10 důvodů, proč si přečíst Kletbu vítězů

Já a Markét jsme vám ale sepsaly hned 10 důvodů, proč si přečíst jednu z našich nejoblíbenějších YA fantasy knih, a to sice Kletbu vítězů. Věřte nám, že po tomhle článku už nebude váhat ani ten poslední z vás, který s četbou téhle pecky otálel!

Kletba vítězů je super hlavně proto, že je tam přesně tolik romantiky, kolik má většina z nás ráda. V poslední době se totiž můžeme ve fantasy setkat s trendem „Čím méně lásky, tím líp“, což mě samotnou docela mrzí. V Kletbě vítězů máme hnedle zakázanou lásku a krásný románek mezi hlavními protagonisty. Příběh na lásce není vystavěn, ale všechno to začalo díky ní.

Kdo z nás nemiluje Skleněný trůn a nelítostnou hlavní hrdinku? Tuhle fantasy si oblíbili snad všichni, ale její napodobeniny už tak úspěšné nebyly. Začaly se tvořit hlavní protagonistky nelítostné a surové. Držet meč se naučily dřív, než začaly chodit.

Kletbě vítězů je hlavní hrdinka Kestrel ale docela milá dívka, která to s meči moc neumí, přestože je dcerou generála Valoriánské říše a denně bere hodiny šermu. Avšak není ani žádná květinka; když se jednou střetnete pohledem, krve by se ve vás nedořezal.

Tohle je čistě otázka vkusu, ale čím jsem starší, tím více upřednostňuju knihy, které jsou psány ve třetí osobě (er formě). Příběh se tak nevleče a my se nemusíme zabývat na každé druhé straně vnitřní rozpolceností vypravěče.

Kletba vítězů nabízí naprosto dech beroucí, fantazijní svět a prostředí. V knize proti sobě stojí dva znepřátelené národy: Valoriani, ti, jež před lety vyhráli rozhodující bitvu o moc a nadvládu, a Herrani, ti, jež byli pokořeni a zbaveni své vlasti. Setkáváme se s řadou intrik, které proti sobě tyto národy kují, s historií obou dvou a kdo je ten „padouch“. Tenhle svět si jisto jistě zamilujete už na první straně!

Často se v knihách stává, že máte jasně dobré a jasně špatné postavy. V Kletbě vítězů to tak není. Kdo je tím špatným – národ uchvatitelů nebo ti, co se snaží bránit jakýmkoliv způsobem? Především vám autorka ukáže, že ani výhra nebo prohra nejsou snadno zařaditelné. V každé výhře se nachází nějaká prohra a naopak. Nic není tak snadné, jak vypadá, a všechno má více vrstev.

V knize se setkáte s řadou věcí, které vás jako čtenáře raní a rozesmutní, možná i dokonce rozbrečí. Marie Rutkoski k vám nebude něžná a rozhodně od ní nečekejte, že s vámi bude jednat jako v rukavičkách. A přestože jí za to budete tiše nenávidět, že vám kazí sny o vašem perfektním, růžovém konci, budete ji ve skrytu duše i trochu obdivovat a milovat za skvěle vystavěný děj.

Jeden z nejdůležitějších důvodů pro mě jako pro čtenáře! Pokud je totiž svět skvělý, hrdinové taky a všechno je prostě super, ale styl psaní je rozvleklý a vy se ke čtení musíte prakticky přemlouvat, je to špatně. U Kletby vítězů se tohoto nemusíte vůbec bát. Já osobně jsem knihu četla, když jsem byla v té největší možné čtecí krizi – a sfoukla jsem jí za necelé dva dny!

Fragment vytvořil zcela originální, nepřevzaté obálky! Pokud jste viděli ty původní, musíte uznat, že je to určitě plusový bod. Naše přebaly jsou na dotek příjemně matné, ale ne tolik, aby na nich byl vidět každý váš obtisk a mastný flíček, na pohled působí lehce jako historický román. A každý díl bude krásně barevný!

Ano, ano, ano! Tohle je série a vyšlo pokračování! Ještě letos by měla být celý trilogie kompletní, odhadované datum třetího dílu zatím spadá na konec října. Díl se bude jmenovat Polibek vítězů.

Zkrátka a jednoduše, je to skvělé, promyšlené, plné intrik a různých nástrah, romantické, kruté. Je to přesně to, co od fantasy všichni chceme, téměř požadujeme a mnohem víc. Přečtěte si to!

Doufám, že jsme vás na tuhle trojdílnou pecku s Markét naladily, protože pokud dáte na nás, zaručujeme vám, že nás budete uctívat a děkovat nám do konce svých dnů 😁

Četli jste už Kletbu vítězů? Líbila se vám? Dejte nám vědět do komentářů!

předchozí
další
Anna alias Annainword

Věřím, že se můj dopis do Bradavic cestou zatoulal. Věřím, že tam kdesi v Prythianu na mě čeká můj vílák a že jsem ve skutečnosti dcerou hobitů, jen jsem cestou…

více
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *