10 důvodů, proč si přečíst Na co slova nestačí

Na co slova nestačí od Brigid Kemmerer je nejlepší YA contemporary, která letos vyjde. A možná i na dlouhou dobu potom. Dokonce je tak dobrá, že na zadní straně obálky najdete moje osobní doporučení a značku HumbookTip. A kdyby vás náhodou k přečtení nepřesvědčilo ani to, tady je dalších deset důvodů.

1. Ne jen tak nějaká romanťárna

Tenhle příběh není zdaleka jen o lásce mezi Revem a Emmou – dvěma hlavními postavami. Ve skutečnosti jde o rozvoj komplexního vztahu mezi nimi, a to ve všech ohledech. Důležitou roli hraje získávání důvěry, sdílení minulosti, ale taky třeba objevování společného smyslu pro humor. Zkrátka a dobře, nečekejte žádné‚ potkali se – zamilovali se – vzali se.

2. Vážná témata

Brigid Kemmerer je mistryně ve zpracovávání různých vážných témat v rámci YA žánru. Možná si právě proto dobře vzpomínáte na její retellingovou sérii Temné a osamělé prokletí nebo srdceryvné Dopisy ztraceným. Ani v Na co slova nestačí se nevyhnete oblastem, jako je domácí násilí, šikana na internetu i v reálném životě, nebo třeba rozvod rodičů. A autorka všechna tahle témata zpracovává tak, že máte pocit, jako byste je osobně prožívali.

3. Comeback Dopisů ztraceným

Na co slova nestačí můžete číst i bez znalosti Dopisů ztraceným, ale pokud jste si (stejně jako já) příběh Juliet a Declana zamilovali, jistě se s nimi rádi znovu setkáte. Dozvíte se tedy, jak jejich příběh skončil, ale tím spíš si ho nejspíš budete chtít přečíst. Všechny postavy zkrátka žijí ve stejném městě, takže se jejich osudy proplétají…

4. Nádherný styl psaní

Pokud si potrpíte na zakládání krásných citátů, připravte si aspoň dvě balení lepíků. Víc asi netřeba dodávat…

Věřím, že ty nejtišší chvíle jsou ty nejhlasitější. Tvoje mlčení mi říká víc než tisíc slov.

5. Rodina je důležitá!

Rev je adoptovaný a snaží se budovat vztah s nevlastními rodiči, zatímco Emma si idealizuje tátu a s mámou si rozumí jen málo. Konečně někdo napsal příběh o mladých lidech, pro které jsou jejich rodiny důležité. Možná si to neradi přiznáváme, ale naši rodiče nás silně ovlivňují a Brigid Kemmerer se nebojí ukázat pozitivní i negativní stránky tohoto vlivu.

6. Budete plakat

Prostě budete. A jestli ne, tak jste kusy kamene bez citů. Protože to, čím si projdou některé postavy, vás jinak zkrátka nemůže nechat chladnými.

7. Moderní technologie

Žijeme v 21. století, takže internet je pro nás stejně rutinní jako třeba cesta MHD. A Brigid Kemmerer do svého příběhu zapojuje moderní technologie úplně přirozeně. Emma s Revem si tak píšou zprávy, místo aby si něco vyříkali naživo. Emma hraje a tvoří počítačové hry, Reva v mailech pronásleduje temná minulost. Zkrátka a dobře, komunikace působí reálně a nikdo tady nemusí čekat na poštovní holuby.

8. Tohle YA scéna potřebovala

Ve všech možných ohledech. Berte Na co slova nestačí jako takově pošťouchnutí k tomu, abyste se zamysleli nad vlastním životem a nad tím, co vám přijde důležité. Až si tenhle příběh přečtete, zjistíte, že jinak to snad ani není možné.

9. Šokující závěr

Ač by se mohlo zdát, že o samotnou zápletku v této knize tak docela nejde, opak je pravdou. Autorka si připravila pěkných pár zvratů a z citlivého vyprávění se někde najednou stane strhující jízda. A vy budete chtít sedět na sedadle spolujezdce, abyste zjistili, jak to všechno dopadně.

10. Příběh s přesahem

Romantických příběhu s temnotou pod povrchem už tu bylo mraky, ale tenhle má přesah. Ať už se bavíme o charakterech postav, jejich vzájemných vztazích, nebo zmíněných vážných tématech. Je potřeba, aby mladí lidé četli i takové příběhy, nejen vysmáté oddechovky a akční fantasy. Protože takové příběhy jsou o nás možná víc, než si připouštíme.

BONUS:

Ne, že bych to už desetkrát neudělala, ale musím vám zkrátka Na co slova nestačí osobně doporučit ještě jednou. Na to, jak dobrá tahle kniha je, totiž slova nestačí ♥

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Jeden komentář: “10 důvodů, proč si přečíst Na co slova nestačí”

  1. A. V. napsal:

    Mám otázku: Vím, že je to Humbooktip, ale třeba Dopisy ztraceným nebyly tak dobrý na to, jak je všichni vychvalovali. Bude tohle lepší?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *