10 důvodů, proč si přečíst Všechny stránky Amelie

Pokud čtete tenhle článek, nejspíš máte rádi knihy… a to (skoro jistě) stačí i k tomu, abyste se zamilovali do Všech stránek Amelie od Ashley Schumacher. Ale protože jde o náš nejnovější HumbookTip, sepsali jsme pro vás dalších deset důvodů, proč právě tahle knížka rozhodně stojí za přečtení.

1. Všechny stránky…

Lásku k literatuře je v tomhle případě potřeba zdůraznit ještě jednou, protože patří mezi hlavní témata téhle knížky. Koneckonců, děj začíná výletem na knihomolský festival, kde se protagonistka a její nejlepší kamarádka mají setkat se svým oblíbeným autorem. A pak už to všechno jenom pokračuje dál a dál.

2. …Amelie

Obě části názvu je na místě vychválit do nebes. Amelia totiž nepatří mezi nudné hlavní hrdinky, které byste si mezi sebou pletli. Má komplexní charakter a v průběhu děje se vyvíjí. Čtenář tak může pozorovat, jak Amelii jednotlivé události ovlivňují a jak se potýká se svými bitvami. A že jich není málo. Amelii navíc kromě čtení baví taky fotit, takže pokud i tohle je váš koníček, určitě si pasáže věnované fotografii užijete o to víc.

3. Kroniky Ormanu

Amelia miluje fiktivní knižní sérii s názvem Kroniky Ormanu. A je celkem jisté, že si ji oblíbíte i vy, i když jste ji nikdy nečetli. Ashley Schymacher totiž vymyslela hned dva příběhy, takže si u nás Všechny stránky Amelie právem vysloužily #knihyvknize.

4. Psychické zdraví

Tenhle příběh rozhodně nepostrádá hloubku. Amelia se během svého posledního léta před nástupem na vysokou musí vyrovnat se ztrátou kamarádky, takže sledujeme její cestu nejen po USA, ale taky její hledání sebe sama bez člověka, který jí byl nejbližší. Kromě toho vám bez spoilerů můžu říct jen tolik, že i další postavy v knize se potýkají s vlastními démony a že jejich cesty budete sledovat se slzami v očích.

5. Poetický jazyk

Všechny stránky Amelie jsou zkrátka nádherně napsané. A protože já takhle nádherně psát neumím, přikládám jeden z milionu mých oblíbených citátů jako důkaz:

Když někoho potkám, vždycky si představuju, jaký svět se v něm ukrývá. Většina lidí je stejná: nekonečné řady rušných kójí, na zdech fotky dětí a na stole kupy papírů, které musejí někam přijít. Radši mám ty, co vyčnívají. Právě ty si ráda fotím, právě proto se tolik snažím vmáčknout do jediného záběru celé světy.

6. Maximálně dva dny

Víc než 48 hodin si čtení Všech stránek Amelie vyhradit nepotřebujete. Většina recenzentů mluví o dočítání pozdě v noci, a věřte mi, že vědí proč. Jakmile jednou začnete číst, nebudete moc přestat.

7. Postavy, postavy, postavy

Jsem příznivcem toho, aby člověk o knize před čtením věděl co nejmíň, a tak vám toho o vedlejších postavách nechci moc prozrazovat. Ale když už jste se dočetli až sem… Řekněme, že každá postava, kterou Amelia potká, má hloubku. Nějaký koníček, charakterový rys nebo způsob vyjadřování, který ji odlišuje od ostatních. Dosáhnout takového efektu není vůbec lehké, ale nejspíš budete mít při čtení pocit, že jsou všechny ty postavy vašimi kamarády.

8. Valino knihkupectví

Jinými slovy, ráj pro každého knihomola. Amelia se sem dostane shodou náhod, ale jakmile tohle magické knihkupectví objeví, pochopí i jeho kouzlo. Najdete tu speciální místnosti věnované různým druhům knih, kavárnu, ale i tajnou skrýš. A taky majitelku, Val, která je kouzlem sama o sobě.

9. Heavy contemporary

Asi už jste pochopili, že vám tahle kniha zlomí srdce. Ale kdyby náhodou ne: tahle kniha vám zlomí srdce. A vy jí za to budete vděční.

10. Tak trochu sen… nás všech

Tohle je asi nejpřesnější způsob popisu toho, čím Všechny stránky Amelie doopravdy jsou. Objevení nádherného knihkupectví? Knihomolský festival? Setkání s nejoblíbenějším autorem? Zní to idylicky, no ne? Ale Ashley Schumacher ukazuje, jak moc hořkosladké umějí sny být… Ovšem jestli se Amelia dočká svého happyendu, to už si budete muset přečíst sami.

BONUS:

Že tenhle HumbookTip miluju já, to už vám asi došlo. Ale slovo na zadní straně obálky patří Monče (@iamabookoholic), a ta vám vzkazuje, že si máte Všechny stránky Amelie rozhodně přečíst. Včera bylo pozdě.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *