10 důvodů, proč si přečíst Naše zakázané vášně

Dvacátá léta v Šanghaji, kde zuří válka dvou gangů, ale taky záhadná nákaza. A zároveň epický romantický příběh dvou mladých lidí z opačných stran barikády. Tohle všechno a ještě víc jsou Naše zakázané vášně od Chloe Gong. A pokud vás tyhle dvě věty nepřesvědčily, přicházíme s deseti důvody, proč si přečíst náš desátý HumbookTip.

1. Šanghaj

Dvacátá léta pro většinu z nás znamenají Leonarda DiCapria se sklenkou šampaňského, Chloe Gong ale popisuje úplně jiné prostředí. Šanghaj z Našich zakázaných vášní je místo, kde se protínají západní a východní kultura, staré tradice a moderní technika. Jako správná milovnice kulturního kontextu bych tu nejradši vychválila každičký detail… Ale shrnout to můžu do jedničky s hvězdičkou.

2. Co je po jméně?

Tenhle příběh je poměrně věrohodným převyprávěním Romea a Julie. A všichni víme, jak tohle světoznámé Shakespearovo drama končí… ale na tuhle část retellingu si musíte počkat do druhého dílu.

3. Detektivní zápletka

Šanghaj ve dvacátých letech to nemá vůbec jednoduché. Městem se totiž začíná šířit záhadná nemoc, kvůli které si lidé rozdrásají vlastní hrdla. A nebyly by to hlavní postavy, kdyby se nepokusily přijít téhle záhadě na kloub.

4. Gangy

Krevní msta mezi Šarlatovým gangem a Bílými květy tu byla odjakživa… nebo to tak alespoň působí. Nepřátelství mezi členy obou gangů, mocenská hra a snaha o udržení vlivu jsou v tomhle příběhu všudypřítomné, stejně jako zbraně v ulicích čínského velkoměsta.

zdroj: https://twitter.com/oblivionsdream/status/1336712911180410891

5. Vedlejší postavy

Často se na ně zapomíná, Chloe Gong si ale se všemi více i méně důležitými charaktery pohrála do nejmenšího detailu. Ať už jde o vůdce gangů, jejich rodiny, barové tanečnice, špiony komunistů nebo Brity a Francouze uzurpující město, všichni mají vlastní osobnost a všechny je poznáte na stránkách téhle knihy.

6. Intriky

Válka mezi gangy v kombinaci se vzrůstajícím hnutím komunistů a vlivem cizích kolonizátorů může vyústit jedině v pořádné pletichy. Moc si ale může udržet jen jedna strana a v tomhle konfliktu je jich opravdu hodně. Vyhraje vůbec někdo, nebo Šanghaj bude svědkyní vlastní zkázy?

7. Roma a Juliette

Není co dodat, dokonalejší hlavní postavy nenajdete. Odhodlaná, prohnaná Juliette i oddaný a upřímný Roma vám přirostou k srdci od prvních stránek. A oba dva dohromady? Jsou nezastavitelní.

8. Tohle není kniha…

… je to umění. Autorka se slovy maluje, jako by jí z úst (nebo asi spíš z klávesnice) takhle nádherně plynula odjakživa:

Cítila… naději. A naděje byla nebezpečná. Naděje byla nejzákeřnější zlo ze všech, emoce, která dokázala vzkvétat v Pandořině skříňce mezi utrpením a nemocemi a žalem – a co dokáže přežít ve společnosti s tak ostrými zuby, pokud to nemá vlastní příšerné drápy?

9. LGBT+ linka

Ač se o tomhle aspektu moc nemluví, Naše zakázané vášně ukazují, že LGBT+ lidé tu byli vždycky, a byli všude. A to je skvělé!

10. Zlomená srdce

Možná budete při akčních scénách tajit dech a překvapí vás rozuzlení zápletky, Chloe Gong vám svým debutem ovšem hlavně zlomí srdce. Stejně jako ho zlomila mně. A nejedné postavě.

BONUS:

Nemůžu si odpustit ještě jedno, jedenácté doporučení. Protože bych se za tenhle HumbookTip nikdy nepostavila, kdybych si nemyslela, že stoprocentně stojí za to. A stojí. Tak si Naše zakázané vášně přečtěte.

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *