TOP 3 YA knihy roku 2018 (zatím)

Pamatuju si, jak jsem si v deníku vyhrazovala dvojstránku a – s lehce zatajeným dechem – psala úhledným písmem „2018“. Brčkem pak foukala do kaňky vodovek a kouzlila ohňostroj. Rok byl přede mnou a já se těšila na všechno to nové, co s sebou přinese.

Ačkoli venku stále svítí sluníčko a nemilosrdně praží, datum v diáři oznamuje, že je září. Devátý měsíc roku. Člověk za devět měsíců stihne ledacos – zamilovat se, odmilovat se, být štěstím bez sebe, proplakat noc. Devět měsíců je dlouhá doba. Tak dlouhá, že se stihne vydat nespočet knih. Dobrých i špatných. Tenhle článek bude ale o těch, které považuji za ty vůbec nejlepší v žánru young adult a fantasy.

1. Kletba vítězů

Knihou, kterou bych chtěla extra doporučit, je Kletba vítězů, první díl chystané fantasy trilogie z pera Marie Rutkoski. Tahle ta pecka je vhodná nejen jako podzimní čtení s horkým čajem do postele. Kestrelin otec, generál Valoriánské říše, dá dceři jasně najevo, že pokud se nepřidá k armádě, musí se vdát. Ona ale nestojí o kariéru vojáka a neláká ji ani manželství. Jednoho dne koupí na dražbě otroka, jehož hrdost jí na první pohled učaruje. Jeho přátelství a náklonost však budou Kestrel stát víc, než jen balík peněz.

Tohle je přesně ten typ knihy, která si vás získá od první stránky. Pomalý rozjezd? Tohle slovo autorka nemá ve slovníku. Hlavní hrdinka je silná, žádná dámička, zároveň ale něžná, bojovnici se samopalem a vražedkyni nečekejte. Kletba vítězů je přesně taková, jaká by měla být každá kniha: čtivá a jednoduše dobrá.

2. Renegáti

Máte rádi superhrdiny? Spíš nebojácného Kapitána Ameriku, nebo je vaším favoritem Spider-Man a jeho pavučiny? Tak to je nejnovější kniha Marissy Meyerové Renegáti přesně pro vás. Svět už není takový, jaký kdysi býval. Je plný chaosu, náhodných úmrtí na ulici, loupeží… Alespoň od té doby, kdy byli Anarchisté svrženi Renegáty, organizací, která je složena z lidí s nadlidskými schopnostmi, kteří chtějí chránit a pomáhat druhým. Mladičká Nova kdysi snila o tom, že bude patřit mezi ně. Teď, o mnoho let později, ale těmihle rádoby „super dobráky“ opovrhuje. Aby taky ne, když je členkou Anarchistů. Po smrti jejich vůdce je Nova vystavena zvláštní žádosti od svých spolubojovníků – vyhrát konkurz na nového člena Renegátů a zaútočit na ně zevnitř. Zvládne Nova tenhle úkol? A jak moc jí změní?

Renegáti udělali v zahraničí velký humbuk – a to nejen ve své domovské Americe, ale i u nás. Kniha je něco jako knižní adaptace komiksů a filmů od Marvelu, takže pro fanouška superhrdinů absolutní nezbytnost. Zaujme ale i stálé čtenáře fantasy a young adult. Především díky svižnosti děje a okamžité lásce k hlavním hrdinům nebudete mít dost, dokud knihu nedočtete – a ani poté ne, protože budete muset nedočkavě vyhlížet druhý díl!

3. Temnota

Tak trochu fantasy, tak trochu romantika. Historická linie se špetkou politického hašteření. Drsná hlavní hrdinka, která kouše, a její mladší zakřiknutý bratr. To je Temnota. Lada je prvorozenou dcerou Vlada, vládce Transylvánie a pána z Valašska. Jelikož je ale ženou, nikdo jí nebere příliš vážně. Když je spolu se svým o rok mladším bratrem Radem vyhoštěna ze země a jejich otec zmizí neznámo kam, ví, že musí přežít a dobít Valašsko; svou matku, jak jí kdysi říkal otec. Mladičká, avšak drsná a nebojácná dívka se tajně poddává tvrdému výcviku, aby se vrátila zpátky do své domoviny a uplatnila právo prvorozené. Na své cestě však potkává sultánova syna Mehmeda a příběh se najednou splétá ještě do složitějších smyček.

Temnota je opravdu jedna z těch knih, která svým tématem, prostředím i časovým umístěním značně vybočuje z žánru young adult. Ačkoli obálka na pohled působí jemně, téměř něžně, příběh je krutý a nemilosrdný. Jedná se fakticky spíše o smyšlený příběh založený na historii. A je to bomba.

Bylo opravdu velmi těžké vybrat tituly, které považuji za letošní elitu. Vyšlo tolik dobrých knih, tolik kvalitních knih, za které jsem ráda. Některé ukončily dlouho vycházející série. Jiné započaly ty nové, na které se odteď můžeme těšit. U dalších bylo potvrzeno pokračování. A některé se ho nikdy nedočkají, protože by nebylo o čem psát. Nicméně právě knížky Kletba vítězůRenegáti a Temnota jsou pro mě ty, které byste neměli v žádném obchodě jen tak přejít bez povšimnutí.

předchozí
další
Anna alias Annainword

Věřím, že se můj dopis do Bradavic cestou zatoulal. Věřím, že tam kdesi v Prythianu na mě čeká můj vílák a že jsem ve skutečnosti dcerou hobitů, jen jsem cestou…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *