5 názorů na Vespertinu

Pokud stále přemýšlíte, jestli si máte Vespertinu přečíst, mrkněte na 5 minirecenzí Humbook blogerů. Rozdali jsme jim reading copies a tady jsou jejich finální názory.

@adel_the_knihomol

Na Vespertinu jsem se těšila od doby, kdy bylo oznámeno, že u nás bude vycházet, a rozhodně mě nezklamala. Na knížce se mi líbily hlavně tři věci. První byla hlavní hrdinka – Artemisie totiž opravdu není žádná křehká květinka. Je odhodlaná obětovat vlastní život, zároveň jí ale vůbec nejde komunikace s lidmi a je dost uzavřená vůči všem okolo sebe a řekněte mi, kde jste takovou hlavní hrdinku viděli? Druhou skvělou věcí byly rozhovory mezi přízrakem a Artemisií. Přízrak jí totiž sídlí v hlavě a jejich dialogy jsou zdrojem všech vtipných scén, což bylo boží. Třetí skvělou věcí je atmosféra knížky. Je dost temná, ale autorka to zvládla bez krve a masových vražd, což je super! Navíc tady není romantická linka a i takový milovník romantiky, jako jsem já, to zde ocenil, protože něco takového by tu bylo opravdu zbytečné. Za mě je tohle oprávněný HumbookTip, který vám s klidným srdcem můžu doporučit a já si ho moc užila.

@copata.knihomolka

Vespertina je žhavou fantasy novinkou ze světa jeptišek, kněží a klášterů, která vám nesmí uniknout. Tato kniha vás přenese do zcela nového, prozatím knihami a příběhy ještě neprozkoumaného prostředí, které si díky jeho jedinečnosti okamžitě zamilujete. K tomu si přidejte samotářskou hlavní hrdinku a sarkastického hlavního hrdinu, jejichž vztah je již od samého začátku na pováženou. Ještě aby ne, když 2 duše sdílí jen jedno tělo, a ještě k tomu to tělo patří jeptišce! Rozhodně se s tímto párem nebudete ani na chvíli nudit, jejich konverzace jsou strhující a jeden s druhým si neberou servítky. Přihlédněme k tomu, že se jedná teprve o první díl série, tudíž je příběh trochu pomalejší, ale autorka otevírá dveře naprosto jedinečnému příběhu, který (troufám si říct) vtáhne stovky a tisíce českých i světových čtenářů! Tuhle knihu nesmíte minout, je to #musthave tohoto roku pro každou knihovnu.

@knihomolka_v_knihovne

Vespertina byla po Kouzlech rodu Thornů absolutní nutnost. A já si ji užila i přesto, že společnost neromantických knih obyčejně nevyhledávám. Vespertina si mě získala především díky dialogům, co spolu vtipně vedly hlavní hrdinka s přízrakem v její hlavě. Kontrast mezi těmito dvěma postavami byl také důvod, proč knize odpouštím absenci romantické linky. Jako druhé jsem si hned zamilovala temnou a drsnou atmosféru celého světa – je vidět, že autorka se s nikým a ničím nepárala. A nakonec jsem i velmi ocenila přidanou hodnotu s psychickými problémy. Hlavní hrdinka Artemisie mi svou povahou až překvapivě sedla. Myslím, že takové postavy a témata by se měla objevovat ve více young adult knihách. I když jsou mým favoritem nadále Kouzla rodu Thornů, vůbec se nedivím, že si Vespertina také vysloužila označení HumbookTip.

@mujkniznisvet

Věřím, že mnoho z nás má fantasy nejraději, když se v něm dočkáme i špetky romantiky. Margaret Rogerson nám ale ve Vespertině nádherně ukázala, že to jde i bez ní. Láska přece nemusí být jen romantická. Přátelství a pouto, které mezi Artemisií a přízrakem během příběhu vzniká, je něčím totiž mnohem kouzelnější. Navíc je příběh zasazen do skvěle promyšleného a hlavně poměrně ponurého prostředí, které veškerým vašim prožitkům z knihy dodá na intenzitě. Vespertina mi během čtení dokázala několikrát zlomit srdce, a potom ho zase hezky poskládat dohromady. Věřte mi, že si tento příběh nesmíte nechat ujít. Zamilujete si ho stejně tak, jako si zamilujete Artemisii, jednu z nejsilnějších hlavních hrdinek, s jakými jsem se dosud při čtení setkala, a také přízrak, který je sarkastickým nejlepším kamarádem, kterého všichni toužíme mít ve svém životě.

@lostinfantasy_books

Vespertina mě utvrdila v tom, že Margaret Rogerson prostě umí vymyslet neskutečný příběh a následně ho krásně sepsat. Už Kouzla rodu Thornů byla skvělá, ale Vespertina mě úplně okouzlila. Spojení náboženství, duchů, magie a temné atmosféry tady funguje na jedničku a musím říct, že popis „atmosférická fantasy“ tohle dílo úplně vystihuje. Trochu jsem se bála, jestli mi v knize nebude chybět romantická linka, ale nakonec v tomhle příběhu vůbec nebyla potřeba. Hlavní hrdinka by měla být asexualní, tak jsem zvědavá, jestli na to v příštím díle bude kladen nějaký důraz. Myslím si, že Temná kněžka je po dlouhé době opravdu originální fantasy, kterou si určitě musíte přečíst, hlavně pokud už vás trochu omrzela všechna ta young adult klišé. Margaret Rogerson vážně nezklamala.

 

předchozí
další
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *