10 důvodů, proč si přečíst Šťastně až navěky?

Četli jste někdy knihu o tom, co se stalo poté, co dobro zvítězilo? A co knihu, která kombinuje humor, romantiku a fantasy? Jednu takovou pro vás máme: jmenuje se Šťastně až navěky?, a bavila nás tak moc, že si zasloužila titul HumbookTipu. Tady je deset důvodů, proč tuhle novinku od F. T. Lukense tak moc milujeme (a vy budete taky):

1. Zazvonil zvonec… a co bylo dál?

Co se stalo potom, co hrdina porazil zloducha? Většinou je velká hostina a kniha nebo série skončí. Šťastně až navěky? ale právě tímhle momentem začíná  A místo toho, aby protagonistu Areka glorifikovala jako největšího machra, hází mu osud klacky pod nohy hezky jeden za druhým. F. T. Lukens zkrátka staví na hlavu všechna možná klišé, a to nás baví.

2. Realita vládnutí

Nebudeme si nic nalhávat… Tahle kniha si dělá legraci ze všeho a ze všech – včetně našeho vyvoleného Areka. Zároveň ale ukazuje, že i něco tak zdánlivě jednoduchého jako přebrání kontroly nad královským dvorem se může snadno vymknout kontrole. A to, i když máte po boku ty nejlepší přátele, jaké byste si mohli přát.

3. Kletba

Aby toho nebylo málo, jakmile si Arek nasadí královskou korunu, postihne ho krutá kletba. Buď si do svých osmnáctin musí najít životní lásku, nebo ho čeká krutá smrt. A tak začíná jeho závod s časem, protože narozeniny se blíží, ale člověk, o kterého by Arek stál, není tak docela k dispozici. Kým bude muset vzít zavděk místo toho? To si už budete muset přečíst sami.

4. Král Artuš Arek

Jak už jste si jistě spočítali, Arek je vážně hrdina k pohledání. A možná vám tím, že zabije zloducha mečem vytaženým z bažiny, někoho připomíná. F. T. Lukens se při psaní Šťastně až navěky? inspiroval Artušovskými legendami, i když tedy hodně volně. Pro fanoušky se tu najde pár odkazů a narážek, ale pokud tuhle mytologii neznáte, rozhodně se nemáte čeho bát.

5. Partička

Kromě Areka si ale užijete pěkných pár stránek i se zbytkem party hrdinů… nebo by se hodilo říct spíš partičky? Ať už se vaší oblíbenou postavu stane mág Matt, bardka Bethany, bojovnice Sionna, zlodějka Lila nebo rytíř Rion, s některým z charakterů se rozhodně ztotožníte. Anebo možná rovnou se všemi, každý z nich má totiž něco do sebe.

6. Lásko má, já stůňu (romantická linka)

Vzhledem ke kletbě, která Arekovi visí nad hlavou jako Damoklův meč, je vám asi jasné, že si náš hrdina potřebuje někoho najít… a to rychle. Včera bylo pozdě. Nemůže si dovolit žádné komplikace. Takže samozřejmě přijdou úplně všechny. Najednou. A spadnou mu na hlavu.

7. Queer s velkým Q

Ola (@nofreeusernames) popsala Šťastně až navěky? jako Srdcerváče z doby krále Artuše, a vlastně to dokonale sedí. V tomhle příběhu nikdo neřeší sexualitu ani gender a všichni berou jako samozřejmost, že ostatní okolo nejsou hetero. Nejnovější HumbookTip je zkrátka queer s velkým Q, a je to naprosto boží!

8. Humor

Tady snad stačí nechat knížku mluvit samu za sebe (pokud tedy knihy umí mluvit):

Připadal jsem si jako páv. Velice nepřipravený páv. Ne, jako krocan převlečený za páva. Krocan, který by mohl skončit na jídelním stole, protože jakmile všichni zjistí, že se chlubí cizím peřím, budou ho chtít spořádat. Paráda. Teď jsem dostal hlad.

9. Funkční chaos

Pročetli jste se všemi předchozími body, a máte pocit, že tenhle příběh musí být naprostá slátanina? Vlastně máte tak trochu pravdu, ale jak by jistě podotkl Arek, je to slátanina, která funguje. Přesvědčte se sami.

10. Kniha o dobru

Jak už je vám asi jasné, zloducha se zbavíme na první stránce, takže máme spoustu času řešit důležitější věci. A co je důležitějšího než láska a přátelství? Šťastně až navěky? je zkrátka dobrá kniha o všem dobrém, co ve světě máme. Nejen Arek, ale my všichni.

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *