Knižní horoskop na rok 2023

Zeptali jsme se hvězd, čajových lístků a starodávných run na to, jaký bude letošní rok. A dozvěděli jsme se odpovědi, které někoho potěší a jiní je budou možná proklínat. Známe také knihy, určené osudem přímo vám na míru. Co vás tedy čeká? Čtěte jen na vlastní nebezpečí, jakmile svou budoucnost uvidíte, už to nepůjde vzít zpátky!

Možná se to nezdá, ale v následujícím roce se hodně změníte. Tváří v tvář nadcházejícím měsícům si budete muset ujasnit své priority a to, čemu věříte – stejně jako Cristian z nejnovějšího románu Ruty Sepetys – Musím tě zradit. Vy ale naštěstí nikoho zradit nemusíte! Soustředit se totiž budete především na sebe.

Klíčová slova: temperament, přímočarost, boj

Výběr knihy: Divoká říše

Důvod: Těžko hledat postavu, která si toho během jediné knihy prožije víc než Brexley. Zároveň jí to ale umožní ujasnit si, kým doopravdy je a kam v životě směřuje. Nebojte se si z ní vzít příklad a navzdory okolnostem se obraťte dovnitř do sebe.

Loňský rok vás stál spoustu úsilí, ale letos se vám snaha a oddanost vaší práci začne konečně vyplácet. Čeká vás odměna, ale neusněte na vavřínech! Odpočinek je důležitý, může ale snadno přerůst v lenost, která by se vám mohla vymstít, jako se to stalo travičům ze Tří temných korun. Vaše loňská snaha vám otevře nové dveře, tak si je nenechte zabouchnout před nosem!

Klíčová slova: kreativita, pohodlnost, klid

Výběr knihy: Magie havranů

Důvod: Stejně jako Isobel se netajíte svými talenty a nebojíte se je využít k dosažení úspěchu. I vy si ale, stejně jako hlavní hrdinka Magie havranů, můžete jednou ukousnout příliš velké sousto. Nezapomeňte si proto dát pauzu, když to bude potřeba. Ani Isobel nepřešla Zemi víl za den, a to měla opravdu silnou motivaci.

Jestli má před sebou někdo opravdu skvělý rok, jsou to právě Blíženci. Jediné, co pro vlnu úspěchů musíte udělat, je vrhnout se po hlavě do projektu, který už dlouho odkládáte. A pokud si ještě nejste jistí, co přesně by to mělo být, spolehněte se na to, v čem jste dobří – třeba jako Jenny z XOXO, která žije hudbou a nebojí se vkročit do neznáma. Vaše talenty vás zavedou na nečekaná místa, ale nemějte strach, zvládnete to.

Klíčová slova: přizpůsobivost, přelétavost, nápady

Výběr knihy: Bez lásky

Důvod: O tom, že uskutečňování plánů a prožívání dobrodružství vyžaduje odhodlání, asi není třeba dlouze polemizovat. To samé si uvědomuje i parta kamarádů Georgie, která se v knize Bez lásky rozhodne zrealizovat jednu Shakespearovu hru. A právě nápady a energie, jaké můžete do takového týmu přinést vy, jsou k úspěchu nezbytné.

Letošní rok pro vás bude definovaný jednou jedinou volbou. Možná už o ní víte, možná na vás teprve čeká. Buďte ale připravení, protože to opravdu nebude jednoduché rozhodnutí. A může vás ve výsledku formovat, stejně jako Temnyje změnily události Démona z lesů. Magické schopnosti jako ty jeho vás sice nečekají, ale ani tak tento klíčový zlom neberte na lehkou váhu.

Klíčová slova: rodina, laskavost, volba

Výběr knihy: Jenom nestvůra

Důvod: Joan se musí při cestování časem rozhodovat z minuty na minutu, a tak se můžete řídit jejími zásadami. Máme tedy samozřejmě na mysli její snahu zachránit svou rodinu, z jejích milostných vztahů si možná tak docela příklad brát nemusíte.

V roce 2023 půjde ve vašem případě převážně o vztahy. Abyste si své blízké udrželi, budete muset vynaložit větší úsilí než dosud a dát jim jasně najevo, že vám na nich záleží. Budou to ale právě lidé okolo vás, kteří učiní následující rok tak výjimečným a pomůžou vám s jakoukoli výzvou, kterou před vás osud postaví. Stejně jako hlavní postavy Spřízněni volbou zvládly porazit zlo, zvládnete se i vy postavit všemu, co vás čeká, s přáteli po vašem boku.

Klíčová slova: společenskost, sebejistota, pýcha

Výběr knihy: Říše upíra

Důvod: Na první pohled se může zdát, že Gabrielu de Leónovi, poslednímu bojovníku proti upírům, už moc lidí po boku nezbývá. Opak je ale pravdou, protože ty nejkrásnější vzpomínky na své nejbližší nosí v srdci. Tím byste se měli při dalekých cestách řídit i vy.

Čeká vás chůze po ostří nože, protože si nebudete chtít vybrat mezi dvěma cestami, co se mezi vámi rozprostírají. Pokud si vyberete správně, čeká vás pohodový rok a jedno zásadní představení. Jestli se vám ale volba nepovede, nezoufejte! Jak ukázal Brumbál ve třetím díle Fantastických zvířat, jedno špatné rozhodnutí z vás ještě nedělá špatného člověka. Soustřeďte se na lidi a hodnoty, na kterých vám záleží, a nová cesta se před vámi vydláždí sama.

Klíčová slova: spolehlivost, důslednost, zásady

Výběr knihy: Čarodějnice dřívější a budoucí

Důvod: Tři sestry, tři naprosto odlišné osobnosti a tři docela jiné životní cesty. A přesto každá z Eastwoodových nakonec dosáhla svého cíle, i když jim jako čarodějnicím většinová společnost zrovna nepřála. A to vše jen proto, že věděly, na koho se spolehnout – tak jako vy.

Hvězdy by vám sice rády předestřely klidný rok, ale vy byste si to stejně nenechali líbit. Ve světě je přece tolik věcí, které je potřeba napravit a vaši blízcí na vás spoléhají. Nepřeceňte ale svoje síly a sami si hlídejte, kdy už jste si toho na sebe nabrali moc. Pomáhat ostatním můžete, až když naplníte vlastní potřeby. Někdy je přece jen těžší řešit vlastní problémy než ty cizí – své by o tom věděla Aideen z knihy To není můj problém.

Klíčová slova: spravedlnost, upřímnost, elegance

Výběr knihy: Naše zakázané vášně

Důvod: O napravování světa by vám Roma a Juliette mohli vyprávět svoje. Jejich rodiny se nenávidí, jejich město napadla nebezpečná nemoc, a navíc mezi nimi leží příkop v podobě jejich vlastní minulosti. Jestli se jim podaří překlenout cizí lži a najít si k sobě cestu zpět, to si budete muset přečíst.

Půjdete na dřeň. Obětujete hodně. Mnohokrát budete mít chuť to vzdát. Ale nenechte se odradit! Stejně jako Elisa Hemmiltonová v Kufru z nebe nakonec přijdete na kloub všem záhadám a vyhrajete svoje bitvy. A když bude nejhůř, můžete se spolehnout, že vám někdo z okolí podá pomocnou ruku. Možná tu osobu ještě neznáte, ale v pravý čas vám bude jasné, o koho jde.

Klíčová slova: vytrvalost, věrnost, kontrola

Výběr knihy: Poslední song

Důvod: Jestli je někdo ztělesněním vytrvalosti, tak právě Riley z Posledního songu. Jejím snem je stát na prknech Broadwaye a zapřísáhne se, že pro to udělá maximum. To, že se jí do cesty připlete známá rocková hvězda, už je přece vedlejší…

Následující rok pro vás chystá hned několik příležitostí, jestli je ale využijete nebo nabídnete lidem kolem sebe je už jen na vás. Můžete je využít k navázání nových vztahů, získání lepší pozice nebo zajištění dlouho hledaného ukotvení. Ale jak by potvrdila i Charlie Hallová z Knihy noci, všechno má svou cenu. Za všechno dobré, co se k vám dostane, nezapomeňte projevit vděk, a nezapomínejte na ty, kdo vám takové příležitosti umožnili.

Klíčová slova: optimismus, štědrost, neznámo

Výběr knihy: Letní noci

Důvod: Můžete být sebeoptimističtější, ale v některých situacích prostě nemůžete svoje city udržet pod pokličkou a svůj život pod kontrolou. Své o tom ví i Charlee z Letních nocí – a nemáme na mysli jen její roli ve školním představení Pomády, ale taky její působení na sociálních sítích. Nebojte se stejně jako Charlee otevřít novým věcem ani vy!

Nové začátky jsou vždycky obtížné. Své o tom ví i Kiva, hlavní hrdinka série Ranhojička, která se musela přizpůsobit životu ve vězení. Stejně jako ji i vás čeká v následujícím roce spousta práce, takže budete potřebovat pořádnou dávku disciplíny a píle, abyste všechno zvládli. Ale za každým úspěchem přichází odměna, takže se v nadcházejícím roce máte i na co těšit.

Klíčová slova: opatrnost, minimalismus, práce

Výběr knihy: Vespertina – Temná kněžka

Důvod: Sebedisciplínu, jakou vynaloží Artemisia, aby zkrotila ducha, který se jí usídlí v hlavě, dokáže zvládnout jen málokdo. Berte si z ní příklad, až budete hledat ztracené pracovní morálku nebo odhodlání dodržet novoroční předsevzetí (snad ne dříve než v červnu). To zvládnete, stačí chtít.

Na začátku roku vás čeká pořádný problém, ale pokud ho překonáte, zbytek roku budete mít klid. Nemusíte se ale bát, máte kolem sebe lidi, kteří vám pomohou a budou vždycky stát na vaší straně – stejně jako hlavní hrdinka Legendy o Ladě, která se musela potýkat s mnohem horšími potížemi, než jaké čekají vás. Možná se to teď nezdá, ale nakonec všechno dobře dopadne.

Klíčová slova: nezávislost, intuice, chaos

Výběr knihy: Temné a kruté lži

Důvod: Okolnosti tomu možná nenasvědčují, ale stejně jako vám se i Grey podaří dosáhnout svých cílů. Vás ovšem naštěstí na cestě nečekají mokřady plné Temných a krutých lží a taky pěkně ošklivá tajemství.

Se začátkem roku se pojí nutkání si přibarvovat všechno, co se stalo loni. Nepodlehněte ale touze měnit vlastní minulost, jako to dělá Nikolaj ze Zjizveného krále, a zaměřte se na to, co můžete změnit v současnosti. Výzvám, které před vámi stojí, se postavte čelem, i když to bude obtížné. Jedině tak se vyhnete zklamání.

Klíčová slova: představivost, lež, vliv

Výběr knihy: Enola Holmesová – Případ zlověstných kytic

Důvod: Nejenže samotná hlavní hrdinka s vámi sdílí stejné znamení, ale můžete se od ní i leccos naučit. Enola sice umí skvěle lhát a přetvařovat se, tuto schopnost ale používá k tomu, aby odhalila a dopadla zločince. Nezneužívá ji, a vy byste taky neměli.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *