Jay Kristoff: Nejhorší jméno, které můžete dát své postavě, je Jay. Jayové jsou vždycky hajzlové

Jay se narodil v Perthu v Austrálii. Jako dítě rád a často hrál deskové hry a vášnivě četl. Poté vystudoval uměleckou vysokou školu. Nejdříve pracoval v reklamě, ale později se plně ponořil do vlastní literární tvorby. Žije v Melbourne se svou manželkou a psem. Proslavil se především trilogií Nikdynoc a sérií Akta Illuminae, kterou napsal společně s Amie Kaufman.

Kterou jednu věc chceš, aby si tví čtenáři vzali z Nikdynoci?

Snažím se nebýt autorem, co předává „zprávu“. Nechci stát na piedestalu a kázat lidem, aby byli lidmi. Je tady už dost jiných, co to dělají. Pokud vás to přiměje vidět svět odlišně, pak je to skvělé. Ale já vám nebudu říkat, jak máte smýšlet.

Ale kdybych měl pojmenovat hlavní myšlenku Nikdynoci, tak by to byla ničivá podstata pomsty a násilí. Když někým nakrmíte Smrtku, nakrmíte ji i částí sebe samotného.

Noc a den hrají v Nikdynoci důležitou roli. Jak jsi na to přišel?

No, chtěl jsem vytvořit postavy se stínovou mocí. S tímto nápadem jsem si už nějakou dobu pohrával, ale nechtěl jsem jim to příliš usnadnit. Tak jsem rozhodl vytvořit svět, kde téměř nikdy není tma. V podstatě nemám rád, když mají mé postavy příliš snadné životy. 🙂

Kocour, který žije ve stínech a pije strach… odkud tento nápad vzešel?

Chtěl jsem, aby Pan Laskavý fungoval tak trochu jako Miino svědomí. Někdo, kdo k ní bude vždy upřímný, bude ji bezpodmínečně milovat a bude ji uzemňovat. Nápad, že bude pít její strach, přišel až o něco později, když jsem začal přemýšlet o tom, kdo jsou ve skutečnosti Temní (což zjistíte ve třetím díle Nikdynoci, Darkdawn).

Máš tendenci své postavy velmi snadno zabíjet. Lituješ někdy jejich smrti? (V odpovědi je SPOILER Nikdynoci.)

Ani ne. Nikdy to nedělám bezdůvodně. Byl bych rád, kdyby Cassius vydržel o něco déle. Zdá se, že čtenáři ho měli rádi. Ale musel zemřít. Měl až příliš mnoho odpovědí a nechtěl jsem, aby se toho Mia na konci Nikdynoci dozvěděla příliš mnoho.

Která postava z těch, které jsi napsal, je doposud tvá nejoblíbenější a proč?

Miu mám hodně rád. Také miluju SPIRA. A hlavní postava z mé nové série Empire Of The Vampire, Gabriel, je také velmi blízká mému srdci.

Preferuješ psaní ženských nebo mužských hlavních postav?

Nejsem si jistý, jestli mám nějakou preferenci. Je zvláštní, že mi podle mě v tuhle chvíli jde lépe psaní ženských postav. To je ale pravděpodobně kvůli tomu, že skoro všechny mé hlavní postavy byly až do teď ženy. Psaní Gabriela v Empire Of The Vampire byla prozatím velmi zajímavá zkušenost.

Vyzkoušel jsi psaní jak sám, tak se spoluautorkou. Co ti vyhovuje více?

To záleží. Miluju obojí. Každé z nich škrábe jiný druh svědění. Občas se vám chce jít ven do hospody s kamarády na pár drinků. Někdy radši zůstanete doma a uděláte si tichý večer s dobrou knihou. Takhle nějak to je s psaním.

Uznávám, že spoluautorství bývá snazší. Psaní o samotě je občas velmi těžké. Je pěkné mít někoho, s kým můžete probírat různé nápady, ale když je rozlousknete sami, máte z toho opravdový pocit zadostiučinění.

Čteš rád takové knihy, které i sám píšeš?

Rozhodně. Píšu takové knihy, které sám rád čtu. Vždycky jsem miloval sci-fi a fantasy. Chci, aby má práce byla sebeuvědomělá. Líbí se mi, když autoři dělají věci trochu odlišně, ať už formátem, postavou nebo strukturou.

Očividně rád experimentuješ s rozdílnými formáty ve svých knihách (například poznámky pod čarou v Nikdynoci nebo počítačové kódy v Illuminae). Jak ti to pomáhá při psaní příběhu?

Nejsem si jistý, jestli to samo o sobě „pomáhá“. Někdy to psaní spíš pravděpodobně stěžuje, ale rád cítím, že se s každou novou knihou namáhám. Mám vystudovaný vizuální design a grafické umění, takže v mé práci vždy bude nějaký vizuální element. Ať už je to něco jednoduchého jako zvláštní typografie, nebo něco nečekaného jako design v Illuminae.

Chtěl bys vidět své knihy zfilmované?

Rozhodně! Doufejme, že by byly udělané s láskou. V poslední době jsem viděl dost špatně udělaných knižních adaptací. V tenhle moment vypadá televize jako médium, které dělá adaptace nejlépe.

Posloucháš při psaní hudbu? Jestli ano, posloucháš při psaní něco speciálního?

Můj oblíbenec je Ludovico Einaudi. Rád poslouchám instrumentální hudbu, soundtracky filmů a další podobné věci. Vyhýbám se muzice se slovy, protože ty pak brání těm mým. Ale z textů písní a od mých oblíbených kapel si beru inspiraci a témata. Ve svých knihách pořád schovávám útržky textů.

Jak pojmenováváš své postavy? Je to pro tebe složité a kradeš jména svých přátel? A ještě jedna bonusová otázka na jména: jaké nejhorší jméno by autor mohl své fiktivní postavě dát?

To záleží na postavě. Občas na jméno přijdu rychle a jindy to trvá dlouho, než najdu to pravé. A občas inspirace na jméno přijde z těch nejdivnějších míst. Například Mia byla pojmenovaná podle Mii Wallace z Pulp Fiction, protože měly stejný účes. Jméno Lemon Fresh bylo inspirované televizním seriálem Červeny trpaslík. Ezra z Illuminae byl pojmenovaný po herci Ezrovi Millerovi, protože když jsme začali vymýšlet jména postav, tak jsem s ním viděl hustej film. Jméno Gabriela z Empire Of The Vampire pochází z náboženských zdrojů, protože samo náboženství hraje v knize velkou roli.

Nejhorší jméno, které můžete dát své postavě, je Jay. Jayové jsou vždycky hajzlové.

Se kterou fiktivní postavou (nemusíš si vybírat svou vlastní) bys zašel na koncert… třeba kapely Slipknot?

Slipknoty by pravděpodobně žrala Lemon Fresh.

Q&A

  1. Ananas na pizze? Ne. To je čisté zlo.
  2. Co je tvé guilty pleasure? Nikdy se kvůli potěšení necítím vinný.
  3. Kdybys mohl mít jednu superschopnost, jakou by sis vybral? Telepatie. Protože bych fakt rád věděl, co si většina lidí zatraceně myslí.
  4. S jakou fiktivní postavou bys pravděpodobně randil na střední škole? Na střední jsem byl zabouchnutej do Betsy Braddockové (z Psycholocke).
  5. Řekni tajemství Jsem obří nerd.
  6. Největším knižním padouchem je… Tady prostě musím dát SPIRA.
  7. Jakou písničku teď nejvíc posloucháš? Libera Me od Elliota Goldenthala.
  8. Jaká by byla tvá strategie přežití při zombie apokalypse? Obsadil bych supermarket.
  9. Jaká je tvoje nejoblíbenější knížka na celém světě? Tam kde žijí divočiny od Maurice Sendaka.
  10. Jakou jednu divnou věc víš o České republice? Má tu nejvyšší hustotu hradů na světě. Což je BOŽÍ.
předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *