5 názorů na Everless

V království Sempera se platí časem. Hodiny, dny i roky jsou extrahovány z krve a pomocí magie přetavovány v kovové mince. Bohatí aristokraté Gerlingové je neúprosně daní, a zajišťují si tak dlouhověkost. Jules Emberová kdysi na Everless žila, musela však kvůli tragédii utéct. Jenže otec teď umírá, a pokud pro něj chce získat nějaký čas, musí se vrátit do honosného sídla Gerlingů, kde na ni nečeká jen dávná minulost, ale i tíživé tajemství.

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda číst Everless, mrkněte na 5 minirecenzí Humbook blogerů. Rozdali jsme jim reading copies a tady jsou jejich doporučení.

1. Eliss_books

Everless je kniha, která přichází s naprosto originálním světem, ve kterém se platí časem. Po dlouhé době je to něco nového a osvěžujícího v žánru young adult fantasy. No, uznejte sami, že platit vlastní krví, ve které máte váš životní čas, je naprosto geniální. Autorka nám představuje nový svět, který se řídí svými vlastními pravidly a vy ho postupně poznáváte a nestačíte zírat, jak je to celé výborně promyšlené. Hlavní hrdinka není, díky bohu, žádná naivní husička, ale dívka, která přesně ví, co chce a jde si za tím. Je odvážná, statečná a v drsném světě, kde každému může vypršet čas, se velmi dobře naučila přežít. Příběh samotný je plný zvratů a nečekaných odhalení. V průběhu celé knihy postupně odhalujeme tajemství a to jak hlavní hrdinky, tak spousty dalších postav. Několikrát mi zvraty v ději přímo vyrazily dech, protože jsem je vůbec nečekala a jsem si jistá, že dopředu je nikdo neodhadne. Celou knihu jsem si hrozně zamilovala a propadla jsem kouzlu toho světa. Milovala jsem poznávání nových postav a toho, jak všechno funguje. Co se týče postav, fandila jsem jak klaďasům, tak i záporákům, protože autorka všechny postavy vystavěla tak, že každá vás něčím zaujme, i když je sebevíc drsná či zlá. Takže za mě jedno obrovské doporučení, protože tohle prostě chcete číst!

2. Sol.cte

Rozlišování mezi chudými a bohatými pomocí toho, kolik času vám zbývá v krvi, je rozhodně námět, který mě mezi young adult knihami zaujal. Tématika samotná má v příběhu vlastní historii, která je pro příběh důležitá a její podávání je nenásilné. Neskrývá pouze jedno tajemství, ale postupně jich odkrývá hned několik a rozhodně si umí získat a udržet čtenáře. Ač se setkáme i s lehkou naivitou hlavní hrdinky Jules, do celkového obrazu zapadá a po dobu čtení mi nebyla na obtíž. Knihu bych doporučila spíše čtenářům, kteří se s tímto žánrem doposud nesetkali, mě ovšem dokázala také překvapit.

3. Market.damk

V zemi Sempera se za všechno platí krví. Respektive… časem v ní obsaženým. A toho rozhodně nemají všichni stejné množství. Hlavní hrdinka Jules si to dobře uvědomuje. A právě proto se rozhodne získat nějaký navíc. Svět, který autorka vytvořila, je ze své podstaty nesmírně krutý a poměrně zvrácený. Stačí si uvědomit, že času je tu vlastně konstantní množství, což znamená, že pokud chcete nějaký získat, musel ho někdo před vámi vykrvácet a zkrátit si tak život o dobu, o niž si ji vy můžete prodloužit. Autorka má všechno do detailu promyšleno, ovšem teprve postupně vám dochází, jak moc. Příběh je napsán lehkou rukou, nese se ve svižném tempu a obsahuje v sobě řadu překvapivých zvratů a nečekaných rozuzlení. Často totiž zjistíte, že věci jsou úplně jinak, než se na první pohled zdají. Za sebe knihu rozhodně doporučuju a moc se těším na pokračování.

4. Spisy.jedne.knihomolky

Panství krve a kovu je prvním dílem poutavé fantasy série, která je určena mládeži. Jedná se o jednoduchý, oddechový, pohádkově laděný, ale především čtivý děj, který svým námětem a především povedenou obálkou okamžitě zaujme nejednoho čtenáře. Autorka výtečně zpracovala základní fascinující veličinu – čas, kterému dala značný prostor a vytáhla z něj to nejlepší a nejhorší zároveň. Kniha je plná napětí, krutosti, tajemství, dlouhověkosti, dobrodružství a především magie. Nechybí ani romantické okamžiky, které se střídají s dojemnými či dramatickými momenty. Tahle young adult vám zaručeně zpříjemní opětovný nástup do školních lavic!

5. Amor_de_libro_

Knížka Everless mě naprosto okouzlila. Příběh mi neskutečně rychle utíkal, měla jsem ji přečtenou za pár dní a nemohla jsem se od ní odtrhnout. I přes to, že tam nějaké věci byli lehce předvídatelné a text je psán tak nějak jednoduše, mě ta knížka opravdu zaujala. Staly se tam ke konci nějaké zvraty, které jsem nečekala a byla jsem překvapená, že mi to vlastně nedošlo. Rozhodně ji doporučuju všem čtenářům, kteří mají rádi fantasy témata a nevadí jím triologie. Kniha zůstala bohužel neukončená, ale co vím, tak v angličtině už je druhý díl a vypadá stejně lákavě jako jednička. Celkově bych knížku hodnotila kladně, četla se rychle, děj odsýpal, byla sice trochu jednodušší, ale jako oddechovka je rozhodně skvělá. Ale uvidíte, tohle je čistě můj názor a třeba vás ještě mile překvapí.

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *