Vic James: Mile mě požádali o to, abych na konci třetího dílu všechny nezabila

Foto: Jay Dacey

Vic James vystudovala historii v Oxfordu, nyní pracuje v televizi jako vedoucí vysílání aktuálních událostí a miluje příběhy ve všech podobách. Její programy pro BBC1 vysílaly zpravodajství z prezidentských voleb v USA v roce 2016 i z referenda o vystoupení Británie z EU. Dvakrát byla porotkyní v soutěži časopisu The Guardian Not the Booker Prize. Dystopie Temné nadání – Zlatá klec je její první novelou, jejíž koncept vyhrál na Wattpadu hlavní cenu za nejvíc diskutovanou fantasy knihu. Co nám všechno prozradila?

Vystudovala jsi historii a angličtinu; byla to právě historie, která tě ovlivnila při psaní Zlaté klece? (Přece jen máš v knize např. pracovní tábory…)

Rozhodně! Zlatá klec byla ovlivněna řadou různých ér: krásnými domy vybudovanými britskými aristokraty a tím, jak významné rodiny zápasily o moc. Průmyslovou revolucí, která poprvé soustředila masy pracujících lidí mimo komunity, kde bydleli, což muselo být dehumanizující. Ženským bojem za volební právo před sto lety. Bojem za lidská práva ve Spojených státech v padesátých a šedesátých letech dvacátého století. A současností, kdy mladí lidé čelí tolika znevýhodněním. Stálým tématem v historii je elita ochraňující svá privilegia. A samozřejmě dalším stálým tématem jsou odvaha a naděje lidí, kteří se brání.

Kdybys žila ve světě své knihy, kdy by ses rozhodla strávit svých deset let?

Na 100 % bych si zažádala o aristokratické sídlo… a pravděpodobně toho na 150 % litovala, až bych se dostala do strašných potíží.

Kterou ze tří dětských postav (Luke, Daisy, Abi) bys chtěla mít za sourozence a která se ti psala nejsnáze?

Já jsem rozhodně Daisy (jsem v mé rodině nejmladší) a buď Luke nebo Abi by byl skvělý starší sourozenec. Luke by mě dostal do potíží a Abi by mě z nich dostala! Nejsnáze se mi psal Luke, protože je hodně emotivní a intuitivní v tom, jak odpovídá lidem. Abi se mnohem více řídí svým mozkem, proto je pro ni těžké, když se do střetu dostane její hlava i srdce.

Vytvořila jsi celkem reálný svět, se kterým se čtenář může ztotožnit, ale vložila jsi do něj magii. Chtěla bys, aby magie existovala i v našem světě?

To bych si přála! Ale svým způsobem už existuje, protože co jiného je magie, než schopnost změnit svět. Můj oblíbený citát ze Zlaté klece je, když doktorka Jacksonová říká Lukovi, že „není mocnější magie, než lidský duch.“

Ztotožňuješ se s některou ze svých postav?

Já. Jsem. Silyen. Jenom ne až tak boží… (Jednou jsem rozřazovala své postavy do bradavických kolejí a uvědomila jsem si, že zatímco Abi, Luke a Daisy patří do Havraspáru, Nebelvíru a Mrzimoru, Silyen patří jednoznačně do Zmijozelu, stejně jako já.)

Kterou část tvé první knihy pro tebe bylo nejtěžší napsat a proč?

Snaha o to, aby se lidé, jakmile dočtou konec, chtěli vrátit na začátek a přečíst si to celé znovu, aby objevili všechna vodítka, která nepochytili. A také ujištění se, že všechny nitky, které budu potřebovat pro druhý a (obzvlášť) třetí díl byly na správných místech.

Věděla jsi, že Temné nadání bude trilogie již od začátku?

Ano! Před tím, než jsem napsala první řádku, jsem viděla jednu postavu ležet mrtvou na zemi a další postavu za to zodpovědnou, což je scéna přímo na konci třetího dílu. Věděla jsem, proč se to stalo a co to znamenalo a směřovala jsem k tomuto momentu celé tři díly.

Plánuješ napsat víc novel nebo knih ze stejného světa?

Ne hned, ale HROZNĚ ráda bych napsala více. Práva na zfilmování trilogie patří televizní stanici, která vlastní jedno z velkých studií v Hollywoodu a ti chtějí sérii adaptovat jako několikařadou sérii. Jejich tým mě mile požádal o to, abych na konci třetího dílu všechny nezabila.

Sleduješ fanarty a jiné verze obálek svých knih? Máš nějaké favority?

Byla jsem ohromena všemi těmi krásnými věcmi, které lidé vytvořili, a byly inspirovány mými knihami, od fotek na Instagramu k fanartům – ilustracemi i photoshopy. Jen před několika dny mi někdo poslal fotku šperku, který vyrobil a použil přitom citát ze Zlaté klece, a byl tak nádherný!

Kdyby se z tvé knihy měl stát film, kdo by si chtěla, aby v něm hrál?

OMG, tahle otázka! Snažím se příliš se k určitým hercům nevázat, kvůli tomu jak dlouho všechno v televizi trvá, ale zrovna teď bych byla hrozně ráda, kdyby Silyena hrál Timothée Chalamet. Zeptejte se mě za rok a pravděpodobně už na tu roli bude potřeba Finn Wolfhard. Doufám, že najdou i nový talent – vždycky mi přijde trochu děsivé, když herci, kterým je okolo pětadvaceti hrají teenagery! (Tajné přiznání: Vždycky jsem si představovala Michaela Fassbendera jako Psa…)

Q&A

  1. Ananas na pizze? Ne, ne, NE….
  2. Co je tvé guilty pleasure? Žádná potěšení nejsou hříšná. (Pokud si neužíváte vraždění. To je pěkně hříšné.)
  3. Kdybys mohla mít jednu superschopnost, jakou by sis vybrala? Cestování časem. Jestli byste si nevybrali to samé, je s vámi něco špatně.
  4. S jakou fiktivní postavou bys pravděpodobně randila na střední škole? Elio z Dej mi své jméno. Skončilo by to nevyhnutelným a drtivým srdcebolem.
  5. Řekni tajemství Ne-e. Tohle jsem udělala jednou, když jsem byla teenager. Velká chyba. Už nikdy víc.
  6. Největším knižním padouchem je… Vždycky jsem měla slabost pro Edmunda z Letopisů Narnie. Protože si doopravdy nemyslím, že je padouch. (Počítá se to?)
  7. Jakou písničku teď nejvíc posloucháš? Pracuju na knížce s čarodějkami, takže soundtrack od Marka Korvena z výborného filmu Čarodějnice z roku 2015 mě pravidelně děsí.
  8. Jaká by byla tvá strategie přežití při zombie apokalypse? Akceptování mého okamžitého zániku.
  9. Jaká je tvoje nejoblíbenější knížka na celém světě? Je to pravděpodobně trojitá remíza mezi Mistrem a Markétkou od Michaila Bulgakova, Annou Elliotovou od Jane Austenové a Maurice od EM Forstera.
  10. Jakou jednu divnou věc víš o České republice? Koná se tam čarodějnický festival! Chtěla jsem se účastnit pálení čarodějnic od okamžiku, kdy jsem se o tom dozvěděla..
předchozí
další
Míša alias Radši knihu

Čauky! Jmenuji se Míša a do knižního světa jsem přinesla novinku v podobě recenzí na instagramu, neboť do té doby byly prakticky bez výjimky na blozích. Na Instagramu a Youtube…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *