10 důvodů, proč si přečíst Mýtonoše

Artušovské legendy, magie, diverzita a urban fantasy z prostředí americké univerzity můžou dát dohromady buď totální mišmaš, anebo fantastickou knihu. A my v HumbookTeamu se rozhodně podepisujeme po druhou variantu! Mýtonoši z pera Tracy Deonn se díky tomu stali naším nejnovějším HumbookTipem. A proč byste si je měli přečíst vy? Tady je hned deset důvodů:

1. Urban fantasy pecka

Máte pocit, že tomuhle žánru už odzvonilo? Pak je na čase, aby vás Tracy Deonn vyvedla z omylu. Protagonistka Bree totiž hned na prvních stránkách knihy zjišťuje, že do lidského světa pronikají démoni, a že bojovat s nimi a udržet je v jejich světě je docela tvrdý oříšek!

2. #girlpower!

Bree je hrdinka s velkým H. Neměla to v životě zrovna jednoduché – vypořádává se se ztrátou matky, a navíc se jako Afroameričanka setkává s diskriminací na každém rohu… a mohla bych pokračovat. Ale Bree není z těch, kdo všechno při první překážce vzdají. Naopak se snaží, co nejvíc může, a do každé výzvy se vrhá s novou energií. Zkrátka a dobře, silnější protagonistku byste hledali opravdu dlouho.

zdroj: https://cladelle.tumblr.com/post/635689913707315200/i-just-read-the-newly-released-legendborn-by-tracy

3. Autentická zkušenost

Už jsem to naťukla v předchozím bodě, ale právě skvělé zpracování tohohle aspektu knihy dělá Mýtonoše tak specifickými. Zkušenost Bree s tím, jak s ní lidi jednají na základě její barvy pleti, je předaná citlivě a autenticky, za což patří autorce velká pochvala! Navíc Tracy Deonn pracuje i s odkazy na afroamerickou kulturu obecně, takže vidíme i vnímání ostatních postav z různých generací.

4. Artušovské legendy

Bree se v průběhu knihy dostává do Řádu kulatého stolu, který je založený na Artušovských legendách. Právě tento řád bojuje proti démonům, kteří ohrožují náš svět. A tahle kombinace starých legend a urban fantasy prvků funguje naprosto skvěle! Artušovské legendy jsou navíc v rámci YA poměrně vzácné, co se zpracování týče, takže se při čtení určitě dozvíte i něco nového.

5. Univerzita

Děj celé knihy se odehrává v prostředí Severokarolínské univerzity, kde studovala i sama autorka. A doopravdy je to poznat. Po pár stránkách budete mít pocit, jako byste po kampusu sami chodili – a upřímně, kdo z nás neměl někdy chuť si takovou tu „pravou americkou univerzitu“ někdy vyzkoušet? Tak teď můžete!

zdroj: https://www.thejournal.ie/north-carolina-university-covid19-5178627-Aug2020/

6. Akční scény

Většinou jim moc nefandím, ale v Mýtonoších se fakt povedly. Postavy tu samozřejmě bojují s démony, taky je ale čekají různé další zkoušky a výzvy, takže všichni příznivci napínavých momentů se mají na co těšit.

7. Různé druhy magie

Řád kulatého stolu pracuje s jinou magií, než jakou díky svému rodinnému dědictví objevuje Bree. Autorka si s fungováním magického systému zjevně pohrála a je více než pravděpodobné, že si pár informací schovala i do dalšího dílu.

8. Romantická linka

Je čas na jedno malé přiznání: nebýt romantické linky, nejspíš bych tuhle knihu napoprvé ani nedočetla. Ale ta láska, která se v knize tak přirozeně rozvíjí, mě prostě nutila otáčet další a další stránky. Předpokládám, že velké části čtenářů bude u Mýtonošů romantika na obtíž – ale já jsem se do ní doslova zamilovala.

zdroj: https://mobile.twitter.com/rosegoldreader/status/1310351572715667456/photo/1

9. Rychlé tempo

Sice chvíli trvá, než se začtete, ale jakmile se vám to podaří, Tracy Deonn vás do příběhu vtáhne a nepustí. Jedna akce střídá druhou, do toho Bree řeší svou rodinu a přátelství s nejlepší kamarádkou Alicí, odkrývá tajemství Řádu, a do toho všeho se ještě snaží studovat. Takže se rozhodně nemusíte strachovat, že byste se snad při čtení stihli nudit.

10. Nebudete litovat.

Slibuju, fakt! O tuhle knihu rozhodně nechcete přijít. Ať už rádi čtete spíš romantiku, fantasy, nebo napínavější literaturu, na Mýtonoších si každý najde to svoje. A možná vám i odpustím, když to zrovna u vás nebude romantická linka 😉

BONUS:

Samozřejmě vám mám vyřídit od Valči (@zacitarna), že si její první HumbookTip máte přečíst. Nejen z těch všech důvodů, co jsem tady vypsala, ale taky proto, že za ním stojí právě ona. A to přece něco znamená, no ne?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *