Martina Čekalová: Začalo to úplně obyčejnou zprávou na Wattpadu, kdy jsem předpokládala, že si chce ze mě někdo jen udělat legraci

Martina Čekalová se o literaturu a knihy zajímala od útlého dětství. Uchvátily ji především žánry fantasy a sci-fi. I proto zasvětila literatuře a českému jazyku svá vysokoškolská studia. Psaní se aktivně začala věnovat v patnácti letech, svou tvorbu publikovala nejprve na online platformě Wattpad pod přezdívkou @radobyspisovatelka. V roce 2016 se na této platformě umístila na vítězných příčkách oficiální soutěže „The Wattys“ v kategorii Návyková četba. Bylo to s příběhem Město duší (zde publikovaného pod názvem Jiná DNA), který se stal HumbookStartem 2019.

Napadlo tě někdy, že to, co píšeš na Wattpad, vyjde nakonec i na papíře? Jaký to byl pocit dozvědět se, že tvá kniha nakonec vyjde, a pak že bude dokonce i HumbookStartem 2019?

Rozhodně ne! Předpokládala jsem, že až se na Wattpadu trochu „pocvičím“ v psaní, tak napíšu něco, co teprve nabídnu nakladatelství a budu sbírat zářezy za jednotlivá odmítnutí. Zjistit, že příběh vyjde v hmotné podobě, to bylo něco neuvěřitelného. Obrovská radost a nadšení. To, že bude Město duší i letošním Humbookstartem zpracovávám ještě doteď.

Čeští nakladatelé na Wattpadu nové talenty moc neloví, jak vůbec začala tvá spolupráce s nakladatelstvím Fragment?

Vlastně úplně obyčejnou zprávou na wattpadu, kdy jsem předpokládala, že si chce ze mě někdo jen udělat legraci. Byla jsem naprosto přesvědčená, že jde jen o „hloupý“ vtip, i když malá jiskřička naděje ve mně byla… a ono to vyšlo!

Jaký je tvůj názor na český Wattpad, jeho kvalitu, čtenáře, komunitu?

Trochu mě mrzí, že český Wattpad má poněkud ostudnou pověst. Celkem často jsem se setkala s tím, že je jeho název rýmován s odpadem. Přitom je tam spousta nadšených a sečtělých pisálků, takže si myslím, že by to chtělo zbourat pár stereotypů a zajetých představ, že Wattpad je stránka plná nekvalitní tvorby.

Jak se ti líbí obálka Města duší? Podílela ses na její tvorbě a schvalování?

Ta obálka mi na první pohled sebrala dech! Je úžasná! Měla jsem poněkud obavy z toho, jak to bude vypadat, protože jsem nezadala přímé požadavky a nechala tak volnou ruku grafikovi. Nicméně když jsem ji uviděla, tak prostě nebylo třeba cokoliv namítat. Ta obálka dokonale vystihuje myšlenku příběhu a ještě skvěle vypadá, takže co víc si přát?

Klasická otázka na inspiraci k Městu duší musí přijít. 🙂 Kde se zrodila myšlenka na duše, které se zjevují jako zvířata?

Počítám s tím, že dříve nebo později se někdo zeptá, zda existuje nějaká souvislost mezi Městem duší a sérií Jeho temné esence od Philipa Pullmana, nicméně pravda je taková, že mě jakákoliv podobnost nenapadla, dokud mě na to neupozornila jedna ze čtenářek. Spíš jsem vycházela z myšlenky, že ačkoliv je člověk sebevíc civilizovaný, někde tam hluboko je stejně nebezpečný jako divoká zvěř. A určitě se každý někdy setkal s tím, že byl přirovnáván k nějakému zvířeti na základě svých charakterových vlastností. No, a k tomu už stačilo přidat zpackaný vládní experiment, utajené město, pár hlavních hrdinů, špetku romantiky a tunu problémů.

A druhá celkem očekávaná otázka: Jaké zvíře by reprezentovalo tvou duši?

Jako člověk, co má většinu času tzv. „hlavu v oblacích“, tak předpokládám, že by šlo o nějaké létavé zvíře, a když vezmu v potaz, že drtivá většina mých pisatelských počinů vzniká v noci (stejně jako odpovědi pro tenhle rozhovor), tak to vidím na noční stvoření – sovu. Nezní to možná nijak majestátně, ale rozhodně by to sedělo.

Město duší se odehrává ve fiktivním světě, který ale (i co se jmen týče) připomíná angloamerické prostředí. Proč ses rozhodla nestavět na českých reáliích a názvech?

Mám ráda svůj rodný jazyk, včetně českých jmen, ale nedokážu si představit, že bych použila česká jména a české prostředí pro Město duší. Přestože by to byla výzva, tak si ani teď nedokážu vsugerovat, že bych příběh zakomponovala do českého prostředí a hrdiny přejmenovala. Usmívám se při představě, že by nově přejmenovaná hrdinka Kateřina utíkala temnými uličkami Prahy se svou duší v závěsu…

Jakému reálnému městu bys přirovnala Soulcity?

Nejsem si jistá, jestli to jde k nějakému městu konkrétně přirovnat. Představte si menší město, které není obehnané ostnatým drátem, ale přesto izolované, obklopené lesem, chráněné před cizíma očima.

Hlavní hrdinka Raven se pohybuje hlavně v klučičí společnosti (ne úplně, ale většinu knihy ano) a chybí i typická „nejlepší kámoška“. Co za tím rozhodnutím obklopit ji hlavně klukama stojí?

Fakt, že Ravenina postava, její charakter je dost samotářský typ a roli měly i další faktory pro celou výstavbu příběhu. Vlastně, když se na to dívám zpětně, tak si obecně myslím, že je zábavnější napsat scénu, kde si prostě kluci při hádce uštědří pár úderů, než zdlouhavou scénu hašteřících se dívek. Raven prostě není úplně prototyp něžné dívenky.

Jak se těšíš na HumbookFest a co od něj očekáváš?

Na HumbookFest se neskutečně těším, i když mám i maličké obavy. Minulých ročníků jsem se neúčastnila, takže s celou akcí nemám osobní zkušenost a teď se mám účastnit rovnou jako autorka a to je úžasné i děsivé zároveň.

Půjdeš na HumbookFest za sebe, nebo si troufneš na cosplay jako vloni např. Pavel Bareš, který dorazil za mužskou verzi HarleyQuinn. 🙂

Pro mě bude výzva přijít i sama za sebe, takže v tuto chvíli s cosplayem nepočítám.

Q&A

 1. Ananas na pizze? Může být
 2. Co je tvé guilty pleasure? Káva
 3. Kdybys mohla mít jednu superschopnost, jakou by sis vybrala? Zastavit čas (konečně bych všechno stíhala).
 4. S jakou fiktivní postavou bys pravděpodobně randila na střední škole? Asi s Gideonem de Viliersem z knižní série Drahokamy, ale mám takový dojem, že on by mi stejně pořád mizel někam do minulosti…
 5. Řekni tajemství Tuhle otázku vyplňuju o půlnoci (a je po tajemství).
 6. Největším knižním padouchem je… Budu znít děsně ohraně, ale on fakt existuje horší padouch než Dolores Umbridgeová?
 7. Jakou písničku teď nejvíc posloucháš? Skillet – Legendary
 8. Jaká by byla tvá strategie přežití při zombie apokalypse? Než bych něco vymyslela, tak by bylo dávno po mně.
 9. Jaká je tvoje nejoblíbenější knížka na celém světě? Takové láskyplně poničené vydání knihy Lev, čarodějnice a skříň.
 10. Jakou jednu divnou věc by měli cizinci vědět o České republice? Že Češi se doma přezouvají.
předchozí
další
Ola alias Nofreeusernames

Mám doma samostatnou místnost jenom na knihy, slušnou sbírku funko pop figurek, černou kočku s klučičím jménem… Knížky jsou mým koníčkem i zaměstnáním, i tak ale stíhám trávit až příliš…

více
Komentáře

2 komentáře: “Martina Čekalová: Začalo to úplně obyčejnou zprávou na Wattpadu, kdy jsem předpokládala, že si chce ze mě někdo jen udělat legraci”

 1. Jitka napsal:

  Na tom, že tato kniha vyjde i jinak než na Wattpadu, mě mrzí nejvíc to, že jsem si nestihla dočíst II. díl a teď musím čekat, než vyjde 😁 ale autorce moc gratuluji, příběh je opravdu moc krasny 😊

 2. Dora napsal:

  Na Wattpad také píšu a už sobze mě někdo takovou srandu udělal. Bohužel…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *