7 inspirativních hrdinek z YA knih

Skoro v každé young adult knize je hlavní protagonistka odvážná, sebevědomá a schopná. Vybrat z nich jen sedm, byl téměř nadlidský úkol. Původně jsem měla seznam asi třiceti hrdinek, který jsem postupně škrtala, až jsem dospěla k mé top sedmičce inspirativních žen. Bez ohledu na to, zda v knize mají hlavní nebo vedlejší roli, jsem vybrala ženské postavy, které na mě svými činy, proměnami a chováním nejvíce zapůsobily a nejvíce utkvěly v paměti.

Cože? Skleněný trůn a já nevybrala Aelin? Jo, je to tak. Tím nechci říct, že Aelin není drsná, nebojácná a že by mi nenakopala zadek. Když se na to ale podíváte trochu pozorněji, tak Elide je úplně stejná, jen trochu méně nápadným způsobem. Musela si toho hodně vytrpět a překonat. Nenechala, aby ji to zlomilo a pro své blízké by udělala cokoliv. Jasně, nedokáže vytvořit oheň z ničeho, ale plamen uvnitř ní hoří stejně jako ten Aelinin. Tahle holka byla (a stále je) jednou z mých prvních knižních vzorů.

Cinder je ironická, vtipná, svá, odvážná. Nenechává se odradit, když jí někdo řekne, že něco nemožné. Je svéhlavá, ale zároveň se nebojí obětovat samu sebe k tomu, aby pomohla ostatním. Ví, kdo je a ničemu, ani nikomu nedovolí, aby ji změnil.

Důkaz, že se dá vyhrát i jinak, než jen přímým bojem. Kestrel ukazuje, že se dá vyhrát i jenom za použití mozku a taky trochou manipulace. Že se nesmíte vzdát, dokud nevyčerpáte tu poslední možnost, jakkoli nepravděpodobná se může zdát.

Kdo z nás si Inej nezamiloval, zatímco četl Šest vran? Je věrná, chytrá, silná, nebojácná a trochu zákeřná. Našla bych řadu dalších přídavných jmen, kterými bych ji mohla popsat, ale víte, co je na Inej to nejlepší? Že i když dokáže to, o čem většina z nás může jenom snít, tak je hrozně jednoduché se do ní vžít.

Kady je osobnost. Ví, kdo je. Ví, co chce. Nebojí se riskovat a nebojí se neúspěchu. Sice se nepostavila obřím červům jako Hana, ale zato se postavila proti umělé inteligenci, jako by to nic nebylo. Kady si nenechá kecat do svých věcí, ale zároveň ví, že ne vždy musí být ve velení právě ona a je ochotná se podřídit. Na chvíli.

Duhové vlasy, tetování, skateboard, kódování. Život se s ní nemazlil a ona i tak jde dál. A dál. I přes to všechno si pořád dokázala udržet naději a bojovat dál. Není to žádná podržtaška a jde svou vlastní cestou. Nebo spíš jede.

Vybrat si jednu postavu z Harryho Pottera bylo fakt těžké. Všechny ženské postavy tam jsou své, inteligentní, silné, odolné a tak statečné (a to dokonce i ty záporné). Nakonec jsem si vybrala Ginny. U ní lze pozorovat největší posun. Ze stydlivé holky se vyklubala bojovnice, která se před ničím nezastaví.

další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *