7 nej knih ze střední

Taky se přes léto necháte občas zlákat tlustými fantasy bichlemi? Já teda rozhodně, a pak je na nějaký čas nemůžu ani vidět… A i když to nerada říkám, školní rok je tady a je potřeba se naladit do té správné nálady na čtení pod lavicí! Proto bych vám dneska chtěla představit ty nejlepší středoškolské knihy, které už jste, doufám, všechny četli! Ale pokud ne, je na čase to napravit. Komu tahle topka nestačí, tak mrkněte na tag #středníškola a mrkněte na další.

Srdcerváči
Alice Oseman

Pokud si potrpíte na komiksy, takhle novinka by vám neměla uniknout. Příběh Charlieho a Nicka autorka nakousla už ve své první knize Solitaire (která je mimochodem naprosto dokonalá a všichni si ji musíte přečíst!) a teď mu věnovala celou sérii komiksů. Oba kluci se postupně spřátelí a jejich vztah možná přeroste do něčeho hlubšího… Ať už vás tenhle titul láká nebo ne, rozhodně mu dejte šanci, protože vám můžu zaručit, že něco tak roztomilého jste ještě nečetli. Srdcerváči vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři za každého počasí.

Všem klukům, které jsem milovala
Jenny Han

Co dalšího může následovat, než největší klasika v YA contemporary? Sladké a roztomilé knihy Jenny Han milujeme snad všichni. Za prázdniny jste už určitě zhltli její novinku Léto, kdy jsem zkrásněla, takže je čas na příběh Lary Jean. Tahle zasněná teenagerka napsala dopisy všem klukům, které kdy milovala… a někdo je odeslal. Děj se odehrává během školního roku a je plný sesterských vztahů, pečení a úsměvných momentů. Zkrátka dokonalá léčba na smutek z konce prázdnin!

Tohle všechno je pravda
Lygia Day Penaflor

Dámy a pánové, tohle si prostě přečíst musíte. Miri, Soleil a Penny se skamarádí se svou oblíbenou spisovatelkou, ale ona je tak trochu zneužije. A teď o jejich tajemstvích ví celý svět. Jak se s tím vypořádají? Věřte mi, je to opravdu napínavé. Kromě strhujícího příběhu se můžete těšit na originální formát: celá kniha je psaná prostřednictvím přepisů rozhovorů, SMS zpráv a úryvků z knih. Díky tomu budete mít román přečtený za chvilku a jsem si jistá, že odhalení v závěru vám vyrazí dech.

P. S. Líbíš se mi
Kasie West

Na seznamu literatury pro středoškoláky samozřejmě nemůže chybět Kasie West. Její knížky skvěle odsýpají – jako by si přímo žádaly o čtení pod lavicí! Lily, hlavní hrdinka P. S. Líbíš se mi, si totiž začne dopisovat s neznámým klukem prostřednictvím lístečků nechávaných pod lavicí na hodinách chemie. Jak se to vyvine, musíte zjistit sami, ale tahle jízda vás určitě bude bavit! Romantický příběh slupnete jako malinu, takže vám honem doporučuji i všechny ostatní autorčiny knihy, abyste měli co číst i jindy než o chemii. 

Oko za oko
Jenny Han

Jenny Han není nikdy dost, tuhle sérii navíc napsala ve spolupráci se Siobhan Vivian. Sledujeme příběh Mary, Kat a Lillie – tří středoškolaček, které se rozhodly pomstít. Vzájemně se podporují a pomáhají osnovat plány. Ti, kteří konají zlo, mají trpět. Zní to trochu temně? Máte pravdu, ale právě proto má tahle série svoje kouzlo. Děj se odehrává na ostrově, který koncem léta opustí turisté a zbydou jen vztahy protkané dávnými křivdami. Navíc tu každý skrývá nějakého kostlivce ve skříni a vás bude rozhodně bavit je všechny objevovat. 

Smolná sezóna
Moira Fowley-Doyle

Cařina rodina trpí každý rok ve stejné období – stávají se jim špatné věci, mají smůlu a často se zraňují. Koncem října přišla řada příbuzných i o život, proto schovávají nože a vypínají elektrické spotřebiče. Letošní smolná sezóna se zdá být ještě děsivější než ty předchozí a Cara netuší, jak se jí má postavit. Kromě napínavého rozuzlení a silné hlavní hrdinky vás v této knize ovšem čeká i naprosto dechberoucí jazyk. Autorka si potrpí na slovíčkaření a jsem si jistá, že čtení Smolné sezóny vás bude bavit.

Třináctkrát proto
Jay Asher

Kdo neviděl seriál Thirteen Reasons Why, jako by nežil – a právě tato kniha byla jeho předlohou. Hannah spáchala sebevraždu a nahrála třináct pásek o důvodech, které ji k tomu vedly. Když se nahrávky dostanou ke Clayovi, který si není vědom žádné viny na Hannině osudu, otevírá se mu zcela nový pohled na střední školu, kam roky denně chodil. Zjevně není všechno takové, jak se zdá. Clayovo vyrovnávání se s minulostí se prolíná s Hanninými nahrávkami a já vám můžu zaručit, že od stránek téhle knihy oči jen tak neodtrhnete.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *