10 důvodů, proč si přečíst Baladu o ptácích a hadech

Na první pohled vám musí být jasné, že Balada o ptácích a hadech od Suzanne Collins má něco do sebe. HumbookTip je totiž největší záruka kvality, jakou jsme schopni knize dát. A pokud si nejste jistí, jestli si tuhle pecku chcete vážně přečíst, absolutně vás nechápu pojďte se nechat přesvědčit dnešním článkem!

1. Návrat do světa Hunger Games!

Balada o ptácích a hadech je prequel k dokonalé, skvostné a námi všemi milované sérii Hunger Games. Odehrává se během desátých Hladových her a sledujeme osud Coriolana „Korji“ Snowa, který se stává trenérem splátkyně z Dvanáctého kraje. Zní to jako skvělý comeback tohoto světa? To si piště!

 2. Zloduch, co je fakt zloduch

Jak už víte, protagonistou není nikdo jiný než mladý muž, kterého později známe jako krutého prezidenta Snowa. Díky této knize máte příležitost zjistit, jak a proč se z něj stala taková zrůda. Nemusíte se ale bát, že by snad Suzanne Collins Korju obhajovala. Spíš ukazuje, proč se stal tím, kým je. A dělá to přesně podle jeho gusta: bez příkras a stoprocentně logicky.

3. Texty písní

Hudba protkává celý děj jako červená stuha. Texty písní nejen skvěle doplňují příběh a dokreslují atmosféru, ale jsou pro pochopení událostí naprosto klíčové. A ano, dočkáte se i Stromu oběšence!

Půjdeš se mnou
ptám se tence
k stromu na němž v noční chvíli
vraha kdysi oběsili
divné věci se tu děly
divnější než zajdeme-li
k tomu stromu oběšence

4. Začátky Hladových her

Desáté Hunger Games se 74. ročníku, kterého se účastnila Katniss, podobají opravdu málo. Máme tu splátce z krajů a Arénu, trenéry (ovšem z řad studentů v Kapitolu)… a to je tak všechno. Hrám chybí popularita, sponzoři a všechny vymoženosti, které známe z pozdějších let. Autorka tak čtenářům umožňuje být u zrodu toho všeho a věřte mi, když říkám, že to stojí za to.

5. Lucy Gray

Splátkyně z Dvanáctky není jen tak obyčejná holka. Lucy Gray byla zvyklá kočovat a živit se hudbou – tedy do chvíle, než ji vylosovali do Hladových her. Ona ovšem nevěří tomu, že to byla tak docela náhoda… Lucy Gray totiž není žádné párátko a nenechá si všechno líbit. Postav s jejím charakterem bychom v YA knížkách potřebovali víc.

6. Musíte se zamyslet

Suzanne Collins vám nedá nic zadarmo. Máte možnost v přímém přenosu sledovat obnovení Panemu po válce, ale za to musíte přemýšlet spolu s postavami. Nejednou se totiž ocitnete u nějakého toho morálního dilematu a budete si muset vybrat stranu. Stejně jako Korja.

7. Dobro a zlo? Co to je?

Vím, že jsem tu už naťukla přemýšlení o morálních dilematech. Ale Suzanne Collins vás při čtení dostává do situací, kdy už sami nevíte, co je správné a co ne. Anebo vám to začne být jedno. Pro vysvětlení si tady dovolím půjčit kousek Oliny recenze: „Autorka si s vámi dokonce hraje i tak, že se dostanete do fáze, kdy vás začnou štvát ty „hodné“ postavy, protože ve světě, ve kterém žijí, je jejich idealismus prostě stupidní.“

8. Libůstky pro fanoušky Hunger Games

Pokud se (stejně jako já) hrdě řadíte mezi skalní fanoušky Hunger Games, najdete v Baladě o ptácích a hadech spoustu bonusů. Autorka je schovává v podobě nenápadných zmínek v rozhovorech, popisech budov, nebo příjmeních některých postav. A pokud budete dávat při čtení pozor, bude vás jejich hledání vážně bavit.

9. Strhující zápletka

Tahle kniha sice nepatří mezi ty nejtenčí, ale i tak vám stránky budou ubíhat pod rukama jako nic. Autorka rozjíždí zápletku na několika úrovních a vy prostě budete chtít vědět, jak to všechno dopadne.

10. Stejně tomu neodoláte

Co si tady vůbec nalháváme? Pokud vás Balada o ptácích a hadech aspoň trochu láká (tj. pokud jste četli nebo viděli Hunger Games), stejně jí neodoláte. Zvědavost je mocná a každý, kdo jednou Panem navštívil, se do něj bude rád vracet.

BONUS:

Míša (@radsi_knihu) označila své doporučení na obálce tohoto HumbookTipu za nejdůležitějších 140 znaků jejího života. Takže vám mám vzkázat, že si to prostě potřebujete přečíst.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *