Jak na cosplay a tipy na jednoduché kostýmy

foto: Lavi-A-V

Letos bude HumbookFest cosplayový. Těšit se můžete na profi cosplayery a besedu s nimi, budou mít i vlastní workshop, takže si z festivalu můžete i něco odnést, a hlavně chceme vyzvat vás všechny, abyste přišli v kostýmu. Převlečte se za svoji oblíbenou postavu z knížky, seriálu, filmu nebo hry. Můžete jít na HumbookFest v kostýmu jen tak pro radost, nebo se na místě můžete zapojit do soutěže o nejlepší kostým, kterou budou vyhlašovat naši cosplayeři. Podrobnosti se včas dozvíte, dnes tu máme něco pro ty, co s cosplayem teprve začínají. Tipy pro začátečníky nachystala naše ambasadorka Everlinet (mrkněte na její úžasný Instagram, ten fakt stojí zato :-D) Pomůže vám s výběrem postavy i přípravou kostýmu, tak jděte do toho, protože…

… cosplay může dělat každý!

Výběr postavy je zřejmě jednou z paradoxně nejtěžších částí cosplayování. Nejen proto, že je těch postav, které bychom chtěli ztvárnit, tolik, ale i z několika dalších důvodů. Jedním z nich jsou určitě finance – chcete do kostýmu dát hodně peněz, nebo na začátek zvolit něco jednoduchého? Tím druhým může být čas. Leckdy potřebujeme stihnout kostým do určitého data, proto není třeba se zaobírat těžkými a časově náročnými záležitostmi. Při výběru postavy zohledněte kromě toho i další faktor – vzhled.

Pokud nechcete utrácet za drahé paruky, zvolte postavu se stejnou barvou vlasů (u knižních postav je vždy snazší kostým přizpůsobit sobě – každý přece máme trochu jinou představivu, jak dotyčný hrdina vypadá). To samé platí u barvy očí, jelikož kontaktní čočky nejsou zrovna nejlevnější.

Jestliže vůbec nevíte, koho byste chtěli ztvárnit, zkuste se podívat na internet. Prohledejte hashtagy na instagramu, podívejte se na pinterest nebo tumblr, kde najdete spoustu inspirace.

Jak vyrobit kostým

Když máte výběr postavy hotový, začínáte shánět vše potřebné. Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí umíte šít, máte skoro vyhráno. Podle vzorového obrázku (vždy doporučuji použít co nejpřesnější a nejkvalitnější fotografie dané postavy, nejlépe ze všech stran) zkuste sehnat látky. Prohlédněte si oblečení, které už nenosíte, nebo navštivte second hand, kde se dají občas sehnat pěkné kousky za dobrou cenu. Obchody s látkami bývají dražší, ale kvalitní. Totéž, pokud sháníte koženku na výrobu pásků, tašek atd.

Jestliže šít neumíte, nezoufejte. Hotový kostým si můžete nechat ušít (na Etsy najdete hodně kostýmů šitých na míru, a taky například Funidelia prodává hotové kostýmy), nebo ho poskládat postupně z různých kousků (co třeba koupit podobné tričko v běžném obchodu, ale paruku sehnat na eBay?) Málokdo z nás dokáže vyrobit celé boty. Kupte si proto podobné, nebo předělejte staré, co už máte doma (třeba pomocí barev na kůži). Určitě si pořiďte i tavnou pistoli, která je doslova nejlepší kamarádkou při tvorbě rychle hotových koženkových taštiček, lepení drobných detailů, nebo při opravách poničeného kostýmu. Vždy se při výrobě kostýmu obracejte  i na ostatní. Šikovné kamarády nebo rodiče – každá ruka navíc se hodí. Nebojte se ani zeptat někoho zkušenějšího.

foto: MegynMuse

Nezapomeňte na účes a make-up

Důležitou součástí každého cosplaye je účes. Pokud si vystačíte se svými vlastními vlasy, práci máte jednodušší. Vytvořte účes podle co nejlepšího vzorového obrázku, nebo si přizvěte někoho šikovného na pomoc.

Práce s parukami je mnohem těžší, jsou obvykle ze syntetických vláken, která nesnášejí teplo, proto byste neměli používat žehličky na vlasy ani kulmy. Nejsnažší způsob nakroucení rovné paruky je pomocí natáček a opatrného napařování. Nepodoručuji paruky zkracovat – lepší je poohlédnout se po nějaké s přijatelnou délkou. Účes na syntetické paruce je sice občas náročné vytvořit, ale rozhodně to není nemožné. Chce to trochu trpělivosti a tréninku – pokud se s tím ale nechcete příliš zaobírat, raději zvolte postavu s ne tak složitým účesem.

Levnější paruky seženete na Světmasek.czFunidelia.czEbay.com)

Make-up je občas ta nejnáročnější část kostýmu, ale je velmi specifická a liší se kostým od kostýmu. Obecně doporučuji používat produkty, na které jste zvyklí (váš oblíbený make-up a stíny), a vyhnout se levným karnevalovým líčidlům.

Na jizvy a rány doporučuji používat Latex a vodičku na jizvy Ridig Collodium. Latex je u nás ale k sehnání skoro v každém hračkářství nebo na internetu a je levnější. Pokud si nejste jistí makeupem, podívejte se na nějaký tutoriál na YouTube. Bývá zpravidla mnohem detailnější než obrázek na internetu.

Když je vše ostatní hotovo, je třeba už jen doladit detaily. Nasadit hodící se šperk, vzít si ke kostýmu třeba hůlku nebo knihu. I když máte kostým, musíte mít u sebe peníze nebo třeba mobil. Lepší je proto vždy si vytvořit něco, co se k tomu hodí, nebo mít v kostýmu třeba všité kapsy. Příliš barevné nebo moderní tašky bijí do očí a mohou kazit dojem celého kostýmu.

Tipy na jednoduché kostýmy

Lenka Láskorádová

Jeden z nejsnadnějších a většinou nejpodařenějších cosplayů vůbec. Pokud se vám do Lenky nechce, zvolte cosplay libovolného studenta Bradavic, nebo zkrátka jen sebe. Oblečte si uniformu své koleje, vyrobte si hůlku a cosplay máte hotový – uděláte čest svému oblíbenému fandomu a nebudete s tím mít ani tolik práce.

foto: Verdaera

 • bílá košile – obchod s oblečením, second hand
 • kolejní kravata (levnější varianta je eBay)
 • kolejní svetr
 • sukně
 • paruka z Amazonu (z obrázku)
 • boty – zvolte obyčejné Converse nebo plátěné boty, zkuste třeba jinak barevné tkaničky
 • náhrdelník lze velmi snadno vyrobit z modrého provázku a korkového uzávěru

Feyre Archeron

Feyre je zaručeně jednou z  nejoblíbenějších hrdinek young adult. Cosplay na ni je naštěstí dost jednoduchý. Stačí delší černé šaty, na které můžete nalepit třeba stříbrné hvězdy, tetování na ruku a rozpuštěné vlasy. Doplnit můžete samozřejmě i korunkou a špičatýma ušima, aby byl kostým úplný. Každý má jinou představivost – nebojte se použít to, co se líbí vám, nebo co máte zrovna doma k dispozici.

foto: Santatory

 • šaty – rozhodně doporučuji vybrat  podle vlastního vkusu, ale zde je inspirace
 • špičaté uši
 • korunka – libovolná ve stříbrné barvě, například tato
 • paruka (pokud máte světle hnědé nebo zrzavé vlasy, určitě použijte vlastní vlasy, doporučuji vyžehlit  a nechat rozpuštěné, nebo zvolit jen jednoduchý účes)

Katniss Everdeen

Kdo by neznal Katniss, jednu z prvních oblíbených young adult hrdinek z dystopické série Hunger Games? Katniss můžete cosplayovat v různých variantách, ale některé jsou snažší a poskládáte je z běžného oblečení. Pokud se vám nechce držet se filmu, vytvořte outfit více podobný knižní předloze. Pokud ale chcete koupit celý složitější kostým na internetu, můžete to udělat třeba tady.

foto: StarbitCosplay

Verze, kterou popisuji, jde udělat velmi jednoduše z oblečení, které naleznete skoro v každém běžném obchodě, nebo kousky dokonce už máte doma.

 • khaki džíny dle vlastního výběru, třeba podobné těmto
 • hnědá koženková bunda – doporučuji prohledat second handy, kde se dají bundy sehnat levněji, v běžných obchodech jsou totiž dost drahé a ošoupaný vzhled v tomto případě není na škodu
 • vlněná šála – pokud nenajdete vhodnou vlněnou šálu, můžete ji klidně vynechat, v některých částech filmu má totiž pouze koženou bundu a pod ní obyčejné černé tričko, které najdete v každém obchodě
 • boty – jakékoli trochu vyšší hnědé zavazovací boty, například tyto
 • nezapomeňte na brož s reprodrozdem, kterou seženete třeba tady
 • jako účes bohatě postačí jednoduchý cop, ale pokud nemáte hnědé vlasy, paruku najdete zde

Další tipy na jednoduché cosplaye

 • Manon – Skleněný trůn
 • Amren – Dvůr trnů a růží
 • Inej – Šest vran
 • Clary – Nástroje smrti

Článek pro vás nachystala Everlinet, která na HumbookFest v kostýmu stoprocentně půjde. Koukněte:

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *