7 nejlepších citátů z Otrávené

Krásná princezna Sophie jela na projížďku lesem, když tu lovčí vytáhl nůž a… vzal si její srdce. Nemělo ji to tak překvapit. Zaslechla přece pomluvy. Říkali o ní, že je moc laskavá a naivní na to, aby vládla. Zbytečná princezna. Příšerná budoucí královna. A Sophie jim věřila. Každému otrávenému slovu. S pomocí sedmi lesních mužíků se jí povede přežít, dokáže však také posbírat síly a postavit se skutečnému zlu, nebezpečnému nepříteli, který za vším stojí?

Rozbijte očarované zrcadlo! Otrávená je feministický retelling pohádky o Sněhurce.

Zrcadlo, zrcadlo, ty vidíš všude, řekni, mi, kdo z lidí mou zkázou bude?

Nic není nebezpečnější než laskavé srdce.

Slitování je jenom jiný výraz pro slabost. Necháš vlka žít a oplatí ti laskavost tím, že ti rozerve hrdlo. Strach je to jediné, co udrží královnu v bezpečí. Všichni mě poslouchají, protože se mě bojí.

Laskavost je hodně věcí. Je jemná. Něžná. Tolerantní. Je zrozená z trpělivosti a důvěry. A někdy, ano, někdy je nebezpečná. Pomoct zraněnému zvířeti, které může kdykoli zaútočit, postavit se za někoho, koho ostatní týrají, vloupat se do hradu Krále vran… tohle všechno jsou nebezpečné věci. Ale snažit se porozumět jinému stvoření, dostat se do jeho pozice, pomoct mu – i když za to zaplatíme –, to ukazuje sílu, Sophie, ne slabost.

Ptáci v lese zmlkli. Všechno je zcela nehybné. Pod stromy se drží šero. A na zemi leží umírající dívka se zející rudou dírou v místě, kde předtím mívala srdce.

Srdce jde člověku vzít mnoha způsoby. A Král vran využívá všechny metody. Nezastaví se před ničím. S radostí ho nechá vyříznout celé naráz tak, jak jsem to udělal já, královský lovčí. S radostí ho nechává krást kousek po kousku, rok za rokem, jako když lakomec střádá mince, trestajícím mlčením, kousavými pohledy a láskou podávanou za studena. Jedovatá slova poslouží taky. Jsou ostrá jako nůž a nechávají oběť vykuchanou a prázdnou.

Tak se dívej, jak umírá dítě, protože nemá pár mincí. Tohle udělej a snad pochopíš pár věcí, třeba jako rozdíl mezi krádeží a zločinem.

Citáty si můžete stáhnout i graficky a použít třeba jako tapetu do mobilu, nebo vytisknout jako záložku do knížky.

předchozí
další
Ola alias Nofreeusernames

Mám doma samostatnou místnost jenom na knihy, slušnou sbírku funko pop figurek, černou kočku s klučičím jménem… Knížky jsou mým koníčkem i zaměstnáním, i tak ale stíhám trávit až příliš…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *