Top 10 textů Billie Eilish, které jsou o vás

Billie Eilish možná znáte jako hudební fenomén, ale je to taky holka, která se učila doma a poprvé si zkoušela skládat u bratra v ložnici. Pokud její skladby posloucháte, určitě jste si v nich našli pár pasáží, ve kterých vidíte sami sebe. A jestli se v hudbě Billie zrovna nevyžíváte, věřte mi, že i t přesto se v těchto úryvcích poznáte. Možná u toho dokonce dostanete i pár tipů na knihy, ale pst, to je tajemství!

Tento článek vznikl k právě vyšlé neoficiální fanknize, která je naším tipem na Vánoce. Fakta, kvízy, zákulisí, fotky, je to hodně vizuální věc, tak koukněte na ukázku, jestli vám padne do noty. Super i pro nečtenáře, protože #cosibudem žádné velké slohy tam nenajdete. 😀 Kdo má rád písmenek víc, tak hledejte další tipy v článku. 😉

„We can’t change the weather.” – party favor

Tuhle větu bych si asi měla poslední dobou opakovat každý den, když mrznu na zastávce tramvaje a říkám si, proč nemůže být pořád léto. Snad jediný, kdo tuhle výmluvu používat nemůže, je Ruby z Ledové krve, která dokáže ovládat oheň a při čekání na tramvaj by si nejspíš se zimou dokázala hravě poradit.

„I’m only good at being bad” – bad guy

Kdo z nás si při téhle písničce nevzpomene na všechny ty bad boye v knihách? Nedávno jsme o nich psali článek. Billie Eilish sice v písničce mluví spíš o sobě, ale popisuje dost vlastností, které najdete právě u mužských postav na stránkách knih. Koncekonců, zářným příkladem je tady Tyler z DIMILY – ten by si mohl text snad nechat vytetovat na čelo.

„If we were meant to be we would have been by now.” – watch

Joo, nerozhodnost ve vztazích, to je prostě vždycky boj. Buď se rozhoupáváte vy, nebo ten druhý… a všechna ta nejistota nás někdy trochu dusí. Ovšem nevím jak vy, ale já v knihách pomalou romantiku dokonce vyhledávám – přijde mi to přece jenom o něco uvěřitelnější než láska na první pohled. Výborný příklad je tady Americký roadtrip, kde se románek rozjíždí několik měsíců a není to vůbec jednoduché.

„When we all fall asleep, where do we go?” – bury a friend

Na tuhle otázku se rozhodně neptejte Sarai ze Snílka Neznámého. Ta posílá svoje noční můry na výzvědy a občas se dozví dost děsivé věci. Ale přiznejme si to, kdo z nás ještě nikdy nepřemýšlel nad svými sny a jejich významem?

„Your silence is my favourite sound” – you should see me in a crown

Umění spolu mlčet je podle mě hrozně důležité a taky jedna ze základních poznávacích znamení dobrého vztahu. A teď nemluvím jen o lásce, to samé platí i pro rodinu a přátele. Tohle skvěle dokazuje introvertka Eliza z knihy Eliza a její nestvůry. Touží totiž ve vztahu po někom, kdo by ji respektoval takovou, jaká je, a dokázal jí dát osobní prostor, který tolik potřebuje.

„I laugh along like nothing’s wrong” – wish you were gay

Tenhle pocit známe snad všichni. Jsou zkrátka dny, kdy se bezdůvodně (anebo i třeba s nějakou příčinou, kterou ale nechcete sdělovat světu) cítíte pod psa. Ale navenek zkrátka občas předstíráte, že jste v pořádku, aby si o vás všichni nezačali myslet, že jste se dočista zbláznili. Své o tom ví i Penny, hlavní hrdinka Nouzového kontaktu, která je první rok na vysoké a tak trochu trpí přílišným množstvím lidí okolo sebe…

„Wake up and smell the coffee.” – come out and play

Přiznávám se bez mučení, vstát k čerstvě uvařené kávě je asi to nejpozitivnější na táborových akcích – proto se na ně vždycky těším. Pořádný závislák na kofeinu je i Klaudie ze Zmizení Sáry Lindertové. I když v jejím případě se při hledání zmizelé sestry dá celkem nespavost pochopit. Já jsem zkrátka jen noční sova a káva mě zachraňuje před smrtí…

„Call me friend, but keep me closer.” – when the party’s over

Tahle část písničky mi trochu asociuje Nikdynoc. Nechci úplně prozrazovat proč, to by byl nejspíš spoiler. Myslím ale, že asi stačí dodat: vztahy jsou tu přiměřeně realisticky komplikované. Postavy nemají v ničem jasno a to já osobně vidím jako velké pozitivum. Většina z nás jistě ocení nějaký ten drobný vztahový chaos i v knižním podání.

„I just wish you could feel what you say.” – idontwannabeyouanymore

Často se mezi tím, co lidi říkají, a tím, co si opravdu myslí, nachází velká propast. To vám může potvrdit Cassidy. V knize Má první láska se k ní totiž Colton chová tak hrozně, že tomu sama nemůže uvěřit. Nemá dojem, že by si to zasloužila. A je pro ni tedy těžké uvěřit všemu, co jí Colton říká. Když se rozhodne ho lépe pochopit, přijde ale na něco, co opravdu nečekala.

„Don’t ask questions, you don’t wanna know” – my strange addiction

Přesně tak. Neptejte se na věci, které nechcete vědět. A než se na něco zeptáte, dvakrát třikrát si pořádně promyslete, jestli opravdu chcete slyšet odpověď. Jak by vám jistě vysvětlily protagonistky z Tohle všechno je pravda, když se vám stane něco hrozného, je potřeba dost otázek, abyste se dostali k jádru věci. Ale pravda, kterou nakonec vyhrabete, bývá většinou děsivější, než jste si mysleli.

 

 

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Jeden komentář: “Top 10 textů Billie Eilish, které jsou o vás”

  1. Káva napsal:

    Myslím,že Klaudie ze Zmizení to „zdědila“ tak trochu po Kat. Jako Lola,Laura,Andrej a spousta dalších jejích postav :DD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *