Čím vyléčit Netflix kocovinu?

My v HumbookTeamu jsme celou zimu koukali na Netflix četli knihy, takže pro vás máme další spoustu doporučení na knížky, co se podobají našim oblíbeným seriálům. Takže, jakými příběhy si vylepšit náladu, když jste právě dokoukali skvělý seriál, a nevíte, co dál?

Arcane

O tomhle seriálu z prostředí populární počítačové hry League of Legends jsme slyšeli asi všichni. Dominuje tu hlavně vztah dvou sester, které stojí na opačných stranách barikády, na své si ale přijdou i fanoušci propracovaných světů a epických bojů. A co číst, když všechno tohle skončí?

Renegáti

Samozřejmě si nemůžeme odpustit doporučení na nejlepší superhrdinskou YA sci-fi všech dob! Renegáti se odehrávají ve světě, kde se lidé se superschopnostmi dělí na hrdiny a padouchy… ale hranice mezi nimi možná není vůbec tak výrazná, jak si všichni mysleli. Tahle knížka jistě udělá radost všem, kdo si rádi scény z knih představují třeba jako film nebo počítačovou hru – v tomhle případě to jde totiž výborně. Vyzkoušeno za vás!

Anotace: Renegáti jsou syndikát lidí s neobyčejnými schopnostmi. Vynořili se z trosek zničené společnosti a zavedli znovu řád tam, kde dosud vládl chaos. Jako obhájci práva a spravedlnosti jsou pro všechny symbolem odvahy a naděje. Výjimkou jsou zločinci, které kdysi svrhli. Nova má důvod Renegáty nenávidět a touží po pomstě. Jenže na cestě za svým cílem potká Adriana, který je Renegát. Dosáhne Nova nakonec své pomsty?

Spřízněni volbou

Co se stane potom, co hrdinové vyhráli? Potom, co se všechno ustálilo, zlo bylo poraženo a svět se vrátil do rovnováhy? To popisuje Veronica Roth, autorka Divergence, ve své nejnovější knížce Spřízněni volbou. A to napětí, které vás tady čeká, se s Arcane dá docela klidně srovnávat. Máte se na co těšit!

Anotace: Před deseti lety pět teenagerů poblíž Chicaga porazilo nepřítele, který kolem sebe rozséval destrukci a smrt. Mladší generace jako by si na dny neustálého strachu nepamatovala. Ale Sloane, jedna z party oslavovaných hrdinů, nezapomněla. Na každém kroku ji pronásledují paparazzi a v trýznivých snech dávný nepřítel. Během oslav jeho porážky vyjde najevo mrazivá pravda – vláda temna nikdy neskončila. A noční můry se začnou měnit ve skutečnost.

Sestry ve zbrani a písni

Tuhle napínavou, mytologií inspirovanou pecku si rozhodně nenechte ujít! Superhrdiny tu sice nenajdete, stejně jako v Arcane tu ale jde primárně o vztah dvou sester – a řekněme si to upřímně, to se v YA jen tak nevidí. Ale čtěte rychle, tady jde totiž o život!

Anotace: Evadne se nemůže dočkat, až uvidí svoji sestru Halcyon, která má po osmi letech v armádě přijet domů. Když se Halcyon objeví dřív, než bylo v plánu, Evadne okamžitě pochopí, že něco je špatně. Sestra byla obviněna z vraždy a je na útěku. Halcyon je odsouzena k patnácti rokům nucených prací a Evadne se nabídne, že část trestu odslouží za ni. Když na nucené práce nastupují, netuší, že budou čelit mnohem horším ranám osudu, než je hrozba smrti.

La Casa de Papel

Kriminální drama zdánlivě může působit jako seriál, který milovníky YA literatury moc neoslovuje. Opak je ale pravdou! Akce, napětí i postavy, které si všichni oblíbili, jsou prostě něco, s čím se nechcete rozloučit po pár epizodách. A my pro vás máme perfektní knižní doporučení, pokud jste tenhle seriál právě dokoukali.

Křiváci

Samozřejmě musíme doporučit nejlepší krimi YA, kterou máme v zásobě. Série Křiváci se sice odehrává na soukromé škole, ale hlavní hrdinka Stevie řeší kriminální čin, který zamotá hlavy všem učitelům i studentům – takže klasickou knihu ze střední rozhodně nečekejte. Tenhle příběh je plný intrik, záhad a napětí, tak si ho nenechte ujít!

Anotace: Ellinghamova akademie je slavná škola, kam chodí ty nejbystřejší hlavy. Její zakladatel vytvořil báječné místo plné hádanek, spletitých stezek a zahrad. Krátce po jejím otevření mu ale unesli ženu a dceru. A jediné skutečné vodítko je posměšná hádanka, která je podepsaná trochu děsivým pseudonymem. Je z toho jeden z největších nevyřešených zločinů americké historie.
Stevie Bellová je nadšená fanynka skutečných zločinů, právě tu začíná prvním rokem studovat a touží tenhle případ vyřešit. Podaří se jí to?

Ranhojička – Královna rebelů

Hlavní hrdinka Kiva pracuje ve vězení jako ranhojička, ani tak ale nemá perspektivu propuštění. Všechno se ale mění, když se jí k ošetření dostane úplně jiná pacientka… Kiva je silná hlavní hrdinka, kterou jen tak něco nezlomí – stejně jako postavy z La Casa de Papel. A věře nám, že jak v tomhle známém seriálu, tak v Ranhojičce, je toho v sázce opravdu hodně.

Anotace: Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva ve věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane za úkol udržet ji naživu, aby mohla podstoupit trýznivou zkoušku čtyřmi elementy. Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?

Enola Holmes

Když jde o zločiny, všichni si nejspíš vybaví známého detektiva Sherlocka Holmese, někteří možná i jeho bratra Mycrofta. Co ale jejich sestra Enola, která se jako žena musí protloukat stejným světem, i když zdědila stejnou lásku ke kriminálním případům? Jsme si jistí, že kdyby mafie z La Casa de Papel musela stát proti Enole, měl by tenhle duel jasnou vítězku.

Anotace: Když Enola Holmesová, mladší sestra Sherlocka a Mycrofta Holmesových, zjistí, že její matka zmizela, vydá se ji do Londýna hledat. Rozhodně ale není připravená na to, co ji tam čeká. Zaplete se do únosu mladého markýze, prchá před ničemnými vrahy a snaží se vyhýbat svým prohnaným starším bratrům – a přitom dává dohromady stopy, které by jí pomohly rozluštit matčino záhadné zmizení. Zvládne se v tom zmatku Enola zorientovat a najde svoji matku?

Never Have I Ever

Oddechový seriál, u kterého si skvěle odpočineme, potřebujeme jednou za čas všichni. A právě takový relax představuje Never Have I Ever, příběh holky ze střední, která se z pozice outsidera chce dostat na vrchol popularity. Jaké knihy se tomuhle seriálu podobají? Máme pár tipů:

To není můj problém

Tahle knížka přesně dokazuje, jak složité může manévrování na střední škole být. Je potřeba být populární, ale ne moc. Chytrý, ale ne moc. A tak dále a tak dále. A i když se hlavní hrdinka knihy To není můj problém snaží tvářit, že jde všechno mimo ni… stejně jako Devi z Never Have I Ever se jí to začne sypat na hlavu.

Anotace: Aideen má spoustu problémů, které nedokáže vyřešit. Nejlepší kamarádka se jí odcizuje. Matka se pokouší přestat pít. Ovšem hysterický záchvat ambiciózní Meabh Kowalské žádný problém nepředstavuje. Aideen ji prostě strčí ze schodů. Jenže když za ní přijde další spolužák s žádostí o pomoc, odstartuje tím kolotoč podivných dobrodružství, neuvážených hloupostí a šance na lásku. Řešení problémů ostatních Aideen nepomůže s vlastním životem, ale možná je to impuls, který potřebuje!

Letní noci

Když už jsme u oddechovek, Letní noci prostě zmínit musíme! Tahle kniha je stejně jako ostatní příběhy z pera nebo spíš klávesnice @nofreeusernames plná humoru, chatových konverzací a odkazů na popkulturu (a možná tam najdete i to Never Have I Ever). Přečtenou ji máte jedním dechem a rozhodně můžeme zaručit, že si u ní odpočinete.

Anotace: Všichni si myslí, že Charlee vede dokonalý život. S tanečními videi kraluje TikToku, míří za svým snem hrát v muzikálech, a navíc ji obsadili do hlavní role ve školním představení Pomády. Koho by napadlo, že slečna dokonalá trpí úzkostmi a v noci nespí? Sladké sny se jí vyhýbají i kvůli Noahovi, představiteli Dannyho, který se mu dost podobá – obléká se do černé a kašle na pravidla. Charlee ho nemůže vystát, ale letní noci mají svoje nepředvídatelné kouzlo…

Co se stane na Twitteru

Ačkoli bychom tuhle knihu mohli vychválit do nebes hned z několika důvodů, na seznam k Never Have I Ever ji přidáváme kvůli množství trapných a vtipných situací, které se tu objeví. Tenhle příběh o dvou teenagerech, kteří ve škole bojují a online si anonymně píšou o svých strastech, je skvělou volbou, ať už se chcete pobavit nebo si odpočinout u něčeho nenáročného.

Anotace: Pepper je plavkyně a chronická snaživka. Její rodina se sice rozpadá, zato jejich řetězec s rychlým občerstvením vzkvétá – hlavně díky Peppeřinu sarkasmu na Twitteru. Jack je třídní šašek a osina v Peppeřině zadku. K pomáhání v rodinném bistru má sice hořkosladký vztah, ale urážky na Twitteru si líbit nenechá. Láska a sýr světí prostředky – dokud se jejich roztržka nezmění ve virální válku. A jak dlouho ti dva dovedou ignorovat vzájemné city?

Riverdale

Riverdale se žánrově těžko zařazuje, ale milujeme ho všichni. Ať už vás baví prostředí malého města, postavy a jejich vztahy, nebo napínavé až kriminální zápletky, tenhle seriál je fakt těžké přestat sledovat. A pokud už ho máte za sebou a hledáte podobné příběhy, doporučujeme třeba tyhle knížky:

Mýtonoši

Mladí lidi, co se snaží zachránit svět? Mohli bychom mluvit stejně tak o postavách z Riverdale nebo z Mýtonošů. Ve druhém případě jde ale o záchranu světa před příšerami, které běžní smrtelníci nezaznamenají. Kromě toho jsou Mýtonoši retellingem na artušovské legendy, ale zároveň se odehrávají na americké univerzitě. No nezní to skvěle?

Anotace: Šestnáctiletá Bree hledá po smrtelné autonehodě své matky únik před bolestí. Rezidenční program na Severokarolinské univerzitě vypadá jako skvělé útočiště – ale jen do chvíle, než se Bree stane svědkem útoku démona a dozví se o tajném studentském spolku mýtonošů. Neúspěšný pokus vymazat jí vzpomínky probudí její vlastní magické schopnosti… a tak se před ní otevírá nový svět, ve kterém není nic jisté. Dokonce ani to, jestli smrt její matky byla jen nehoda.

Říkej tomu, jak chceš

Riverdale milujeme mimo jiné i proto, že tematizuje psychické problémy a komplikované rodinné situace, které jsou pro spoustu teenagerů denní chleba. A přesně to dělá i nejnovější heavy contemporary od Brigid Kemmerer: Říkej tomu, jak chceš. Oba hrdinové mají dost vlastních problémů, a když k tomu přistane ještě jejich vlastní vztah, začne to být dost komplikované. Ale za přečtení tahle kniha rozhodně stojí!

Anotace: Rob býval populárním hráčem lakrosu, ale pak jeho otce chytili při zpronevěře a teď je z něj vyvrhel. Po tátově nepovedeném pokusu o sebevraždu se o něj navíc musí Rob s mámou starat. O Maegan si všichni myslí, že je snaživka, ale i ona má řadu tajemství a problémů. Když spolu Rob a Maegan během matematického projektu skončí ve dvojici, nejsou právě nadšení – vždyť toho o sobě navzájem dost slyšeli. Brzy ale zjistí, že mají víc společného, než kdy tušili.

Všechny stránky Amelie

Tohle je další příběh, u kterého asi nezůstane jediné oko čtenáře suché. Hlavní hrdinka se vypořádává se ztrátou kamarádky a snaží se užít si poslední prázdniny před nástupem na vysokou – v téhle situaci se ocitnou i postavy z Riverdale, a v obou příbězích je jasně vidět snaha užít si „normální“ věci v každodenním životě, i když vás pronásledují noční můry a vlastní minulost.

Anotace: Amelia s Jennou zbožňují Kroniky Ormanu od záhadného, mladého spisovatele N. E. Endsleyho. Proto se nemůžou dočkat veletrhu, kde má vystoupit. Nakonec se s ním ale setká jen Jenna. Amelia na ni má vztek, jenže pak Jenna zemře při autonehodě. Když zoufalé Amelii přijde poštou limitované vydání Kronik Ormanu, rozhodne se najít odesílatele. Může to nějak souviset s Jennou? Stopy vedou až do knihkupectví na druhé straně země…

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *