5 názorů na Zloděje dýmu

V Brigantsku se princezna Catherine chystá na politické manželství bez lásky, které pro ni sjednal krutý otec. V Calidoru touží zhrzený sluha March po pomstě knížeti, který zradil jeho lid. V Pitorii cestuje lehkomyslný Edyon od města k městu a krade jednu cetku za druhou. A na pusté Severní planině utíká mladá Tash před démony. Každý je jiný, ale něco je spojuje. Všem osud rozdal karty, se kterými hrát nechtějí, a oni z nich musí dostat to nejlepší…

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda číst Zloděje dýmu, mrkněte na 5 minirecenzí Humbook blogerů. Rozdali jsme jim reading copies a tady jsou jejich doporučení.

1. Zatoulanavknihach

Princezna. Voják. Lovkyně. Zrádce. Zloděj. Všechny tyhle postavy pojí jeden osud, jedna kniha, jeden příběh. Jeden opravdu velkolepý příběh, který vás chytne a nepustí, protože si postavy nejen zamilujete, ale ztotožníte se s nimi. Budete se s nimi smát, možná i brečet… a vlastně ani nebudete vědět, koho máte radši. Všechny charaktery jsou dokonale propracované a důvěryhodné, dělají chyby a taky za to tvrdě platí. Ale ví, co chtějí, a nebojí se si za tím jít. A přesně takové postavy mám nejradši. I když jsem od knihy měla celkem vysoká očekávání (zvlášť proto, že byla přirovnána ke Hře o trůny pro young adult), nezklamala mě. Zloději dýmu jsou promyšlení do jediného puntíku, skvěle napsaní, a autorka si nebere žádné servítky s vulgárními a nespisovnými výrazy, což opravdu oceňuji, protože si myslím, že by to v knihách nemělo chybět. Troufnu si říct, že spousta young adult knih autorčině stylu psaní nesahá ani po paty. Vlastně ani nemám, co knize vytknout (snad jen to, že mi tak rychle utekla :D), tohle byl prostě můj šálek kávy. Pokud máte rádi fantasy, ale klasická YA klišé už vás nudí, Zloděje dýmu vám můžu jen a jen doporučit!

2. Knizni.dvur

Zloději dýmu bývají často přirovnáváni ke Hře o trůny a já s tím musím souhlasit ale zároveň i nesouhlasit. Pokud hledáte young adult knihu plnou intrik, lží a silných a reálných postav, Zloději dýmu budou pro vás to pravé ořechové. Autorčin styl psaní může působit krapet jednodušeji, ale časem si na něj zvyknete a jistojistě vám vadit nebude. Některé části působí useknuté, ale spousta akce od začátku do konce – zvlášť na konci! – vám to vynahradí. I přesto, že neznáte minulost postav do nejmenších detailů, si je stoprocentně oblíbíte. Princezna Catherine bojující za spravedlivé chování k ženám, trochu výbušný voják Ambros, rychlá a drzá lovkyně démonů Tash, zloděj Edyon, kterému osud přichystal úplně jiné karty, než doufal, a sluha March, který touží pomstít svoji rodinu a národ. Možná chvíli zabere, než se jim dostanete pod kůži, ale přísahám, že jakmile se tak stane, okouzlí vás všichni. I mně nějaký ten čas trvalo, než jsem se do příběhu opravdu ponořila, ale teď nemohu být víc nadšená. Pokud máte strach, že na vás Hra o trůny bude moc náročná a složitá, sáhněte po Zlodějích – věřím, že si je zamilujete přesně tak jako já.

3. Booklover Niky

Tahle kniha byla úžasná. Před čtením jsem nevěděla, o čem je ani jaká má hodnocení, zkrátka jsem začala číst s čistým štítem. Za mě největší překvapení letošního roku. Konečně jsem po delší době narazila na originální fantasy, která má skvěle propracovaný děj, svět i postavy. Kniha je velmi čtivá, vždycky mi bylo líto, že ji musím odložit a jít do školy. Kromě toho je také vtipná, ale zabývá se i tématy k zamyšlení. Každá kapitola je z pohledu jiné postavy, celkově tak sledujeme osudy pěti postav, které pochází z jiných zemí a vrstev, ale přesto se jejich osudy propletou. Tento způsob vypravování má např. moje oblíbená kniha Šest vran. Bavilo mě, že jsem tak postupně mohla hlouběji poznávat svět, který autorka vytvořila. Nejvíce mě asi bavily kapitoly z pohledu Catherine a Tash. Jsem hodně, opravdu hodně, zvědavá, co přinesou následující díly, protože tohle byla opravdu pecka. Za mě 5 hvězdiček, aneb MUST READ!

4. Lu.books07

Bomba! Tohle se vážně povedlo. Zloději dýmu vám nabídnou čtivý děj plný nečekaných zvratů s ne jednou ale hned pěti postavami, které vám dají zcela novou možnost pohlédnout na příběh z několika pohledů. Mě osobně neskutečně bavilo pohledy hrdinů střídat a sledovat, jak se jejich osudy časem začaly proplétat. Hned z počátku mě děj chytl, není vůbec těžké se zorientovat. Dost nápomocná mi byla i mapa, která je pěkně přehledná. Přestože je počátek lehce pomalejší než poslední třetina knihy, pořád se něco děje a nenajdete tu žádná „hluchá místa“. Kniha vyniká svými velmi dobrými a často i vtipnými dialogy, sympatickými postavami a koncem, který je jeden velký šupec! Smrt, zrady, nečekaná překvápka! To chcete!

5. Radsi_knihu

Pokud hledáte tu „správnou” YA fantasy knihu s princeznami, domluvenými sňatky, kouzly, démony, zloději a samozřejmě láskou, pak jsou Zloději dýmu přesně pro vás. Četla se snadno, rychle, byla napínavá, děj byl zajímavý a moc věcí mě tam nerozčilovalo (až na romantickou linku princezny). Suverénně nejvíc mě bavila malá Tash, která se s ničím moc neprdí, čímž si mě získala a asi to byla i jediná věc, kterou mi kniha připomínala Hru o trůny, protože byla trochu jako Arya. A Aryu milujeme všichni. Autorka si ale skvěle připravila půdu pro další díl a myslím si, že tam to „něco” už najdu, protože všech pět hlavních hrdinů, které poznáváte během této knížky, se na konci jedničky sešli a věřím, že ve dvojce budou řešit problémy světa spolu. Hlavní hrdinové jsou skvěle vystavěni (prakticky nemáte možnost si je všechny nezamilovat) a navíc vás Sally Green postaví do situace, kdy vaši oblíbenci stojí proti sobě a vy nevíte, komu fandit dřív, což je prvek, který málokdy v knihách funguje tak dobře. Rozhodně vám knihu doporučuji!

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *