7 nej knih pro vášnivé knihomoly

My knihomolové můžeme pro vnější svět působit jako podivná sorta lidí – čicháme ke knihám, prakticky bydlíme v knihkupectví a místo dat narození kamarádů si pamatujeme data vydání těch nejlepších fantasy dobrodružství. Občas je proto potřeba ponořit se do naší kniholásky i na stránkách tolik milovaných příběhů. Máte okolo sebe málo knihomolů? Těchto sedm titulů vám umožní lásku ke čtení přímo vdechovat.

Kniha divů
Jeff VanderMeer

Knihu divů nutně potřebuje do knihovničky každý, komu už aspoň jednou v životě strašil v hlavě námět na vlastní příběh. Jedná se o nádherně zpracovaného průvodce pro začínající spisovatele, kde najdete všechno, co by se vám při tvůrčím procesu mohlo hodit. Ano, primárně je určena autorům fantasy, ale spoustu informací využijete i při psaní současného románu. Tahle kniha donutí vaši představivost pracovat na plné obrátky a veškerou s psaním spojenou teorii vám vysvětlí na konkrétních příkladech. Co víc si přát?

Kniha divů by se také dala nazvat biblí začínajících i pokročilejších spisovatelů. Nabízí komplexní pohled a rady týkající se stylu, struktury a metodologie tvůrčího psaní, doplněné komentáři od slavných a úspěšných autorů ze světa fantastiky i mimo něj. Získáte cenné rady, jak strukturovat příběh, mistrně vystavět zápletku či rozvinout děj. Naučíte se budovat charakteristiku postav a tvořit svoje nové, zcela originální literární světy.

Atlas literárních míst
Chris F. Oliver

Atlasů jste už v zeměpise jistě potkali nespočet. Ale v kolika z nich jste našli Bradavice, Narnii nebo Zemi Oz? Atlas literárních míst vás provede všemi známými fantastickými světy, umožní vám odhalit jejich taje a zákoutí, která jste dosud nepotkali. Navíc se můžete těšit na dechberoucí grafické zpracování s dokonalými ilustracemi laděnými do červené a modré barvy.

Vítejte na stránkách atlasu, díky němuž můžete navštívit místa, která znáte ze svých oblíbených knih. Vypravte se do minulosti, přeneste se do fiktivních světů, pronikněte do hvězdného prostoru, ve zdraví přežijte v dystopiích a projeďte se mezi pohádkami na hřbetě těch nejpodivuhodnějších bytostí! Kromě nádherných ilustrací a map se dozvíte zajímavosti o místech, kde se odehrávají příběhy známé všem knihomolům.

Ubulená hromádka štěstí
Sarah Andersen

Pokud ještě neznáte stripy Sarah Andersen, nejspíš jste posledních pár let žili v jeskyni. Anebo jste extrovert. Tahle kreslířka vydala tři sbírky komiksů ze života knihomolů, introvertů a milovníků koček – zkrátka všech, kteří si potrpí na večer s hrnkem čaje a dobrou knížkou víc než na večírky… a vlastně lidi obecně.

Další svazek pro všechny, kdo čtení považují za smysl života, kdo zvládnou celou řadu seriálu za jedinou noc, kdo se nejraději tulí v krásně teplých vytahaných svetrech, kdo žijí se svou kočkou, kdo se bojí více jak jednoho člověka v místnosti a kdo si připadají výjimečně nevýjimeční. Prostě pro všechny, kdo milují Sarah’s Scribbles a našli se v jejích komiksech.

Stránky světa
Kai Meyer

Hledáte dobrodružný příběh s knihami v hlavní roli? Pak by vás neměla minout série Stránky světa. Hlavní hrdinka Furia žije v rodinném sídle, které v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu. A naše protagonistka samozřejmě v tomhle nekonečném prostoru plném milionů a milionů slov potřebuje najít jednu konkrétní knihu. Na výpravě za ní ale zjišťuje, že i knihy umí být nebezpečné a za každou policí se může skrývat další hrozba…

Furia Salamandra Faerfaxová žije ve světě knih. Sídlo její rodiny v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu. Do jejích hlubin se vydává pátrat po jednom speciálním svazku: své vlastní dušeknize. S ním ovládne sílu a magii slov. Netuší však, jak smrtelné nebezpečí se nad ní vznáší. Boj proti vládcům bibliomantiky právě začíná!

Ze života knihomolky
Debbie Tung

Jestli jsou pro vás komiksy Sarah Andersen slabý odvar, Ze života knihomolky je pro vás to pravé ořechové. Najdete tu scény z vlastního života – aspoň já se v nich našla na první pohled. Tohle je zkrátka roztomilá nutnost pro ty, kdo lidem v tramvaji doporučují svůj oblíbený příběh, kdo by si nejradši koupili parfém s vůní knih, kdo utratí pětkrát tolik za knihy než za oblečení a kdo čtou, kudy chodí. Takže pro nás 😀

V tramvaji koukáš lidem přes rameno, jen abys zjistila, jakou knížku právě čtou. Než aby sis koupila něco na sebe, raději utratíš jmění v knihkupectví. Tajně (a někdy i naprosto veřejně) čicháš ke svým novým knižním úlovkům. Zkrátka čteš všude, všechno a pořád, a když zrovna nečteš, o knihách si aspoň povídáš. Poznáváš se? Pak je tato knížka dalším povinnou položkou na tvém reading listu. stránky tohoto vtipného komiksu se budeš potutelně usmívat a říkat si, že hlavní postava je napsaná přímo podle tebe.

Snílek Neznámý
Laini Taylor

Milujete knihy kvůli hře se slovy a nádhernému stylu psaní? Pak by vás jistě neměla minout série Snílek Neznámý. Hlavní hrdina Lazlo pracuje v obrovské knihovně a pevně věří, že někde daleko existuje magické město Pláč. Jeho sny ho k němu možná jednou dovedou… a vy si po cestě můžete užít nádherný jazyk a mistrnou práci se slovy – tohle Laini Taylor opravdu umí.

Sen si vybírá snílka, nikdy naopak. Sirotek a knihovník Lazlo se celý život bál, že si ho vybere nějaký obyčejný sen. Už odmala je navíc posedlý mytickým ztraceným městem Pláč. Ale na to, aby ho vyrazil hledat přes půl světa, je příliš zbabělý. A tak o městě hledá každou zmínku v knihách, dokud se mu nenaskytne příležitost vyrazit se skupinou legendárních válečníků. S nimi si může konečně splnit svůj sen… nebo o něj navždy přijít.

Z kostí a inkoustu
Rachel Caine

Ne vždy jsou ovšem knihy vnímány zcela pozitivně. Ve světě, kde žije Jess, se jedná o podpultové zboží Celá jeho rodina se živí pašeráctvím – veškeré knihy jsou totiž shromážděné ve Velké knihovně v Alexandrii a vědění je přístupné jen těm, kteří jsou ochotní za něj zaplatit. No uznejte, nezní to napínavě?

Jess a jeho rodina se živí pašováním knih. Ve Velké knihovně v Alexandrii je totiž uloženo veškeré vědění světa a vlastnit knihy je přísně zakázáno. Proto se najdou mnozí, kteří jsou za ně ochotni nemálo zaplatit. Jess dostane možnost ve Velké knihovně studovat a získat tak zákulisní informace důležité pro jejich rodinný obchod. Brzy ale zjišťuje, že Knihovna je mnohem temnější a zlověstnější místo, než si vůbec dokázal představit.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *