Vadí, nevadí: Sexy scény v YA

Tahle série článků vznikla, aby rozlouskla každé tabu, kolem kterého v knižní komunitě tancujeme po špičkách. Jedno z největších? Sexuální a erotické scény v Young Adult literatuře. Patří tam, nebo ne? A do jaké míry je na místě na tyto scény upozorňovat třeba na obálce? Dali jsme dohromady co nejvíc názorů a…. možná pro vás máme odpověď.

Série Vadí, nevadí vzniká ve spolupráci s Humbook blogery. Pokud příště chcete sdílet svůj názor i vy nebo vás lákají konkurzy a další knižní projekty, sledujte nás na Instagramu!

Ať už je vyhledáváme nebo ne, sexuální a erotické scény se v YA příbězích odehrávají. Otázkou jenom je, jestli je autor popíše, okrajem zmíní, nebo naprosto přeskočí a nechá čtenáře, aby si všechno domysleli sami. V diskuzi se mezi Humbook blogery proto objevilo mnoho zastánců všech tří zmíněných kategorií a my věříme, že to tak nějak bude i mezi ostatními knihomoly a knihomolkami.

Třeba @_holka_s_knihou_ píše, že když sáhne po YA knize, očekává spíš milou romantickou oddechovku a ne knihu plnou erotických scén. No a pokud zatoužíte po něčem z druhé kategorie, není nic jednoduššího než sáhnout po něčem #prostarší. Koneckonců i samotný hashtag nebo žánrové zařazení může člověku napovědět, co má očekávat.

Některá nakladatelství na tohle ale mají ještě lepší trik: trigger warnings, tedy upozornění na explicitní obsah, které najdete na zadní straně obálky. Díky němu se může každý v knihkupectví pohodlně rozhodnout, jestli chce knihu číst, nebo ne. A výborně to pomůže třeba i rodičům nebo prarodičům, kteří knížky vybírají jako dárky a často o nich nemají takový přehled, jak zdůrazňuje @ela_and_books.

Ne všichni ale souhlasí s tím, že zodpovědnost za tohle rozhodnutí náleží redakci. Detailnost dané scény by měl přece být schopný (třeba podle věku postav) posoudit i autor nebo autorka. @boo_kiti je tedy přesvědčená, že spisovatelé sami nejlíp vědí, pro koho knihu psali, a měli by se podle toho řídit při popisu průběhu erotických scén.

Kromě nakladatelství a autorů je tu však ještě jedna skupina, která se může rozhodnout, jestli chce v YA knihách o sexu a erotice číst, nebo ne… a to jsou samotní čtenáři! Podle @baru_lienka stačí upozornění na obálce nebo v úvodu knihy, ale přístup k takovým scénám jinak není potřeba nijak omezovat. Je to přece téma, o kterém by se mladí lidé měli dozvědět a informovat, i když samozřejmě zůstává otázkou, do jak velkých detailů a v jakém věku.

Celkově se ale názory na tyhle druhy scén různí: podle některých by se měly explicitní scény objevovat jen v knihách, které už nepatří do YA, podle jiných zase do Young Adult sex patří. Někdo by radši viděl věkové omezení, někdo zase informaci na přebalu knihy. Každopádně ale existuje řada YA čtenářů, které erotické scény baví, ale taky skupina, která je vůbec nevyhledává. A pro obě z nich existuje spousta skvělých Young Adult knížek, které si můžou přečíst. Stačí jen koukat na trigger warnings, a hned zjistíte, jestli vám sedne nebo ne.

Jak to vidíte vy? Čtete erotické a sexuální scény rádi i v YA, nebo si myslíte, že tam nepatří? Dejte nám vědět do komentářů.

Co vy a sexy scény v YA?

 

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *