10 důvodů, proč si přečíst Vespertinu

Artemisie chce to samé jako my všichni – knížku a klid od lidí. Místo toho se ale po hlavě ponoří do dobrodružství a potká ducha, o jehož existenci neměla ani ponětí. A věřte nám, když říkáme, že tenhle příběh si rozhodně potřebujete přečíst. Potřebujete ještě přesvědčit? Tady je 10 důvodů, proč si přečíst Vespertinu:

1. Klášterní prostředí

Vlastně je to absurdní, že jo? Kláštery zní jako nudná, tichá místa, kde se nic zajímavého neděje a kde nemají čokoládu ani kafe. Vespertina vám ale ukáže, že je to skvělé prostředí pro strhující příběhy, boje s duchy… a taky se tu výborně čte.

2. Duchové

Margaret Rogerson je známá tím, že vytváří vážně originální fantasy světy – a nezklamala ani tentokrát! Ve Vespertině najdete hned pět různých tříd duchů rozdělených podle toho, jak daná osoba zemřela. Jak byste dopadli vy, to můžete zjistit v našem kvízu.

3. Hrdinka, která ví, co chce

Artemisie se s ničím nepárá a mezi běžnými protagonistkami v Young Adult knížkách rozhodně vyčnívá. Má jasno v tom, co od života chce (hlavně dobrou knihu a svatý pokoj, to už jsme řešili v úvodu článku), a jde si za tím. Své okolí Artemisie možná trochu děsí, ale její vyrovnanost se sebou vás bude při čtení rozhodně bavit.

4. Přízrak

Ačkoli je Artemisie fantastická hlavní postava, ještě víc s nejspíš zamilujete Přízrak – ducha, který ji posedne a nedá jí pokoj. Vznikají z toho skvělé konverzace a Přízrak vnáší do knihy nejen zábavný element, ale taky úplně nový úhel pohledu. Občas bychom asi všichni potřebovali někoho, kdo nás ujistí o správnosti našich záměrů nebo nás povzbudí, když nemáme dost sil. A Artemisie má někoho takového přímo ve vlastní hlavě.

5. Humor, humor, humor

Ano, je potřeba to napsat třikrát. Ač je Vespertina plná skvělých postav, zajímavých zvratů i neotřelého prostředí, vtipné pasáže dodávají celému příběhu úplně jinou úroveň. Dokazovat se má příkladem, tak tady jeden máte:

„Opatrně, jeptiško. Můžu tě posednout, kdykoliv se mi zachce. Mohl bych tě přimět dělat mnohem horší věci než někoho zavraždit. Mohl bych tě přinutit, aby sis zkoušela klobouky.“

6. Pouto přátelství

Pokud jde o vztahy, soustředí se autorka především na hlavní hvězdné duo Artemisie-Přízrak. Přesto si hlavní hrdinka v průběhu děje zvládne udělat i pár dalších přátel. A právě to, jak postupně vylézá ze své ulity a jak na ni díky jejím činům začínají lidé okolo nahlížet jinak, je radost sledovat. Přátelství, která vznikají ve Vespertině, vydrží už napořád.

zdroj: https://layaroseart.com/2021/11/16/vespertine-fanart/

7. Duševní zdraví

Jako by toho snad Margaret Rogerson nezvládla dost, zpracovává ve Vespertině taky téma duševního zdraví – a to na jedničku s hvězdičkou. Artemisie za sebou má pár nepěkných zážitků a je skvělé vidět, že ji ovlivňují i v dalším konání. Nejde o nepřekonatelnou zábranu, zároveň ale díky tomu hlavní hrdinka působí mnohem uvěřitelněji. A to chceme v knížkách rozhodně vidět!

8. Ve svých rukou

Už jsme to sice zmínili, ale pojďme si připomenout, jak skvělé je, když má hlavní hrdinka svůj osud ve vlastních rukou! Není to Artemisie, koho ovlivňuje dění okolo, naopak ona je tím, kdo hýbe zápletkou kupředu. Děj díky tomu plyne mnohem přirozeněji a vy se do něj začtete jedna báseň.

9. O lásku tu nejde

Tenhle náš hashtag jako by někdo stvořil právě pro Vespertinu. Artemisie bojuje proti zlu, zachraňuje svět, povídá si s Přízrakem ve vlastní hlavě a snaží se z toho všeho nezhroutit… Takže jsme jedině rádi, že se autorka do knihy nepokoušela na sílu nacpat nějakou romantiku. Můžeme si tak všichni užít knížku, kde o lásku skutečně nejde.

10. První díl série

Že Margaret Rogerson píše skvělé standalone knihy, to už všichni víme. Vespertina je ale prvním dílem série, takže konec vás sice dostane, ale příběh ještě zdaleka neskončí. Můžete se těšit na další knihy o Artemisii… a co víc byste vlastně chtěli?

BONUS:

Za tenhle HumbookTip ručí @ana_z_papiru, a tak vám od ní vzkazujeme, že si máte Vespertinu vážně přečíst. Zvlášť, pokud se vám líbila Kouzla rodu Thornů, pod která se Áňa taky podepisuje!

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *