7 nejlepších citátů ze Soumraku Edenu

Dva tisíce let po odchodu andělů sužuje Eden všudypřítomný úpadek. Pravověrní z něj viní Heretiky a jejich zapovězenou magii – a napětí mezi oběma skupinami nebezpečně stoupá. Chrámová tanečnice Ada Efron žije posledních sedm let jako Pravověrná. Své heretické kořeny tají a snaží se zapomenout na to, že kdysi přísahala pomstu vrahovi svých rodičů. Když se ale její nový život ocitne v troskách, Ada ví, že přišel čas odplaty. Dokáže zjistit, co přesně se stalo během Noci velké očisty, kdy její rodiče zemřeli?

Soumrak Edenu je temná fantasy od autorky hitu Světla nad močálem.

Moc je totiž jako kterýkoliv jiný nástroj. Sama o sobě nepředstavuje hrozbu – stává se jí teprve v rukou hlupáků, kteří sebe staví nad ostatní.

V mládí chceme změnit svět, ale časem pochopíme, jak jsme ve skutečnosti malí.

S bojem za svobodu muselo jít ruku v ruce převzetí odpovědnosti. Kdo chtěl rozhodovat, musel se vzdělávat. Kdo si nad sebou nepřál dozor, musel jednat správně. A kdo chtěl žít ve společnosti bez hranic, musel si sám stanovit takové limity, aby se naopak on pro společnost nestal rizikem.

Ctnosti nejsou jednorožci, abys na ně měla věřit. Jsou to hodnoty, o něž musíme usilovat každý den, aby existovaly. Hodnoty, které mají platnost napříč Pozemským světem.

„Uvědomuješ si, že jsou ženy, které o manželství nestojí?“
„Proč by neměla žena stát o manželství?“ rozhodil rukama. „Je to součást našeho životního naplnění. Pro ženy dokonce ta hlavní.“
„Někdo si třeba přijde naplněný sám o sobě a nepotřebuje, aby ho naplňoval někdo další.“

Některá žena ani po manželství a mateřství netouží. Může zkrátka chtít od života něco jiného. Jenže muži mají dodnes kolektivní trauma z Lilith a žena, která se chce řídit vlastní hlavou a nesloužit společnosti jako chodící děloha, je v jejich očích ztělesněním zla.

„Svatý Augustýn byl vagínofob,“ opáčil Ray s klidem. „Nejspíš se bál, že neudrží ptáčka v kleci.“
„Z tvého chování se zatím zdá, že bys sám potřeboval ornitologickou konzultaci.“
„Kdepak, já a můj orel si rozumíme dobře.“
Adě uteklo krátké zachichotání.
„Orel? Vážně? Nebude to spíš vrabec?“
„A helemese, jak slečinka čistá jako lilie žertuje o velikosti ptactva!“

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *