5 věcí, které nás naučila princezna Leia

Na Star Wars je skvělé, že si tu každý najde něco, co miluje. Co, nebo spíš koho, bychom ale měli obdivovat všichni? Rozhodně princeznu Leiu. Star Wars na její postavě ukazuje spoustu věcí, na které by tak populární filmy rozhodně neměly zapomínat. Pojďme si společně připomenout, co všechno nás princezna Leia naučila. Je toho sice spousta, ale přidávám aspoň 5 hlavních věcí.

1. Princezny nemusí čekat na prince

I když je Leia princezna, neznamená to, že se musí spoléhat na záchranu od krásného a chrabrého prince. Naopak! I když je Leia urozeného původu, a tak by se od ní daly očekávat hodiny etikety, vyšívání a krásné šaty, ona se staví do čela Povstalecké aliance a bojuje za sebe. Nebojí se vzít do ruky zbraň a jde si za tím, v co věří. Když si uvědomíte, že první Star Wars film vyšel v roce 1977, kdy ve spoustě zemí ženy ještě neměly ani volební právo, je Leia opravdu obdivuhodnou postavou.

2. Porážka je součástí úspěchu

Není asi potřeba vyjmenovávat, co všechno musela princezna Leia za život přestát. Nic, co ji potkalo, ji ale nezlomilo. A právě Leia je důkazem toho, že je potřeba vydržet a nevzdávat se. Když je člověk totiž milionkrát sražený k zemi, zase se zvednout a vstát je to nejodvážnější, co můžete udělat. Prohrát bitvu neznamená prohrát válku a Leia ukazuje, že bez porážek nelze dosáhnout žádného úspěchu.

3. Žena může být ženská, ale to není všechno

V osobě princezny Leiy se snoubí spousta vlastností. Ukazuje, že žena může být krásná a noblesní, ale zároveň odvážná a vtipná. Zkrátka a dobře, krása není a nemusí být všechno. Žena může mít charakter a být sama sebou, i když je atraktivní. A to Leia beze sporu je! Vzhledem k tomu, kolik Leia dostává ve filmech prostoru, jde tohle skvěle vyjádřit, ačkoli to není řečeno naplno.

4. Činy jsou občas silnější než slova

Princezna Leia toho za těch pár hodin na plátně stihne prožít fakt hodně. Je zotročená, vězněná, sleduje zničení své planety,… a šlo by pokračovat ještě dlouho. Leia se ale nevzdává. Místo toho, aby se nechala zlomit, dál zůstává věrná Alianci rebelů a bojuje za svou věc. Právě její činy můžou motivovat a inspirovat diváky po celém světě.

5. Nikdy se nenech ponižovat

Jestli během celého svého příběhu Leia něco dokázala, tak zachovat si důstojnost a nenechat se nikým zadupávat do země. Zakládá si na tom, aby s ní všichni jednali jako se sobě rovnou – včetně Hana Sola. Dokud si byli rovni, jejich vztah fungoval nádherně. A ačkoli v pohádkách většinou princezny se svými princi žijí šťastně až do smrti, Leia ze vztahu odchází v momentě, kdy vidí, že nefunguje. Přestože Hana Sola stále miluje. A jestli tohle není odvaha, tak už nevím, co je.

Pro všechny, co dočetli až sem, máme jedno tajemství: V červenci vydá Egmont knížku s princeznou Leiou od Claudie Gray, autorky série Ohnivák (byla i na HumbookFestu). Bude se jmenovat Pokrevní linie.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Jeden komentář: “5 věcí, které nás naučila princezna Leia”

  1. Lara napsal:

    Souhlasím s #HeduHlody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *