Leigh Bardugo: Když jsem ve stresu, jím hodně marmelády

Leigh Bardugo se narodila v Jeruzalémě, ale vyrůstala v Los Angeles. Po ukončení studií na univerzitě v Yale pracovala v reklamě, v novinách, a nakonec i jako maskérka a odbornice na speciální efekty. V roce 2012 vydala svou první trilogii Griša, která se ihned stala bestsellerem New York Times a USA Today. Na její úspěch navázala sérií Šest vran. Leigh se měla letos zúčastnit HumbookFestu, ale bohužel to nakonec nevyšlo. Byla ale tak hodná, že nám alespoň poskytla rozhovor.

Co můžeme čekat od duologie The King of Scars? Bude to temné, bude to romantické?

King of Scars je v mnoha ohledech docela temný příběh. Zároveň je to ale asi nejvíc fantasy kniha, kterou jsem kdy napsala, je v ní spousta magie. Budete mít možnost objevit úplně novou stránku schopností grišů a dozvíte se více o jejich historii. Romantiku jsem taky přidala, ale rozhodně není středobodem příběhu.

Jaké postavy z Griši nebo Šesti vran znovu potkáme?

Z trilogie Griša potkáte spoustu známých tváří – nejen Nikolaje, ale taky Zoju, Žeňu, Davida, Tolju, Tamaru… všechny, co pomohli znovu vybudovat Ravku. Taky vycestujete do Fjerdy s Ninou Zenikovou. Před ní stojí teď dlouhá cesta, na které si musí najít nový směr.

fanart: Freiheit

fanart: Freiheit

Co je podle tebe nejzajímavější na tomto příběhu?

Sama jsem byla překvapená, jak moc mě bavilo být v hlavě Zoji. Někteří čtenáři ji definitivně budou milovat a jiní nenávidět, ale takové jsou postavy, které je nejzajímavější psát.

Kdybys mohla prožít život jedné ze svých postav, koho by sis vybrala?

To je docela děsivá otázka, protože jsem jim všem vymyslela dost komplikované životy. Nemohla bych být prostě anonym v Sturmhondově posádce, který neumře nějakým nečekaným a krvavým způsobem? Pokud ne, tak bych si vybrala Baghru. Žila dlouhý život a hodně toho viděla. Dokonce i to zlomené srdce by za to stálo.

Jak vypadá tvá psací rutina? Jaký postup při psaní volíš?

Moje rutina se lehce liší podle toho, jakou knížku zrovna píšu, ale proces je víceméně stejný: Nejdřív si napíšu krátké shrnutí knihy v jedné či dvou větách. Pak si načrtnu velmi obecnou osnovu – většinou je to série různých důležitých momentů příběhu, které jsou rozdělené do tříaktové struktury. Je to vlastně celá kniha na jedné straně. Pak postupně procházím osnovu, přidávám nové scény, dialogy, popisky i body, které musím vyřešit. Z toho pak vznikne první draft, který nikdy nikomu neukážu. Mám ho hlavně pro sebe, abych si otestovala zápletku a trochu si oťukala postavy. Vlastně ten příběh vyprávím sama sobě, takže je to často i dost chaos.

Co nutně potřebuješ, abys mohla psát?

Mám celkem jednoduché požadavky: potřebuju svůj počítač a čerstvý zápisník pro každý nový project. Taky se mi hodí mazací tabule a spousta různě barevných fixů. Sluchátka jsou absolutní nutnost! Skoro vždycky poslouchám Ludovica Einaudiho – při jeho hudbě jsem rozepsala už 5 knih. A taky potřebuju výhled. Může se to zdá jako rozmar, ale vážně se mi vůbec nedaří psát v pokoji, který nemá dostatek přirozeného světla a prostoru. Klidně se můžu koukat na město nebo na les, hlavně potřebuju mít pocit, že nejsem zavřená někde jako ve vězení.

Máš nějaké zlozvyky?

Nic extra zajímavého… Opravdu často nakupuju šperky, jsem trochu jako straka, líbí se mi blyštivé věci, a když jsem ve stresu, jím hodně marmelády.

Plánuješ napsat i něco mimo univerzum Griši? Možná dokonce i v jiném žánru?

Mimo svět Griši už jsem napsala dvě krátké povídky ve sbírkách Slasher Girls & Monster Boys a Letní dny a noci a samozřejmě i Wonder Woman: Válkonošku.

A dál se tedy můžeme těšit na co?

Chystaným velkým projektem je teď Ninth House. Je to příběh vraždy a temné magie, který se odehrává na Yaleově univerzitě. Doufám, že se ke čtenářům dostane někdy koncem příštího roku.

Obsazuješ si herce do rolí svých postav? Koho bys vybrala pro filmovou adaptaci Griši nebo Šesti vran?

To vůbec nedělám, vážně. Tohle nechávám na svých čtenářích. Na druhou stanu si moc užívám, jak si ostatní moje postavy představují. Mezi mé oblíbené patří asi Rami Malek jako Kaz a Deborah Ann Woll jako Žeňa. A znáte třeba Audrey Ritchie? Mrkněte na její Instagram, protože ta by byla skvělá Nina.

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *