navíc vidí duše zamřelých, takže ano, temné strany je tady docela dost. Krom toho na vás čeká originální svět se zajímavým magickým systémem, který pracuje hned se třemi druhy magie. Vše se odehrává ve městě obehnaném magickou zdí, která se začíná hroutit a rozpadat.

Krásky
Dhonielle Clayton

Vsadím se, že každý z nás chtěl na sobě něco změnit – ať už se nám nelíbí něco vzhledově, nebo máme určitý nelichotivý charakterový rys, kterého se prostě nedokážeme zbavit. Možná jste docela spokojení, ale kdyby vám někdo nabídl větší oči a zářivější vlasy, asi se taky bránit nebudete. V Kráskách tyto změny nejsou nemožné. Krásky mají totiž speciální schopnosti, které to dokážou. Nebudu lhát, na představě, že by něco takového bylo možné i v reálném životě, je něco děsivého a jde mi z toho trochu mráz po zádech.

Čarodol
Natalja Ščerba

Táňa si myslela, že si nasazuje obyčejný stříbrný náramek ve tvaru ještěrky po babičce. Jenže se pletla a byla přenesena do nového světa, kde objeví, že má magické schopnosti, které ale neumí ovládat. Stejně jako Sabrina se i Táňa musí naučit, jak své síly ovládat, a zároveň čelí dosud nepoznaným nástrahám, které by ji mohly stát život. S touto knihou se z chaloupky v zapadlé karpatské vesnici přenesete do světa mágů a vědem. Podobně jako u Griši, i tady najdete syrovou atmosféru východu. A pokud se vám bude tato série líbit, tak se určitě vraťte i k Časodějům.

Kdo z nás nezná seriál Čarodějky, který sleduje příběh tří (potažmo čtyř) sester, které zjistí, že oplývají magickými silami a musí se je naučit ovládat. Každá z nich má určitě speciální síly, které doplňují jejich kouzelnou moc. V Knize stínů mají kouzla jak na ničení démonů, tak i hledání lásky a když zvládnou udělat pár rýmů, tak i ony samy mohou vymýšlet vlastní kouzla. Samozřejmě musí své schopnosti tajit, jinak by je čekal nepěkný osud (což mimochodem musí i hlavní hrdinka Padesáti odstínů prokletých vran). Jestli máte chuť, vrátit se trochu v čase a připomenout si seriálovou atmosféru, zkuste následující knihy.

(Doplňující seriálové okénko: Bylo nebylo je stejně návyková záležitost plná kouzel, intrik a překvapení)

(Doplňující seriálové okénko č.2: Čas čarodějnic také stojí za vyzkoušení, krom čarodějek vás čekají i upíři a spousta dobrodružných scén)

Enchantée: Okouzlená
Gita Trelease

Aby si Camille dopomohla v nelehké situaci, používá drobná kouzla, aby vůbec dokázala přežít. Svou magii však musí před ostatními skrývat (a to nejenom kvůli tomu, že si díky ní dopomáhala na úkor jiných) a tak musí opatrně našlapovat a vyhýbat se nástrahám, které na ni byly přichystané. Celý děj doplňuje atmosféra Paříže v roce 1789, tedy doba, kdy Marie Antoinetta byla stále u moci, ale kdy napětí dosahovalo svého vrcholu před vypuknutím revoluce.

Tři temné koruny
Kendare Blake

Stejně jako v Čarodějkách, tak i ve Třech temných korunách jsou hlavními postavami tři sestry, kde každá z nich má své vlastní speciální magické schopnosti. Ve Třech temných korunách jedna sestra ovládá živly, druhá zvířata a třetí jedy. A na rozdíl od seriálu mezi sebou nemají harmonický vztah. Všechny totiž mají stejný cíl. Trůn, na který může usednout jen jedna z nich. A i k této sérii máme kvíz, který rozhodne, kterou moc byste ovládali vy. Budete jako Mirabella, Katherine nebo Arisnoe?

Dcera čarodějky
Lene Kaaberbol

Dina se snaží své magické schopnosti skrývat. Po matce čarodějce zdědila schopnosti podívat se lidem do duše a pak v nich vyvolat stud za jejich minulé činy, což ji staví na okraj společnosti a ostatní se jí straní. Jako není se čemu divit, taková schopnost jednoho fakt vyděsí a zvlášť v univerzu, které je vlastně takový zpátečnický středověk. Tak jako v Čarodějkách jsou zde celkem jasně dané hranice mezi dobrem a zlem a Dina bude muset prokázat, že ona a její matka jsou na té dobré straně. Tato kniha byla dokonce i zfilmovaná, a to už v roce 2015. Adaptace je stejně temná a mrazivá jako její knižní předloha.

Ne všechny seriály o čarodějkách musí být nutně temné, ponuré, děsivé, plné krve a násilí. Důkazem jsou takoví Kouzelníci z Waverly, což je disneyovský seriál plný vtipných scén, ale protože je určený pro mladší publikum, tak i plný ponaučení. To samé platí na Čarodějnice školou povinné a Sabrinu – mladou čarodějnici. Pokud máte chuť na něco oddechového, nebo ideálního pro mladšího sourozence, tak tohle je ono. A pokud máte chuť na něco podobného v knižní podobě, tak tyto tři jsou ideální.

Divotvůrce
Sebastien de Castell

K tomu, abyste se stali divotvůrcem, potřebujete jen jednu malinkatou drobnost – magické nadání. A Kellen má tu smůlu, že se mu obloukem vyhnulo a nic takového nemá. Ať se snaží, jak se snaží, tak ze sebe prostě nedokáže nic dostat (jeho snahy končí, jako když se Seamus Finnigan snaží proměnit vodu v rum). V Divotvůrci na vás čeká spousta opravdových kouzel, ale i těch falešných, ze kterých vám půjde hlava kolem. A úplně nejlepší je na této sérii fakt, že s každou knihou objevíte nějaký nový druh kultury a magie. Takže vás Sebastien de Castell vlastně neustále překvapuje a představuje něco nového.

Škola dobra a zla
Soman Chainani

Představa, že by mě někdo unesl do pohádky a tam se rozhodlo, jestli budu chodit do školy a učit se jak se stát princeznou, nebo čarodějnici, by mi před patnácti lety přišla jako super dobrodružství (teď už ne, teď mi to přijde trochu psychopatické). Každopádně, série hodně řeší otázky toho, co je dobré a co je zlé, kde se mezi oběma stranami nachází hranice a já bych teda upřímně radši chodila na tu „zlou“ školu – protože k čemu by mi bylo být princeznou?

Harry Potter
J. K. Rowling

Harryho asi nemusím vůbec představovat. Stejně jako Čarodějnice školou povinné se odehrává na odlehlém místě a mladí studenti se zde učí, jak zacházet se svými kouzelnými silami. Mildred, stejně jako Harry s určitými předměty vážně zápasí a má svou úhlavní nepřítelkyni, kterou prostě nemůže za žádných okolností vystát. V obou případech váš čeká velká jízda, dobrodružství za dobrodružstvím a spousta zajímavých kouzel (a nečekaných  výsledků).

(Pokud jste Harryho četli už tolikrát, že si pamatujete celé odstavce textu a hledáte něco podobného, zkuste Nikdyuš – atmosférou Harryho hrozně připomíná, ocitáte se v novém snovém světě, kde spousta lidí má zvláštní magické schopnosti, o kterých se vám ani nezdálo.)

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *