5 názorů na Kletbu vítězů

Minulý týden vyšel ve Fragmentu první díl nové young adult série Kletba vítězů. Dobrá zpráva je, že je koupená celá trilogie, takže nemusíte mít strach, že to nevyjde celé. Tím sice nakladatelství trochu zariskovalo (přece jen se dopředu většinou neví, jestli se to chytne), ale my si myslíme, že chybu rozhodně neudělali. Kletbu vítězů jsme dali přečíst pěti různým blogerům, youtuberům, instagramerům a sešlo se nám pět opravdu nadšených reakcí.

1. Radši knihu

Ó můůůj Bože, tohle bylo skvělé. Propracovaný svět, ve kterém stále funguje otroctví, vrstvení společnosti a který budete chtít objevovat a poznávat jeho historii. Do toho všeho sebevědomá a chytrá hlavní hrdinka, která ví, co si může a nemůže dovolit, která má soucit s lidmi, a která před špatnými věcmi nezavírá oči, ale bojuje proti nim. Na druhé straně tajemný a charismatický Arin, kterého Kestrel vlastní a zároveň si ho pouští až moc k tělu, protože si nemůže pomoct. Charaktery hlavních hrdinů byly výborně vystaveny, věřila jsem jim chování a bavilo mě, jak moc si mysleli, že jsou odlišní, ale ve výsledku byli úplně stejní. Také mi imponovalo, že kniha není přeslazená v tom smyslu, že když je někdo na pokraji smrti, tak zázračně neobživne ale zemře. Nečekala jsem tak propracované fantasy, které by zároveň umožnilo zamyslet se nad otázkou otroctví a zášti, a zároveň podalo krásný milostný příběh plný strachu a odvahy. Kletba vítězů je pro mě jedna z nejlepších fantasy knih tohoto roku a já už se nemůžu dočkat dalších dílů!

2. Everlinet

Tenhle svět mě hned zaujal. Už po pár stránkách bylo jasné, že to přečtu na jeden zátah. A fakt se stalo! Už mě dlouho nic tak nebavilo a tohle mě zaručeně dostalo ze čtecí krize. Postavy jsou úžasné. Hlavní hrdinka je neskutečně sympatická svou tvrdohlavostí a inteligencí se rozhodně řadí mezi skvělé postavy. Nejen, že je svět úplně skvěle vystavěný (celá společnost, historie, války i koncept otroctví) a každá stránka poutavě napsaná, ale zároveň milostný příběh není žádná slaďárna, spíše realisticky a uvěřitelně podaný, s opravdovou chemií mezi postavami! Nečekala jsem tak dobrou fantasy, ale možná proto s klidem a upřímně mohu říct, že to je jedna z nejlepších a nejpřekvapivějších knih tohoto roku. Dejte mi další díly, hned!

3. Mlovesreading

Kletba vítězů se v mnohém vymyká zajetým kolejím a svým propracovaným světem a originální zápletkou je doopravdy jedinečnou knihou, kterou jsem přečetla jedním dechem. A to dokonce i napodruhé. Je zasazena do světa, kde si skoro vše podmanil jeden národ. Obyvatelé jimi zabraných území ztratili svou svobodu, ale ne svého ducha. Hlavní hrdinka Kestrel není bojovnice a její největší zbraní je její mysl. Ale ani tak nečeká na to, až ji někdo zachrání. Oproti Kestrel, která jako dcera generála má ve společnosti vysoké postavení, stojí Arin. Otrok, který je stejně tvrdohlavý a stejně vychytralý jako Kestrel. Co je na Kletbě vítězů skvělé, je to, že i když tam je láska, tak jde i o mnohem více. O zobrazení společnosti, o to, co je ještě vítězství a co už prohra, o to, že existují různé druhy síly a o to, že se dá vyhrát i jinak, než se zbraněmi. Hlavní zápletka, ať už předpokládáte cokoliv, se nedá 100% odhadnout a nakonec budete překvapení, jak se to vlastně celé vyvrbilo. A ten konec? Budete chtít víc.

4. Annainword

Musím se přiznat, že se v poslední době bojím „nadějných fantasy“ titulů. Čekala jsem něco v duchu Bardugo a přece jen, jedna bohatě stačí. Jsem ráda, že jsem se mýlila. Obálka je pěkná. Je jiná, líbí se mi ta červená, která je hodně výrazná. Ale na první dobrou to na mě působí jako historický román. Nejsem si jistá proč, možná ty meče (???). Autorka umí psát. Děj nebyl zbytečně rozvleklý a přitom byl napsán krásným jazykem. Nebyly zde žádné přehnané košaté popisy, to mi vyhovovalo. Nejvíc obdivuju spisovatele, kteří jsou schopní napsat prvních sto stránek o ničem tak, aby to bylo dobré a lidi to bavilo. A téhle se to povedlo na sto procent! První stovka byla vlastně možná nejlepší část celého příběhu. Co jsem však nepochopila byla postava Švindla. Přišel mi zbytečný (až tedy na tu klíčovou a úvodní část knihy ve městě na dražbě). Čekala jsem, že to bude charakter v duchu Komizara z Falešného polibku (takže jedna z klíčových záporných postav), proto mě překvapil jeho konec. No, možná to nakonec udělá knihu a padouchy o to zajímavější Konec lehce urychlený, ale vzhledem k tomu, že jsem to zhltla za dva dny, tak jsem z toho fakt hodně nadšená. Myslím, že by z toho mohl být vážně hit.

5. Mar_Marillee

Kletba vítězů se pro mě stává po dlouhé době unikátním kouskem v YA literatuře. Přitom se nejedná o žádné fantasy, hrdinové nejezdí na okřídlených bytostech s krkolomnými názvy a z rukou jim nešlehají nachové plameny. Řekla bych, že tohle je přesně ten důvod, proč mě čtení tolik bavilo – všechno v ději bylo autorkou vyprávěno tak skutečně, jak jen by se v našem reálném světě mohlo odehrávat. Akorát o pár staletí zpátky… Hlavní hrdinové tohoto příběhu znají svoje silné stránky, stejně jako ty slabé, jsou si vědomi svých kroků a jejich následků. Co se týče hrdinky – nejedná se o žádnou pubertální nerozhodnou princezničku, kterou na konci příběhu zachrání obyčejná náhoda. A jelikož se jedná o YA, samozřejmě je do děje vtěsnána v tomto případě opravdu příjemná milostná linka, kterou ale autorka obklopila bojovou atmosférou zdejších národů, ve které naši hrdinové rozehrají hru, kterou může vyhrát pouze jeden… A řekněme, že Kletba vítězůje v jejich případě opravdu příhodný název.

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *