13 knih, na které se těšíme v roce 2020

Příští rok bude naprosto nadupaný, co se novinek týče. Připravte se na to, protože to bude vážně velmi silný knižní rok, až nebudete vědět, co číst dřív. V článku najdete výběr těch nejlepších třinácti novinek, debutů a prvních dílů (až na jednu výjimku, kterou jsme si nedokázali odpustit), na které se můžete v roce 2020 těšit.

Ninth House
Leigh Bardugo

Leigh Bardugo se ve své nové knize pouští do něčeho naprosto nového. Ninth House je její první knihou (kromě Wonder Woman), která se neodehrává ve světě Grišy a rovnou sebou přináší i jiný žánr určený pro dospělejší čtenáře. Bardugo vás zde odmění temným, zvráceným příběhem, plným tajemství, magie, uzdravování a také něčeho dalšího, ale na to si budete muset přijít vy sami – nebylo by ode mě fér, kdybych vás připravila o překvapení.

Anotace:

Galaxy „Alex“ Sternová je tím nejméně pravděpodobným členem prváků na Yale. Vychována v Los Angeles hippie matkou, Alex nedokončila střední a spadla do světa pochybných přítelů fungujících jako drogoví dealeři, neperspektivních prací a mnohem, mnohem horších věcí. Ve věku dvaceti let je jediným přeživším strašlivé nevyřešené mnohonásobné vraždy. Někteří by mohli říci, že zahodila svůj život. Ale v nemocniční posteli je jí nabídnuta druhá šance: může chodit na jednu z nejelitnějších vysokých škol na světě na plné stipendium. Jaký je háček a proč ona?

Alex přijíždí do New Havenu stále hledajíc odpovědi, zatímco je svým patronem zaúkolovaná, aby sledovala aktivity yaleských tajných společností. Existuje osm „hrobek“ bez oken, ty jsou známé tím, že jsou oblíbeným místem budoucích bohatých a mocných, od vysoce postavených politiků po bankéře na Wall Street a největší hollywoodské hráče. Ale ukáže se, že jejich okultní činnosti jsou mnohem zlověstnější a mimořádnější, než by si kterákoliv paranoidní představivost mohla představit.

The Betrothed
Kiera Cass

Autorka Selekce přichází s novou knihou, která má stejně krásnou obálku, jako všechny její ostatní knihy. Stejně jako všechny její ostatní knihy je i The Betrothed hrozně čtivá a návyková. Budete si myslet, že přesně víte, co se tam stane a Kiera Cass vás s radostí vyvede z omylu a naprosto vás překvapí. Nejlepší na tom je, že knížka vyjde přibližně ve stejnou dobu jako její anglický originál, takže na ni nebudete muset dlouho čekat.

Anotace:

Když král Jameson oznámí, že miluje lady Hollis Brite, Hollis je šokovaná – a nadšená. Přeci jen, vyrostla na zámku Keresken a snažila se získat pozornost krále společně s dalšími dcerami šlechty. Upoutání jeho srdce je splněný sen.

Ale Hollis si brzy ovědomuje, že láska ke králi a korunovace na královnu jí nemusí přinést ten šťastný konec, ve který doufala. A když potká prostého občana se záhadnou mocí vidět přímo do jejího srdce, zjistí, že budoucnost, po které doopravdy touží, je ta, kterou ji ani nikdy nenapadlo si představit.

The Fountains of Silence
Ruta Sepetys

Ruta Sepetys napsala další dojemný román, který vám v hlavě zůstane ještě hodně dlouho. Opět se zabývá tématikou, kterou ostatní velmi často opomíjejí – tentokrát situací ve Španělsku v 60. letech. Jako všechno ostatní, co Ruta napsala, i u The Fountains of Silence budete nutně potřebovat haldu kapesníků.

Anotace:

Portrét lásky, ticha a tajemství za doby španělské diktatury.

Madrid, 1957. Pod fašistickou diktaturou generála Francisca Franca skrývá Španělsko temné tajemství. Mezitím Španělsko zaplaví turisté a zahraniční podnikatelé pod příslibem slunečního svitu a vína. Je mezi nimi i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který do Madridu doráží se svými rodiči v naději, že se spojí se zemí narození své matky pomocí objektivu svého foťáku. Fotky – a osud – ho představí Aně, jejíž rodinné příběhy mu odhalují přetrvávající stisk španělské občanské války – a také mrazivou definici bohatství a strachu. Danielovy fotky ho zanechávají s nepříjemnými otázkami uprostřed stínů nebezpečí. Je zatlačen k učinění těžkých rozhodnutí, pro záchranu těch, které miluje. Životy a srdce se střetnou a odhalí neuvěřitelně temnou stránku slunného španělského města.

Supernova
Marissa Meyer

Supernova je epické zakončení trilogie Renegáti od jedinečné Marissy Meyer. Můžete se těšit na veleobří dávku napětí a bohužel vám musím oznámit, že si asi taky kvůli tomu budete nervozitou kousat nehty, protože to jinak nepůjde. Finále série je nadupané akcí, překvapením, ale i momenty, u kterých se budete spokojeně usmívat. A po dočtení budete mít nutkání přečíst celou trilogii znovu, abyste objevili všechny náznaky, které vám utekly.

Anotace:

V lásce a anarchii je všechno fér.

V epickém zakončení napínavé trilogie Renegáti od Marissy Meyer bojuje Nova a Adrian o uchování svých tajných identit zatímco zuří bitva mezi jejich alter egy, jejich spojenci a jejich největší strachy se stanou skutečností. Tajemství, lži a podrazy jsou odtajněny, zatímco anarchie opět hrozí, že dobude Gatlon City.

The Ballad of Songbirds and Snakes
Suzanne Collins

Kniha, po které jsme se báli toužit, je konečně tady. Po deseti letech se dočkáme nového příběhu z prostředí Hunger Games. Suzanne nám ukáže, jak to vypadalo o desátých Hladových hrách. Představí nám nové prostředí, novou arénu, nové postavy a nový příběh. Beze sporu se opět zamilujete do hlavních i vedlejších postav a budete se ke knize vracet i po letech, tak jako to teď děláte s původní trilogií.

Anotace:

V nové knize od Suzanne Collins navštívíme svět Panemu šedesát čtyři let před událostmi Hunger Games a začneme ráno, v den Sklizně desátých Hladových her.

Crescent City
Sarah J. Maas

Sarah J. Maas. Padlí andělé. Potřebuje to více slov? Tohle je prostě knížka, kterou si nemůžete nechat ujít. Bude to opět pořádná bichle, ale garantuju vám, že ji přečtete jedním dechem, protože jestli je tady něco, co Maasová vážně umí, tak je to psaní neodložitelných knih. Tentokrát nás nečekají žádné víly a Sarah nám ukáže naprosto jiné prostředí, než na co jsme zvyklí. Navíc, podívejte se na tu obálku! To prostě musíte mít doma.

Anotace:

Bryce Quinlan měla perfektní život – tvrdě pracovala celý den, a pak obcházela kluby celou noc – dokud démon nezabil její nejbližší přátele a nezanechal ji zraněnou a opuštěnou. Když je viník ve vězení, ale kriminalita je opět na vzestupu, tak se Bryce nachází v srdci vyšetřování. Udělá cokoliv, aby pomstila jejich smrt.

Hunt Athalar je známým padlým andělem, momentálně zotročeným Archanděly, které se jednou pokusil sesadit. Jeho brutální dovednosti a neuvěřitelná síla poslouží k jedinému účelu – k vraždění nepřátel svého šéfa, bez otázek. Ale od démona způsobujícího chaos, dostane nabídku, která se neodmítá: pomoci Bryce najít vraha a jeho svoboda bude na dosah.

Bryce a Hunt se vrhají hluboko do podsvětí Crescent City a zde objevují temnou sílu, která ohrožuje všechno a všechny, na kterých jim záleží, ale také naleznou v tom druhém ohnivou vášeň – která by je mohla oba osvobodit, jenom kdyby ji nechali.

The Grace Year
Kim Liggett

Máte rádi Příběh služebnice? Tak v tom případě je pro vás tato knížka nutnost. Mrazivý příběh, který zkoumá vztah a sílu dívek a žen žijících v nehostinném prostředí. Je to něco jiného, než na co jste zvyklí. Celý příběh je trochu podivný, trochu děsivý, ale nemusíte se bát, že by tam šlo jen o temná témata. Nachází se tam i naděje a láska v těch nejméně očekávaných místech.

Anotace:

Dívkám ve vesnici se říká, že mají moc vylákat dospělé muže z náruče jejich manželek, přivést ženy k šílenství žárlivostí. Věří, že na pokraji dospělosti samotná jejich kůže vyluzuje omamnou magickou látku, esenci mládí. A proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány z vesnice do lesa, do divočiny, kde ze sebe tuhle magii musí vypudit a vrátit se očištěné, připravené na manželství. Ale ne všechny z nich se vrátí živé. Šestnáctiletá Tierney Jamesová sní o lepším životě – o společnosti, která nestaví přátele proti sobě, kde mají i ženy svou hodnotu. Ale jak se blíží její vlastní „rok ctnosti“, začne si uvědomovat, že v lesích číhá mnohem větší nebezpečí než pytláci, kteří jen čekají na příležitost zajmout mladá děvčata a prodat je na černém trhu. Největší hrozbou mohou být nakonec dívky jedna druhé.

American Royals
Katharine McGee

Dovedete si představit, jak by to v Americe vypadalo, kdyby v čele nestál prezident, ale král nebo královna? Kniha American Royals vám ukáže, jak by to tak mohlo fungovat. Představte si něco jako mix Selekce a Gossip Girl – nejlepší kombinace ever. Co vám kniha ještě dá dalšího? Pořádnou dávku romantiky, které se nebudete moci nabažit a budete chtít víc.

Anotace:

Co kdyby měla Amerika královskou rodinu?

Když Amerika vyhrála občanskou válku, její lidé nabídli generálu Georgovi Washingtonovi korunu. O dvě a půl století později sedí Washingtonská dynastie stále na trůnu.

Jak se princezna Beatrice přibližuje k tomu, že bude korunována první vládnoucí královnou, povinnosti, které celý život pokorně přijímala, ji najednou dusí. Nikdo se nezajímá o náhradníka, dokud neporušuje pravidla, takže ani princezna Samantha se moc nezajímá… s výjimkou chlapce, který jí je zakázaný. A pak je tady Samanthino dvojče, princ Jefferson. Kdyby se narodil o generaci dříve, tak by on byl tím prvním v řadě na královský trůn, ale nové zákony o nástupnictví ho posouvají až na třetí místo. Většina Ameriky miluje svého překrásného prince… jehož srdce se snaží získat dvě velmi odlišné dívky.

Aurora Rising
Amie Kaufman, Jay Kristoff

Oblíbené autorské duo přichází s novou sci-fi sérii. Aurora nemá stejnou grafickou podobu jako Akta Illuminae, ale nemusí vás to trápit, protože na vás čeká promakaný příběh, vtipné zápletky, zajímavé postavy a sarkasmus na těch správných místech taky chybět nebude. Nuda rozhodně nehrozí, je to jízda od první do poslední strany.

Anotace:

Píše se rok 2380 a maturující kadeti Aurorské akademie jsou vysláni na svou první misi. Hvězdný student Tyler Jones je připraven na sestavení své vysněné posádky, ale jeho vlastní bezhlavé hrdinství ho odsoudilo ke spolupráci s nickami, po kterých by ostatní v Akademii nikdy nesáhli.

Namyšlený diplomat s černým páskem v sarkasmu. Vědkyně sociopatka se zálibou ve střílení svých spolubydlících. Vychytralý technik s nejnafoukanější hlavou v celé galaxii. Mimozemský bojovník s problémem ovládat vztek. Pilotka, které se Tyler rozhodně nelíbí, kdyby vás to náhodou zajímalo.

A to Tylerova posádka ani není jeho největší problém – tím je Aurora Jie-Lin O’Malley, holka, kterou zrovna zachránil z mezidimenčního prostoru. Po dvě století byla Auri zachycená v kryospánku a je tak mimo čas a mimo své znalosti. Ale mohla by být katalyzátorem, který spustí miliony let hrozící válku a Tylerova posádka skládající se z nicek, problémových případů a vyvrhelů je tou poslední nadějí v celé galaxii.

Nejsou to hrdinové, které si zasloužíme. Jen ti, které jsme dokázali najít. Nikdo nepanikařte.

Rhythm, Chord & Malykhin
Mariana Zapata

Dočkáte se i nové knihy od Mariany Zapaty. Stejně jako v případě Kultiho vás čeká krásná, dlouhá, pomalá, propracovaná romantická linka, kde sledujete, jak se vztah hlavních postav postupně vyvíjí. Od vymakaných sportovců se přesouváme k potetovaným muzikantům a upřímně se nemůžu rozhodnout, co je lepší. Nebudou chybět vtipné scény, u kterých hrozí, že pokud budete mít něco v puse, tak to vyprsknete – takže konzumace čehokoliv zatímco budete Malykhina číst je na vlastní nebezpečí.

Anotace:

Šestadvacetiletá Gaby Barreto je možná spoustu věcí (loajální, sarkastická, jedna z kluků a osina v zadku podle toho, kterého člena rodiny se zeptáte), ale blbá rozhodně není. Když ji její dvojče pozve, aby s ním jela na turné jako holka od merche, tak zrovna z plna hrdla nekřičí radostí.

Ale žádná pracovní nabídka jí neklepe na dveře, stále by velmi ráda vykastrovala svého ex a žádná vyhlídka, že by se odstěhovala od rodičů, taky není v dohlednu… tak by byla blbá, kdyby řekla ne své životní šanci. Dvě kapely, tři kontinenty a jedno turné. Trávení dalších více než devadesáti dnů s jejími třemi milovanými idioty a osmi cizinci by neměla být zase taková věda, že?

Jen kdyby zpěvák hlavní kapely neměl tetování… skvělou osobnost… a fantastické tělo… a nebyl tak vtipný… Buďme upřímní, Gaby nikdy neměla šanci odolat Sachu Malykhinovi.

Blood Heir
Amélie Wen Zhao

Tuto young adult knihu obklopovala řada kontroverzí a málem nevyšla. Nakonec se autorka rozhodla, že svou knihu vydá a za nás udělala dobře. Představí vám zajímavý magický systém, čtivou zápletku a nová témata. Zabývá se obchodem s lidmi a problémem začleňování a vychází z autorčiných vlastních zkušeností s imigrací. Celé je to zakomponované do temného příběhu, který je retellingem Anastázie.

Anotace:

V Cyriliánské říši jsou Afinité zatracováni. Jejich rozličné dary kontrolující okolní svět jsou nepřirozené – nebezpečné. A Anastacya Mikhailova, korunní princezna, má děsivé tajemství. Její smrtelná krvavá Afinita je jejím prokletím a důvodem, proč žije schovaná za zdmi paláce.

Když je Anin otec, císař, zavražděn, její svět se hroutí. Označena za jeho vraha musí Ana uprchnout z paláce, aby si zachránila vlastní život. Aby očistila své jméno, musí najít otcova vraha na vlastní pěst. Ale Cyrilie je za zdmi paláce jiná, než předpokládala. Zemi vládce korupce a spiknutí hrozí, že ovlivní rovnováhu jejího světa. Existuje jen jeden dostatečně zkorumpovaný člověk, který může Aně pomoci dostat se k jejímu jádru: Ramson Quicktongue.

Ramson, mazaný vůdce Cyriliánského podsvětí, má zlověstné plány – i když by mohl v Aně najít obstojného protivníka. Protože v tomto příběhu by princezna mohla být tím nejnebezpečnějším hráčem ze všech.

The Wrong Side of Kai
Estelle Maskame

Estelle přichází s poměrně odlišným příběhem, než na co jsme od ní zvyklí. Je to takové dospělejší, zabývá se vážnějšími tématy a ukazuje, že nemusíme být dokonalí. Na druhou stranu Estelle vše odlehčuje vtipem a svým typickým čtivým dějem. Samozřejmě nechybí ani romantická linka, která vás zahřeje u srdce.

Anotace:

Muphyová nemá vztahy.

Otec si jí sotva všímá a tak je pro ni jednoduché vytrácet se a prožívat románek s Harrisonem Boydem. Ale když ráno po ukončení jejich poměru unikne na internet jejich explicitní video, octne se její život v chaosu.

A Vanessa touží po pomstě. Tady se připojuje Kai. Taky se touží pomstít Harrisonovi a tak navrhuje, že se spojí a zničí mu život. Zpočátku nejde o nic jiného než o zakázané partnerství. Spolupracovníci mířící k stejnému cíli.

Ale – mezi nočními hlídkami a pácháním zločinu – Vanessa je vtažena do Kaiova života. A jak se sbližují, zjišťuje, že i ona pouští Kaie do toho svého.

& Dove
Shelby Mahurin

Existuje něco sladšího než zakázaná láska? Nemyslím si. To přesně vám nabídne kniha Serpent & Dove a ještě mnohem víc. Knih s čarodějnickou tématikou je hrozně málo a konečně jsme se dočkali další. Překvapí originální zápletkou, postavami, které si zamilujete a světem, který vás bude fascinovat, ale budete rádi, že ho nemusíte nikdy navštívit.

Anotace:

Před dvěma lety uprchla Louise le Blac svému čarodějnickému covenu a ukryla se ve městě Cesarine. Vzdala se své magie a žila jen z toho, co dokázala ukrást. Čarodějnice jako Lou jsou lovené. Jsou obávané. A jsou upalované.

Reid Diggory se zapřisáhl Církvi jako pronásledovatel a prožil svůj život s jedinou zásadou: nestrpíš, aby čarodějnice žily. Jeho cesta se nikdy neměla zkřížit s tou Louinou, ale zlomyslný osud je nutí do nemožného spojení –  do svátosti manželské.

Válka mezi čarodějnicemi a Církví je odvěká a Louiny nejnebezpečnější nepřátelé sebou nesou osud horší než upálení. Neschopná ignorovat své rostoucí pocity, ale přesto bezmocná změnit to, čím je, musí učinit rozhodnutí.

Láska z nás všech dělá blázny.

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

7 komentářů: “13 knih, na které se těšíme v roce 2020”

 1. Novinky napsal:

  Moc se těšim! Díky za překlad anotací (a překladatelům za překlad textů). Z 80% nakoupím vše zde:). Škoda, že zatím neznáme přibližná data, nebo měsíce plánovaného vydání, ale to se asi dozvíme z edičáků. Určitě si nenechám ujít Maas, Meyer, Cass, Serpent&Dove a Blood Heir. Naopak nejsem fanynka Kultiho, tak to nechám jistému návalu jiným:). No už se těším moc. Teď to musím jít všude nasdílet. Čau😀

  • humbook napsal:

   Většina z nich bude bohužel až na podzim. Ale něco se chytá už teď. Třeba Cassová bude v květnu, Grace Year už v únoru a tak 🙂

 2. Novinky napsal:

  Tak já se nemůžu dočkat Supernovy a nové Maasové 🙂 ALE právě jsem dočetla Podlého krále a nutně, ale nutně potřebuju pokračování. Nevíte, kdy má vyjít? Děkujuuu :))

 3. Otázka napsal:

  Kdy vyjde prequel Hunger games?

 4. Lucy Lillianne napsal:

  K dokonalosti mi tu chybí jediná věc a to datumy, alespoň přibližné 😛

 5. Knihomolka napsal:

  Už se těším na knihu od Kiery Cass-Zaslíbená!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *