5 názorů na Mýtonoše

Šestnáctiletá Bree hledá po smrtelné autonehodě své matky únik před bolestí. Rezidenční program na Severokarolinské univerzitě vypadá jako skvělé útočiště – ale jen do chvíle, než se Bree stane svědkem útoku démona a dozví se o tajném studentském spolku mýtonošů. Neúspěšný pokus vymazat jí vzpomínky probudí její vlastní magické schopnosti… a tak se před ní otevírá nový svět, ve kterém není nic jisté. Dokonce ani to, jestli smrt její matky byla jen nehoda.

Pokud stále přemýšlíte, jestli si máte přečíst Mýtonoše, mrkněte na 5 minirecenzí Humbook blogerů. Rozdali jsme jim reading copies a tady jsou jejich finální názory.

1. Bookymay

Fiktivní fantasy příběh plný démonů, magie a mýtů, odehrávající se na skutečném místě s opravdovou historií, na jehož pozadí se promítá afroamerická kultura se svými zvyky, a který zároveň mluví o žalu nad ztrátou blízké osoby a traumatu s ním spojeným. Na první pohled vcelku podivně znějící kombinace, která však funguje jako namazaný stroj. Tak přesně tohle jsou Mýtonoši, poklad nad poklady, překračující svými kvalitami hranice young adult jako jste je možná dosud znali. Tajemná atmosféra příběhu a skvěle promyšlený děj s nikdy nekončící akcí dělá z Mýtonošů knihu, která si krade místo ve vašich každodenních myšlenkách, a to i dlouho poté, co už leží dočtená na poličce. Neskutečně poutavý je i magický systém, vycházející z artušovských legend, které si ale autorka přebírá po svém a tím naprosto mění skutečnost, kterou mnozí z nás považovali za dávno vytesanou do kamene. Hlavní hrdinka Bree je posledním pojítkem, díky kterému nemáte pocit, jako byste četli knihu, ale prožívali všechno na vlastní pěst spolu s ní.

2. Books_with_whale

Mýtonoši jsou kniha, která mě dokázala nespočetněkrát dohnat až k šílenství. Příběh o ztrátě milované osoby, kouzelné magii, lásce a artušovských legendách, je něco po čem by moje „ručka šmátralka“ nedokázala nesáhnout. Tahle kniha má prostě vše, co by čtenář mohl od fantasy očekávat. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a i ti, kteří na první dobrou nejsou, se později stávají. Romantická linka sice není nic převratného, ale tak moc mě zahřála u srdce, že mi v něm až do vydání druhého dílu zůstane dvoukilometrová díra… Nejvíc mě na knize bavilo, jak jsem s hlavní hrdinkou Bree vše silně prožívala. Styl psaní je čtivý a ještě ke všemu napínavý, a tak jsem při každém zádrhelu a akci, které tam na můj vkus rozhodně není málo, tajila dech. Právě ,,nádech a výdech“ bude při čtení vaším heslem. Navíc téma artušovských legend je prostě něco, co vás chytí a už nikdy nepustí.

3. Best_book_princess

Hádám, že takhle na podzim a zimu všichni hledáme fantasy pecku do ošklivého počasí. Sedět si doma v teplíčku s hrnkem kávy/čaje, zachumlaní v dece, svíčky…. No, zkrátka ideální čas na čtení. Mýtonoši jsou právě ta pravá kniha, po které byste měli sáhnout. Originální fantasy pecka, která na mě působila přesně pocitem knihy, která si opravdu stojí za maximální ohodnocení. Pocit, kdy opravdu vím, že si to kniha zaslouží a později toho nebudu litovat.

Hlavní hrdinka Bree, s afroamerickým původem, se vyrovnává se ztrátou své matky. Do toho odkrývá všelijaká tajemství ze svého okolí. Ponuřejší prostředí Severokarolínské univerzity, magie, nestvůry… Uprostřed tohoto tmavého a na první pohled velmi ponurého světa roste i láska. Kniha mě uchvátila tolika originálními nápady a naprosto mě vtáhla, že jsem se nemohla odtrhnout. Věřte, že tento svět se mi opouštěl velmi nerad. Knihu Vám mohu jen a jen doporučit. Určitě se objeví i v mém žebříčku top přečtené knihy za rok 2021. Pokud jste ji nečetli, přicházíte o hodně.

4. Knihoholka_luc

Mýtonoši jsou kniha, která mě pohltila od začátku až do konce. Artušovské legendy, protkané celým příběhem, jsou příjemným zpestřením už tak dokonale vykresleného světa. Ale pokud o těchto legendách nic moc nevíte, nelekejte se, příběhu porozumíte i tak. Hlavní hrdinka Bree je statečná, bojovná a cílevědomá černoška, díky které jsem mohla celý příběh prožít tak, jak kdyby se vše dělo mně samotné. Nejenže jsem s ní mohla prožívat nástup na Severokarolínskou univerzitu, poznávání nového a neznámého prostředí a také poznání toho, že magie asi opravdu není jen v pohádkách. Ale díky ní jsem mohla blíže nahlédnout i do černošské komunity a poznat část z jejich historie. Vzhledem k tomu, že Bree zemřela maminka, jsem při čtení mohla její ztrátu prožívat s ní. Ale nejen ztrátu Breeiny maminky popsala autorka skvěle. Celá atmosféra univerzitního prostředí a prostředí tajného spolku mě pohltila takovým způsobem, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Mýtonoše proto doporučuji všem, kteří ocení propracovaný a promyšlený svět a také hlavní hrdinku, která se jen tak něčeho nezalekne a hlavu bude držet, i přes všechny její útrapy, vztyčenou.

5. Market.damk

Mýtonoši jsou na poli fantasy nesmírně originálním počinem už jen tím, že využívají méně známou mytologii, kterou navíc kombinují s dobře zvládnutým magickým systémem vycházejícím z lidových kultů. Autorka skvěle vykresluje prostředí amerického Jihu, který se přes veškerou snahu a uplynulý čas není schopen vymanit ze své otrokářské minulosti a nadále zde vládne elitářství a rasismus, byť mnohdy jenom podprahový. Je dobře, že se Tracy Deonn nebojí otevírat i komplikovanější společenské otázky, ale zároveň je vetknout do textu takovým způsobem, aby nepůsobily násilně, ale staly se organickou součástí příběhu. Ten je neskutečnou akční jízdou plnou velmi překvapivých zvratů, které se takřka nedají odhadnout. Autorka navíc dokáže napsat velmi plastické hrdiny, kteří sice nejsou vždycky stoprocentně sympatičtí, ale jejich jednání má svou logiku. Mým osobním oblíbencem je Selwyn, protože jeho komplikovanou povahokresbu si prostě musíte zažít, ovšem něco do sebe má i Bree. Mýtonoši jsou jednoduše velmi dobře napsaným příběhem s originálním prostředím a skvělými charaktery, který stojí za přečtení.

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *