Knižní horoskop na rok 2024

Zeptali jsme se hvězd, čajových lístků a starodávných run na to, jaký bude letošní rok. A dozvěděli jsme se odpovědi, které někoho potěší a jiní je budou možná proklínat. Známe také knihy, určené osudem přímo vám na míru. Co vás tedy čeká? Čtěte jen na vlastní nebezpečí, jakmile svou budoucnost uvidíte, už to nepůjde vzít zpátky!

Je nad slunce jasné, že v jedné dimenzi vašeho života budete muset provést velkou změnu. Schylovalo se k tomu už koncem minulého roku, vy jste ale toto rozhodnutí stále oddalovali. Bohužel, nebo bohudík, už ale dál čekat nelze, a právě letos vás čeká rozseknutí onoho dilematu. Věříme ale, že stejně jako Arek ve Šťastně až navěky? zvládnete zvolit tu správnou možnost.

Klíčová slova: rodina, odvaha, změna

Výběr knihy: Korunní princezny

Důvod: Zatímco Wren se na svůj okamžik slávy připravuje už celé roky, Rose o něm nemá ani tušení. Obě ale musí improvizovat a prokázat statečnost, pohotovost a přizpůsobivost, když čelí neočekávaným situacím. Inspirace z jejich příběhu by se vám mohla hodit.

 

V následujícím roce se naprosto podvolíte všemu, co vám budoucnost přichystala. Necháte věci plynout a díky tomu se dostanete ke spoustě zajímavých příležitostí. Taky vám to umožní najít vnitřní klid, protože se nebudete stresovat s tím, co a kdy přijde. Tohle by vám postavy z Našich bouřlivých konců rozhodně záviděly.

Klíčová slova: energie, hudba, osud

Výběr knihy: Jsme nevyhnutelní

Důvod: Každý dobrý zážitek potřebuje kvalitní soundtrack. Své o tom ví i Nofreeusernames, která nás kvalitními playlisty zásobuje u každé své nové knihy. A protože váš rok 2024 bude skvěle plynout, doporučujeme playlist i knihu Jsme nevyhnutelní.

Ne všechno ve svém životě můžeme ovlivnit a na vás v nejbližších měsících čeká pěkných pár neznámých. Koncem roku se to ale vyrovná a i když vás možná provázelo neštěstí ve hře, můžeme vám zaručit štěstí v lásce. A Bianca z Dvojitého zásahu by vám určitě vysvětlila, že jedno jde s druhým beztak ruku v ruce.

Klíčová slova: vášeň, záhada, nejistota

Výběr knihy: Osud hněvu a plamene

Důvod: Romantasy prostě milujeme, a u novinky od K. A. Tucker se máte na co těšit jak po fantasy stránce (když vám zrovna osud přát nebude, tak tam utečete), tak po té romantické (to až budete mít to štěstí v lásce).

Máte toho hodně rozjetého a nenecháte se jen tak něčím rozházet. Stejně jako Jan Neruda, který se na stránkách Národního opruzení vytrvale věnuje svému vyšetřování, ani vás žádné okolnosti neodkloní od dosažení vašich cílů. Nezbývá, než popřát hodně štěstí a doufat, že vám po cestě nikdo nenastaví nohu.

Klíčová slova: rozkol, budoucnost, odhodlání

Výběr knihy: Balada mrtvého světa

Důvod: Jestli Robin Pembertonová něco ze zásady nedělá? Nikdy se nevzdává. A my si nemůžeme pomoct, mezi vašimi cestami je zkrátka podezřele mnoho paralel. Jen tedy doufáme, že vás na rozdíl od ní nečeká setkání s nebezpečným divočákem.

Protože rok 2023 vás po fyzické i mentální stránce skutečně vyčerpal, od toho následujícího si slibujete odpočinek a mír. K tomu ale musíte přispět i vy – pokud se jako Percy Jackson celé léto budete honit za monstry, nikdy si pořádně nedáte pauzu. Pokud nezvolníte, hrozí vám vyhoření. A to bychom rozhodně nikomu nepřáli.

Klíčová slova: humor, klid, introspekce

Výběr knihy: Solitaire

Důvod: Postava Tori Springové může na první pohled působit děsivě, ale její sarkasmus a nadhled taky dokáže inspirovat. Nechceme vás jejím příběhem v žádném případě odradit, ale rozhodně stojí za přečtení – už jen kvůli všem těm popkulturním narážkám.

Jestli můžeme někomu slíbit skvělý rok, pak to jsou právě Panny. Možná je to tím, že vám ke štěstí stačí málo (třeba takový Kouzelnický almanach), možná tím, že prostě vážně budete mít celý rok kliku. Tak ho využijte a pusťte se do projektů, které jste dlouho oddalovali. Zároveň se ale nevrhejte po hlavě do každé nové příležitosti, aby vám to všechno nepřerostlo přes hlavu.

Klíčová slova: přízeň, optimismus, rozvážnost

Výběr knihy: Posmrtná láska

Důvod: Protože vás letos čeká od každého trochu, doporučujeme i podobně rozmanité čtení. Trochu fantasy, trochu romantika. Trochu smutné, trochu optimistické. Taková je Posmrtná láska.

První polovinu roku tak trochu prospíte, léto vás ale probudí a vy se naplno vrhnete po každé příležitosti. Stejně jako hlavní postavy Spřízněných duší do toho ale půjdete hodně po hlavě, což se ukáže být trochu riskantní. Věříme, že to zvládnete, ale štěstí přeje připraveným. Takže zkuste tu první, klidnější polovinu roku nepodcenit.

Klíčová slova: zvídavost, ambice, nezávislost

Výběr knihy: Devátý spolek

Důvod: O podceňování příprav a vrhání se do věcí po hlavě by Alex Sternová z Devátého spolku mohla vyprávět. Přečtěte si něco o tom, co si prožila, a poučte se z jejích chyb. Věříme, že vám její zkušenosti rozhodně mají co nabídnout.

Je nám jasné, že byste nejradši změnili svět, ale všechno je potřeba brát krok za krokem. V roce 2024 vás toho čeká opravdu hodně – ať už co se týče vztahů, zážitků nebo překvapení. A když toho na vás bude moc, můžete po vzoru Denise a Vincenta z knihy Léto mezi řádky třeba odjet do Španělska nebo někam jinam na pořádnou dovolenou. Uvidíte, třeba vás moře ještě překvapí.

Klíčová slova: sebevědomí, intuice, prolínání

Výběr knihy: Mladokrevní

Důvod: Pokud potřebujete nakopnout, abyste všechny ty neočekávané zatáčky následujících měsíců zvládli, doporučujeme sáhnout po Mladokrevných. Hlavní hrdinka Kat totiž změní školu, učí se žít mezi upíry, a ještě u toho zvládá kritizovat privilegované prostředí, ve kterém se nachází.

V následujícím roce vás čeká velká změna prostředí – možná změníte školu nebo práci, odjedete do zahraničí, nebo se prostě přestěhujete. Grace, hlavní hrdinka Touhy, by vám o tom jistě řekla své, ale my vás nechceme vyděsit. Nepředpokládáme, že by vás potkali upíři nebo že byste měli v plánu stěhování na Aljašku, ale kdyby náhodou ano… mějte se na pozoru.

Klíčová slova: kreativita, štědrost, diskomfort

Výběr knihy: Recept na lásku

Důvod: Velké změny s sebou přináší i nové koníčky a my vám slibujeme, že pokud jste letos nepropadli vaření a pečení, v následujícím roce vám to rozhodně hrozí. Inspiraci můžete hledat třeba právě v romantickém queer komiksu Recept na lásku.

Rok 2024 se ve vašem případě ponese ve znamení uzavření do sebe sama. Uvědomíte si, co je pro vás důležité, a na čem chcete pracovat. Stejně jako Charlie a Nick ze Srdcerváčů proto začnete pracovat na svých vztazích a uvědomíte si, jakými lidmi se obklopujete. Přejeme vám, ať najdete ty nejlepší, kteří vás vždycky ve všem podpoří.

Klíčová slova: komunita, vědomí, neznámo

Výběr knihy: Ukradený dědic

Důvod: Holly Black v téhle knize ukazuje známé prostředí ze série Krutý princ očima postav, které doteď tolik prostoru nedostaly. Možná díky tomu na zemi víl budete koukat jinak a objevíte v ní taje a krásy, kterých jste si doposud nevšimli.

Vaše přání pro následující rok se týkají zejména kariéry nebo vzdělávání, možná vás ale stejně jako Persefonu na stránkách Doteku temnoty překvapí vývoj v oblasti romantických vztahů – nemůžeme teda slíbit, že se do vás zamiluje bůh podsvětí, ale kdo ví? Mějte oči otevřené, abyste tohle překvapení nepropásli, jinak byste toho později mohli litovat.

Klíčová slova: pravidla, touha, osamělost

Výběr knihy: Čarodějka – Šepot kouzel

Důvod: Eira ukazuje, že aby člověk zvládl nástrahy z vnější, musí si nejprve vyjasnit věci uvnitř sám sebe. To samé doporučujeme udělat i vám, abyste se mohli soustředit na vše, co vám nadcházejících dvanáct měsíců přinese.

S lednem vás překvapí vlna energie, která vám pomůže vykročit do následujícího roku pravou nohou. Budete mít spoustu elánu a nadšení, takže začnete spoustu nových projektů. Až vám to všechno přeroste přes hlavu, nebojte se. Když Ziva zvládla ukovat magickou Čepel tajemství, zvládnete i vy všechny nástrahy, které na vás možná čekají ve vaší mysli.

Klíčová slova: dobrodružství, volba, přátelství

Výběr knihy: Ostrovy bohů

Důvod: Motivace máte na rozdávání, ale i tak věříme, že vám tenhle dobrodružný pirátský (a tak trochu magický) příběh sedne. Začtěte se do Ostrovů bohů a vydejte se spolu s posádkou na dobrodružnou plavbu do neznáma.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *