10 důvodů, proč si přečíst Kouzla rodu Thornů

Rok 2021 se konečně dočkal svého prvního HumbookTipu, tedy knížky, kterou za celý tým doporučujeme a kterou byste rozhodně neměli minout. Jsou to Kouzla rodu Thornů od Margaret Rogerson. A proč je tahle kniha tak fenomenální, že si ji zkrátka musíte přečíst? To se hned dozvíte.

1. Hrdinka knihomolka

Přiznejme si to – občas je trochu těžké vcítit se do všech těch odvážných postav, jejichž hlavním koníčkem je lov (ehm, Katniss), nebo jsou vyvolení (říkal někdo Harry Potter?) a dokážou skvěle ovládat magii. Elizabeth, protagonistka Kouzel rodu Thornů, vlastně ale není výjimečná ničím jiným, než že to fakt umí s knihami. Vyrostla mezi nimi a miluje je. A to zkrátka pro knihomola musí být ta pravá hlavní hrdinka.

zdroj: https://twitter.com/sashac_art/status/1345982678076682240

2. Óda na lásku ke knihám

Knihy se ale v tomhle světě neobjevují jen v souvislosti s Elizabeth. Existují totiž velké knihovny, kde se kromě klasických svazků přechovávají také grimoáry. Když se k nim chováte hezky, nechají vás si číst z jejich stránek. Taky se vám ale snadno může stát, že grimoár vyšší třídy na vás zaútočí, pokud ho třeba shodíte z poličky. Tak pozor na to!

3. Nathaniel Thorn

Vím, že postavy pro každého nejsou tak důležité jako pro mě. Ale garantuju vám, že Nathaniela Thorna si zamilujete všichni. Ano, i ty! Osamělý mladý čaroděj, který se shodou náhod s Elizabeth setká, vybočuje snad ze všech stereotypů, které byste byli schopni vymyslet. Takže se na něj těšte!

zdroj: https://sorcery-of-thorns.fandom.com/wiki/Nathaniel_Thorn/Gallery

4. Standalone

Jasně, ocenila bych ještě 57 dalších dílů, protože Kouzla rodu Thornů jsem si prostě zamilovala. Ale připadá mi skvělé, že se konečně v YA fantasy začínají objevovat samostatné knihy. Není totiž vůbec jednoduché vměstnat příběh, svět i postavy do pár set stránek tak, aby to dávalo smysl a bavilo to čtenáře. Ale Margaret Rogerson to dokázala.

5. Magie a démoni

Ano, tenhle svět je ještě zapeklitější, než jste si mysleli. Kromě grimoárů tu najdete ještě čaroděje a démony, kteří jim propůjčují svoji moc. Kouzla tu ale, jak už to tak bývá, přichází s určitou cenou. A za způsob, jakým autorka magický systém promyslela, opravdu smekám!

6. Čte se to jeden grimoár

… samozřejmě jen, když ho pohladíte (jo, představuju si ho jako Obludné obludárium, té představě se prostě neubráníte).

7. Nebelvír v akci

Nechci vám namluvit, že v Kouzlech rodu Thornů najdete další Bradavice. Ale odvaha, kterou postavy prokazují, aby splnily své cíle a dosáhly toho nejlepšího, je vážně ohromující. Myslím, že si z celé party našich hrdinů můžeme všichni vzít příklad. Kdyby si totiž každý šel za tím, čemu doopravdy věří, svět by byl mnohem lepším místem.

8. Mloci jen v úterý (humor)

Ano, u téhle knihy se mezi tím vším zachraňováním světa a lásce k literatuře stihnete i zasmát. Neodolám a prostě vám sem musím přidat svůj oblíbený citát:

„Já vás neproměním v mloka.“
„Umíte to udělat?“ šeptla. „Opravdu?“
„Samozřejmě.“ V očích mu šibalsky zajiskřilo. „Já ale proměňuju dívky v mloky jen v úterý. Máte štěstí, že je středa, což je den, kdy k večeři piju pohár sirotčí krve.“

9. Romantická linka má čas

Ne každý to asi ocení, já ale pomalému rozvoji vztahů velmi fandím. A vztah, který pozvolna vzniká v Kouzlech rodu Thornů, opravdu stojí za to, abyste si na něj počkali. Budete kvůli němu břečet? Možná. Ale budete ho milovat.

zdroj: https://www.instagram.com/sashac_art/

10. Bourání předsudků

Protože Elizabeth vyrostla v knihovně izolovaná od světa, má o čarodějích, magii a vůbec lidech docela mylně představy. A je fantastické, jak autorka postupně bourá její předsudky a iluze a umožňuje jí vidět všechno takové, jaké to skutečně je.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *