7 #girlpower knih

Hrdinkám, které za sebe nechávají bojovat někoho jiného, už odzvonilo. Časy, kdy holky v knížkách bez chlapů nic neudělaly, jsou dávno pryč. Stará pravidla již neplatí a situace ve světě, kdy se stále více do popředí dostává myšlenka #girlpower, se promítá i do knih. Holky jsou stejně schopné, stejně silné a stejně odolné jako jejich protějšky a nestydí se to dokázat.

Feministky nenosí růžovou a jiné lži jsou v zahraničí velmi opěvovanou knihou. Oblíbené známé ženy zde sepsaly, co zrovna pro ně feminismus znamená. Není to tedy žádný odborný text, ale nahlížíme hlouběji do myslí našich oblíbených hrdinek. České vydání bylo ozvláštněné i příspěvkem jedné české feministky – Lucií Zelinkové.

Pozorovatelka je skvělým případem nenásilného zobrazení #girlpower. Nebudu spoilerovat, ale až na tu pasáž narazíte, okamžitě budete vědět, co myslím. (Je na konci její návštěvy u prvního nápadníka.) Tahle scéna přesně vystihuje celou myšlenku dívčí síly. Hlavní hrdinka Selah prokáže, že sebou nenechá nikým zametat a že se nesmíří s ničím menším, než s tím nejlepším. A dokáže to tím nejepičtějším způsobem vůbec.

Popelkou příběh neskončil. Naopak, tam teprve začal. Isabelle sice udělala pár chyb (třeba že si nechala useknout prsty, aby se vešla do bot), ale poučila se. Teď už ví, že vzhled a pozlátko není to jediné, na čem záleží a všem hodlá ukázat, že by se svět neměl řídit jen podle vnější krásy člověka. Nevlastní sestra je rozhodně jiný retelling, než na jaký jste normálně zvyklí.

Robin Hood zemřel. Ale lid stále potřebuje svého tajemného zachránce. Tohoto úkolu se v Sherwoodu  zhošťuje lady Marian, Robinova snoubenka. Nebojuje jen za jeho odkaz, za své lidi, ale i sama za sebe. Hledá své místo ve světě, svobodu pro sebe a své milované. Vypadá to, že může dosáhnout všeho, po čem touží, stačí si jen nasadit Hoodovu masku.

Že jenom muž může vládnout zemi? Tak to teda ne. Lada z Temnoty není typickou princeznou, co ráda nosí šaty a chodí na plesy. Ta by vás spíš probodla mečem, kdybyste ji tam nutili jít. Každým svým činem dokazuje, že nenechá muže, aby rozhodovali za ni a určovali její budoucnost. Ona si ji hodlá vybojovat vlastníma rukama.

Vikingští muži se s ničím moc nepárali. A stejně tak jejich ženy. Hlavní hrdinka Eelyn to dokazuje znovu a znovu. Osud k ní není moc milý, ale ona mu se svou sekyrou odvážně čelí a odráží ránu po ráně. Nenechává se ničím odradit a bojuje beze strachu proti všem nástrahám. Klan navíc začíná bitvou, kde hlavní hrdinka stojí v boji v první řadě.

Nikdo nekřičí #girlpower víc než Katniss. Ta holka je nejen schopná lovit a sama se tak postarat o celou svou rodinu, ale je ještě k tomu tak odvážná, že se obětuje za vlastní sestru a postaví se proti cvičeným zabijákům. Ohledně Katniss mám ještě tři slova: šíp, jablko a prase. Epický. Pokud jste nečetli Hunger Games, do toho!

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Jeden komentář: “7 #girlpower knih”

  1. Lucie Harnošová napsal:

    A nemyslíte že mezi ně patří i Aelin ze Skleňeného Trůnu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *