Seriály a filmy k Northangerskému opatství

Jane Austenová je známá tím, že psala hrdinky silné, inteligentní, a tak trochu svéhlavé. Vybrala jsem tedy pro vás k Northangerskému opatství (které moc doporučuju k přečtení) filmy a seriály, ze kterých na vás dýchne historie, a ve kterých najdete podobně smýšlející hlavní představitelky. Tak který si vyberete?

Emma (film z roku 2020)

Film vyšel loni a jde o modernější pojetí klasického příběhu. Je hravě a vtipně natočený a vizuálně se podle mě moc povedl. Emma je chytrá a emancipovaná a skvělou vlastnost – umí svést dohromady dvojice ze svého okolí. Nebo je o tom alespoň ona sama přesvědčená. Pokud tedy Jane Austenové nemáte dost, zkuste Emmu.

Dickinson (seriál z roku 2020)

Emily Dickinson žila v 19. století a moc se chtěla stát básnířkou. Jenže žena její doby by se měla spíš zajímat o domácí práce, ne publikovat své díla v novinách. Jak se s tímhle životem Emily popere? Seriál je skvěle natočen, je celý moderně pojatý a má boží soundtrack, kde moderní songy kontrastují s historickými kostýmy.

Marie Antoinette (film z roku 2006)

Naivní dívka provdaná v do cizí země, aby splnila státnickou úlohu. Jak se smířit se životem, ve kterém se nemůžete rozhodovat podle sebe? Užijete si to, co jde! Na konci vás to všechno možná trochu změní…

Malé ženy (film z roku 2019)

Nový film na motivy klasiky od Louisy May Alcottové. Malé ženy jsou nejen o silných ženských hrdinkách, ale i lásce k rodině a touze prožít svůj život podle svého. Nadčasový i v dnešní době!

Pýcha a Předsudek (film z roku 2005)

Tenhle snový masterpiece prostě nevynechám. Jane Austenové nemůžete mít nikdy dost, tak se koukněte znovu na Pýchu a předsudek. I když jste to třeba viděli už třikrát Je to film, který musí každému zlepšit náladu a no… Kdo by občas nechtěl být jak Elizabeth?

2 tipy pro starší:

Bridgerton (seriál z roku 2020)

Bridgerton sice není tak snově romantický jako díla Jane Austenové, pokud ale milujete tu dobu, šaty a společenské skandály, líbit se vám to bude. Je to skvěle fungující mix historie s moderními prvky (na bále jim třeba hraje Bad Guy od Billie Eilish). Něco jako Gossip girl v korzetech.

Veliká (seriál z roku 2020)

Historická (nebo spíš anti-historická) show z Ruska! Opět tu máme mladou dívku, která musí bojovat s dobou, ve které žije. Jak se ze zakřiknuté Kateřiny stala uznávaná ruská panovnice? Celý seriál je natočen hodně přehnaně s velkou dávnou absurdních situací, u kterých se nepřestanete smát. Jasně, historicky úplně nesedí, ale třeba vás ponoukne k tomu, si o Kateřině něco zjistit.

předchozí
další
Áňa alias Áňa z papíru

Říká se mi Áňo, Ani nebo Anče (Kubo, Hajnej). V mé knihovně najdete zastoupení většiny žánrů, ale úplně nejraději mám dystopie a fantasy. Jsem Blíženec, to znamená, že se ve…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *