10 důvodů, proč si přečíst Havraní spolek

Nálepku HumbookTip si šetříme jen pro ty nejlepší knížky, které nás skutečně zaujaly a něčím se liší od všech těch skvělých příběhů, kterých vychází spousta. Nedávno ji získala knížka Havraní spolek od Maggie Stiefvater, a tak vás jdeme přesvědčit, ať jí taky dáte šanci. Proč? Tady je deset důvodů.

1. Smrtelný polibek

Celá premisa knížky je naprosto geniální: hlavní hrdince visí nad hlavou Damoklův meč v podobě věštby, která rozhodne nejen o jejím vlastním osudu. Pokud totiž políbí svou pravou lásku, dotyčný člověk zemře. Zaujalo vás to? Nás taky. A tak jsme četli dál…

2. Magie, ale ne jen tak ledajaká

Tady musíme našlapovat opatrně, abychom se vyhnuli spoilerům. Můžeme ale prozradit, že Blue pochází z jasnovidecké rodiny a dokáže zesílit schopnosti ostatních členů. A taky to, že postavy společně pátrají po něčem kouzelném, co je opředeno mnoha tajemstvími a záhadami. A taky to, že na jejich rozluštění se vyplatí počkat.

3. Ta nejlepší parta kluků

Gansey, Adam, Ronan a Noah – to jsou Havraní kluci. Každý z jeho členů je jiný, všechny je ale i s Blue spojuje jeden tajemný cíl. Gansey celou skupinu vede, Adam je nejupřímnější, Ronan dává na odiv svou znalost latiny a Noah všem zvedá náladu. Skvěle se doplňují a jejich charaktery působí tak reálně, že by to mohli být vaši skuteční kamarádi.

4. Blue

Naší protagonistce nemůžeme upřít samostatný bod na tomto seznamu. Kromě toho, že ovládá dost zajímavou magickou schopnost, je taky odvážná a když se pro něco rozhodne, nedá se zastavit. Maggie Stiefvater skvěle popisuje i její rodinné vztahy a dětství, takže lépe porozumíte tomu, proč je taková, jaká je.

5. Prestižní škola

Všichni Havraní kluci studují na akademii Aglionby. Jedná se o prestižní (a taky dost drahou) střední školu, takže se můžete těšit na dark academia vibes, hodiny latiny a blízký vztah mezi žáky a učiteli. Autorka ale ukazuje i druhou stránku věci, třeba problémy se zaplacením školného.

6. Henrietta

Celé magické dobrodružství Blue a Havraní kluci prožívají v městečku Henrietta, které se nachází ve státě Virginia v USA. Obklopují ho ochranné valy z mlhy a hluboké lesy, kterými jen tak někdo nepronikne. Je tedy dost těžké z jeho spárů uniknout, jak si postavy ověří na vlastní kůži. Henriettu budete zkrátka stejnou měrou milovat i nenávidět.

7. Úchvatný styl psaní

Ačkoli Havraní spolek nepatří mezi akcí nabité příběhy, na čtivosti mu to rozhodně neubírá. Maggie Stiefvater totiž slova používá v dokonalých metaforách a stránky plní zajímavými myšlenkami a popisy, které vás naprosto dostanou. Slova se tu snoubí v metaforách a vytvářejí skutečné umělecké dílo.

8. Stará dobrá YA

Chybí vám staré dobré fantasy série, kde se neřešilo nic víc než hlavní zápletka a romantická linka? Tady pro vás jednu máme. Havraní spolek je návratem do dob, kdy Young Adult knížky teprve začínaly, protože v originále už vyšel před nějakou dobou. To ale rozhodně neznamená, že by už knížka nebyla aktuální – právě naopak.

9. Jiné s velkým J

Už asi chápete, že nás nadchl nejen tento příběh, ale i postavy, styl psaní a prostředí. Co se ale těžko popisuje slovy? To, jak moc se dobrodružství Blue, Ganseyho, Adama, Ronana a Noaha liší od všeho, co jste kdy dřív četli. Je to zkrátka jiné s velkým J.

10. Budete potřebovat další díl.

A máte se na co těšit! Havraní spolek je první knížkou z tetralogie, takže nás čekají ještě další tři. A pokud jste četli pozorně, bude se vám to v pokračování hodit. Maggie Stiefvater totiž nešetří narážkami na všechno, co se teprve má stát.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *