Vadí, nevadí: Milostné trojúhelníky

Existuje jenom jediná stará dobrá romantická linka, která je tu s námi stejně dlouho jako samotné Young Adult knížky – milostné trojúhelníky. Je to zábava pro čtenáře, protože můžou fandit oběma stranám, nebo spíš ohraná písnička, co se opakuje pořád dokola? A napsal někdy někdo vážně kvalitní milostný trojúhelník? Tato a další dilemata rozlouskneme v dnešním článku.

Série Vadí, nevadí vzniká ve spolupráci s Humbook blogery. Pokud s námi svůj odborný knihomolský názor chcete příště sdílet taky, stačí se přidat do skupiny!

Ze které strany trojúhelníku začít? Pojďme se nejdřív podívat do tábora jejich příznivců. Třeba @ronnies.library je popisuje jako starou dobrou klasiku, která nikdy nezklame. A na to se rozhodně nedá nic namítat – s milostným trojúhelníkem v YA víte, do čeho jdete. Hlavní hrdinka má před sebou volbu mezi dvěma partnery, a u toho většinou ještě zachraňuje svět. Jeden z nápadníků bývá hodný, často kamarád z dětství, a druhý bad boy nebo zkrátka někdo nový a zajímavý.

A právě volba mezi jednou a druhou stranou je podle všeho na milostných trojúhelnících to nejnapínavější. Můžete fandit kterékoli straně a vždycky najdete online komunitu, která s vámi bude souhlasit. Hlavní hrdinka si může vybrat mezi dvěma možnostmi, takže dokud série není vydaná do konce, knihomolská komunita se většinou rozdělí na dva tábory. A to rozhodně může být pěkně napínavé.

Postoje k tomuhle napětí se ale mezi čtenáři různí – někdo rád fandí tomu, kdo určitě vyhraje. Někdo naopak vždycky fandí tomu, kdo nakonec srdce protagonistky nezíská (a pak kvůli tomu pláče, ať už tajně nebo nahlas). A někdy se dokonce stane, že člověk fandí oběma stranám stejně, anebo je mu nakonec jedno, s kým hlavní hrdinka vlastně skončí.

Všechny tyhle varianty můžou být zábavné, zbývá tu ovšem jedno velké ale. Jednoho dne se totiž může stát, že vás předvídatelnost milostných trojúhelníků přestane bavit. Ze strhujícího boje o dívčí srdce se pak stane nudných 100 stránek, kdy čekáte, pro koho se daná postava rozhodne. Tohle skákání sem a tam, kdy je často už předem jasné, jak to všechno dopadne, není úplně nejzábavnější čtení. Zejména když se jeden z kandidátů chová významně hůř než ten druhý, anebo když se nechová hezky ani jeden z nich.

Jak na tuhle ohranost vyzrát? @cteni_s_nniky se třeba snaží dekódovat autorův/autorčin záměr už od začátku a sympatizovat s nápadníkem, který pravděpodobně prohraje. Pohlíží tak na knížku úplně z jiného úhlu pohledu, což může být zajímavý čtenářský zážitek.

S novou dimenzí milostných trojúhelníků přichází taky @mujkniznisvet – podle ní je totiž tenhle trojúhelník vlastně písmeno V, protože chybí vztah mezi oběma kluky. Kdyby se přidala tahle dimenze, hned by se všechny ty románky četly úplně jinak. @nikki_in_bookworld naopak navrhuje scénář, kdy hlavní postava skončí s oběma partnery najednou, anebo úplně s někým jiným. Napjatě tedy čekáme, kdy někdo takovou lovestory napíše!

Pokud ale hledáte tipy na tu výše zmíněnou starou dobrou klasiku, jednoznačně nejlepší skóre získala mezi knihomolskou veřejností série Kroniky pozůstalých od Mary E. Pearson. Mezi další populární kandidáty pak patří třeba Hunger Games, Selekce nebo Prázdné sliby. Tak je vyzkoušejte a dejte nám vědět, který milostný trojúhelník je ten nejlepší právě podle vás!

Co si o této romantické lince myslíte? Baví vás, anebo už jí máte dost? Podělte se o svůj názor v komentářích!

Co vy a milostné trojúhelníky?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *