Knižní horoskop na rok 2020

Rok 2019 je za námi! Tak jako obvykle, celých dvanáct měsíců se ukázalo být hektičtějších, než těch předchozích dvanáct. Život zrychluje, povinností přibývá, ale času zbývá pořád stejně. Naštěstí jsme ale schopní si vždy najít nějakou tu chvilku na čtení a můžeme si tak užít moment klidu a pohody a ponořit se do děje, nechat se jím pohltit a na pár okamžiků žít život někoho jiného. Nový rok toho přinese mnoho nového, nenechte se tím překvapit a podívejte se, co vás čeká! Dozvíte se i to, po které knize byste měli sáhnout!

A nebojte se, nepředpovídám vám smrt tak, jako by to udělala Trelawneyová.

Berani jsou typicky velmi svéhlaví, tvrdohlaví a výbušní (asi tak jako Rose Hathaway z Vampýrské akademie) a to vás velmi často dostává do zbytečných problémů (Rose by mohla vyprávět). Pokuste se tyto své vlastnosti zkrotit, jinak vás čeká řada nepříjemných situací. Musíte se mít na pozoru, abyste se nerozhodovali bez rozmyslu, pod tlakem emocí, ale když nebudete jednat zbrkle, tak se na vás usměje štěstí.

Klíčová slova: opatrnost, klid, trpělivost

Výběr knihy: Srdcerváči

Důvod: Když budete mít pocit, že chybí jen maličko k tomu, abyste vybouchli, otevřete si Srdcerváče. Roztomilý příběh o lásce překračující hranice vám vyžene jakékoliv hněvivé myšlenky z hlavy. Dokáže vás rozesmát (i rozplakat) a díky němu se nebudete cítit sami.

Čekají vás velké změny, které díky typickým vlastnostem jako je vytrvalost a důslednost v pořádku přečkáte a nakonec z toho vyjdete silnější, než dříve. Nehrňte se do neznámých vod, dokud si neprozkoumáte, co čeho byste to vlastně skákali. Překvapí vás řada životních zvratů, ale z většiny nakonec budete mít radost, protože jak by řekla Cetkie z Hunger Games, bude vás provázet štěstěna.

Klíčová slova: vytrvalost, důslednost, náhoda

Výběr knihy: Časoběžník

Důvod: Pokud budete potřebovat dávku zbrklosti, pusťte se do Časoběžníku. Syn gladiátora a ženy z roku 2354, Farway, se zde pouští do přesně (no zase tak přesně ne, přeci jen cestování v čase jsme doposud neobjevili) takových riskantních akcí, kterým vy byste se měli vyhýbat. Skok v čase sem, skok v čase tam a pár změn v historii k tomu.. To by mělo naplnit vaši chuť po neprobádaném.

Blížence čeká poměrně perný rok. Začátek roku bude poměrně hektický, ale díky své typické energičnosti to překonáte a naučíte se, jak si najít chvíli času jen pro sebe. Nebudete prožívat jen hezké chvilky, ale než se nadějete, budete se opět smát a vtipkovat. Váš pozitivní přístup a smysl pro humor zlepší den nespočtu lidí, stejně tak, jako to dělali Fred s Georgem z Harryho Pottera.

Klíčová slova: vtip, energie, pohotovost

Výběr knihy: Léto, kdy jsem zkrásněla

Důvod: Při perných momentech budete potřebovat něco, co vám odvede pozornost. Léto, kdy jsem zkrásněla je přesně ta kniha, u které si odpočinete a začnete myslet na hezké věci. Zároveň ve vás vyvolá pocity veselí a navrátí vám trochu ztraceného elánu.

Prokrastinaci známe všichni, ale raky bude příští rok obzvláště trápit, především na začátku. Vaše typická přátelskost, vřelost a soucitnost bude potřeba, až si bude někdo blízký ve vašem okolí procházet těžkou situací. Stejně jako by Feyre z Dvora trnů a růží nenechala nikoho ve štychu, tak ani vy to neuděláte a pomůžete, jak jen to bude možné. Podobnou roli na sebe příští rok vezmete ještě několikrát. Místy toho na vás bude až příliš a v tu chvíli se situace obrátí. Konec roku přinese chvíle klidu a pohody.

Klíčová slova: přátelství, soucit, podpora

Výběr knihy: Padnout a vstát

Důvod: Hlavní hrdinka si v knize Padnout a vstát prochází těžkou situací, kdy se rozhoduje jak nejlépe pomoci blízkému člověku. Odráží tedy to, čím si budete procházet i vy. Knížka vám dodá naději v temných chvilkách a zároveň vás zabaví při dlouhých večerech.

Lvi jsou typicky choleričtí, ale dejte si pozor na pomyslné chrlení ohně. Pokud se nebudete kontrolovat, snadno někomu ublížíte a těžko budete vaše ohně hasit (Aelin ze Skleněného trůnu by vám o takových ohních mohla povídat). Hlídejte si záda, protože někdo vás do nich bude chtít bodnout. Nebojte se chránit svou osobu a v tomto případě využijte svůj vnitřní žár. Někoho, kdo za to nestál, nakonec ztratíte, ale nakonec  se vše k dobrému obrátí a vy si najdete nového blízkého, který vás bude brát takové, jací jste.

Klíčová slova: obrana, sebeúcta, pochopení

Výběr knihy: Dračí strážce

Důvod: Vy sami byste se chrlení ohně měli vyhnout, ale to neznamená, že si o tom nesmíte číst. Vynahraďte si to Dračím strážcem, prvním dílem skvělé fantasy série plné draků, dobrodružství a přátelství. Bude to přesně tím pravým lékem na nervy a prostředkem na zlepšení nálady a odreagování.

Po dlouhé době útlumu se ve vás opět probudí kreativita. Budete jí mít přibližně stejně jako Marguerita z Ohniváka, takže se budete muset rozhodnout, kterému z mnoha projektů se budete chtít věnovat. Jakmile se dokážete rozhodnout, měli byste se svému koníčku řádně věnovat, protože by vás na konci vaší kreativní cesty mohla čekat velmi příjemná a překvapující odměna.

Klíčová slova: kreativita, praktičnost, ambice

Výběr knihy: Eliza a její nestvůry

Důvod: Eliza je umělkyně a kreslí svůj vlastní veleúspěšný komiks. Stejně jako vy občas bojuje s kreativitou a správným nasměrováním energie. Ukáže vám, co všechno můžete dokázat, když se nevzdáte. Zároveň je to kniha, kterou nedovede odložit a která vás zavede i na nečekaná místa.

Příští rok se ponese ve znamení malých, ale významných bitev a bojů. Budete se muset spolehnout především na své diplomatické schopnosti. A pamatujte si, ne nadarmo se říká, že s upřímností nejdál dojdeš. Řiďte se tím a spravedlnost se vám nevyhne. Stejně jako se Petr z Letopisů Narnie občas musel spolehnout na své sourozence, ani vy se nebojte opřít o své blízké. Jsou tady pro vás a chtějí vám pomoci, nemusíte dělat všechno sami.

Klíčová slova: diplomacie, upřímnost, spravedlnost

Výběr knihy: Hon na střízlíka

Důvod: Stejně jako vy, i Wren v Honu na střízlíka stojí na hraně toho, co je správné a co ne. I když její vnitřní bitva má jiný charakter, než ta vaše, i ona bude muset najít upřímnost a bude se potýkat s důsledky lží – svými i těmi století starými.

Úspěch, po kterém tak dlouho toužíte, je na dosah. Dejte si ale pozor, abyste ze sebe při vašem honu za úspěchem nevypustili vašeho vnitřního Temnyje z Grišy, který si jde za svým stůj co stůj. Nechte zazářit vaši přirozenou pracovitost a věci vám budou padat do klína. Nedržte vaše obavy pod pokličkou, lidé ve vašem okolí chtějí slyšet o vašich trápeních. Jestli vybouchnete, tak tím zraníte někoho vám velmi blízkého.

Klíčová slova: ctižádostivost, hrdost, pracovitost

Výběr knihy: Sherwood

Důvod: Když Robin zemřel, zůstala Marian sama. Mohla si zvolit pomstu, ale místo toho se rozhodla věnovat svůj čas pomoci ostatním. Sherwood vás zavede na cestu, která se vám může stát zdrojem inspirace v dobách největší krize.

Čeká vás nečekané dobrodružství, které vás zavede do cizích vod (ale naštěstí ne tak cizích, jako do kterých se dostala Etta z Pasažérky) a objevíte vámi dosud nepoznaná místa. Zážitky, které zde posbíráte, si budete pamatovat do konce života. Mínusem toho je, že vám každodenní povinnosti budou připadat nudné a zvýší to vaši touhu po svobodě a dalším dobrodružstvím.

Klíčová slova: dobrodružství, svoboda, vášeň

Výběr knihy: Pozorovatelka

Důvod: Tak jako vy, i Selah má určité povinnosti, které musí plnit, i když se jí nechce (třeba hledat si manžela). Ale na cestě za tím pravým se vydá na řadu nových míst a objeví toho spoustu nového. Při tom si uvědomí svou vlastní sílu, která je nezměrná, což je něco, co se vám bude hodit, až sami budete podnikat vlastní výlety.

Promyšlené plány a strategie (takové, až by i Kestrel z Kletby vítězů byla pyšná) vám naruší nečekané události. Než se s tím dokážete vyrovnat, tak to bude chvíli trvat a padne na to hodně času a dalších prostředků. Vytrvejte a věřte, že vše se v dobré obrátí. Nebude to nic příjemného, ale dodá vám to jistotu, která byla otřesena. Navrácené sebevědomí vám dodá energii, díky které se pustíte do plánování dlouho odkládaných věcí.

Klíčová slova: spolehlivost, vytrvalost, sebevědomí

Výběr knihy: Nevlastní sestra

Důvod: Isabelle ví, že krása není všechno. Ostatní se jí snaží srazit sebevědomí, ale ona je nenechá. Což je přesně to, co byste měli dělat i vy. Být strůjcem vlastního osudu, vytrvat při hledání štěstí a nespokojit se s málem, když můžete mít vše.

Čekají vás nelehké chvilky. Ať už chcete, nebo ne, budete se muset problémům postavit a čelit jim s hlavou vztyčenou. Nesmíte se nechat rozhodit, stejně jako to neudělala Jude z Krutého prince. Nespočet lidí a událostí se vás bude pokoušet rozptýlit a rozhodit a vy se musíte s rozvahou rozhodnout, zdali se jim doopravdy potřebujete věnovat, nebo ne. Buďte silní, soustřeďte se nejdříve na to nejpodstatnější a postupným hašením malých problémů nakonec uhasíte všechny ohně.

Klíčová slova: rozvaha, statečnost, roztržitost

Výběr knihy: První opravdový polibek

Důvod: Po těžkém dni není nic lepšího, než přijít domů udělat si šálek horkého čaje a začíst se do knihy, která vás vezme na sluncem zaplněné místo, které vás zahřeje u duše. To přesně splňuje První opravdový polibek, což je příběh o lásce, o přátelství a o odvaze vybočit z přesně vymezeného prostoru.

Důvodů k pláči budete mít pramálo. Celý rok tak budete mít dostatek času, energie a prostoru k seberealizaci. Vrhnete se do projektu, který vám leží v hlavě už dlouho, a konečně s ním pořádně pohnete. Začátky budou poměrně krušné, přeci jen, najít motivaci a přestat prokrastinovat, dá zabrat, ale vy to zvládnete. Je možné, že budete mít tendence točit se v kruzích (Jack z Opaku věčnosti by mohl vyprávět), ale s trochou sebezapření a disciplíny se z nich zvládnete vymotat.

Klíčová slova: veselí, motivace, zručnost

Výběr knihy: Hvězdy nad Berlínem

Důvod: V rámci dobrého rozpoložení se zvládnete pustit i do těžších témat, které nabízí Hvězdy nad Berlínem. Ty vám ukážou těžkou situaci, kterou si za druhé světové války museli prožívat cikáni. Dojemný příběh na pozadí strašlivých událostí vám možná na chvíli zmrazí úsměv na tváři, za to si ho později budete vážit o to víc.

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *