Check and Mate

In this clever and swoonworthy YA debut from the New York Times bestselling author of The Love Hypothesis, life's moving pieces bring rival chess players together in a match for the heart.

Mallory Greenleaf is done with chess. Every move counts nowadays; after the sport led to the destruction of her family four years earlier, Mallory’s focus is on her mom, her sisters, and the dead-end job that keeps the lights on. That is, until she begrudgingly agrees to play in one last charity tournament and inadvertently wipes the board with notorious „Kingkiller“ Nolan Sawyer: current world champion and reigning Bad Boy of chess.

Nolan’s loss to an unknown rook-ie shocks everyone. What’s even more confusing? His desire to cross pawns again. What kind of gambit is Nolan playing? The smart move would be to walk away. Resign. Game over. But Mallory’s victory opens the door to sorely needed cash-prizes and despite everything, she can’t help feeling drawn to the enigmatic strategist….

As she rockets up the ranks, Mallory struggles to keep her family safely separated from the game that wrecked it in the first place. And as her love for the sport she so desperately wanted to hate begins to rekindle, Mallory quickly realizes that the games aren’t only on the board, the spotlight is brighter than she imagined, and the competition can be fierce (-ly attractive. And intelligent…and infuriating…)

Informace
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
368
EAN:
9780593619919
Datum vydání:
7. 11. 2023
Typ:
Kniha
Vazba:
brožovaná
Posty, které by tě mohly zajímat
blog
Stačí jedna kniha?

Standalones (samostatné knihy, co nejsou součástí série) mají své výhody i nevýhody. Výhody jsou takové, že se vše krásně uzavře v rámci jedné knihy a nemusíme pak čekat na další díly. Největší nevýhoda je taková, že už pak nemáme šanci se znovu setkat s oblíbenými postavami, protože jejich knižní příběh už skončil. A my je […]

blog
Vadí, nevadí: Standalone versus série

Ač se svět knihomolek a knihomolů může na první pohled zdát jako mírumilovné místo, ve skutečnosti je plný kontroverzí a každodenních dilemat. Nevěříte? Ty nejčastější vám představíme v nové sérii článků s názvem „vadí, nevadí“. Pro pilotní díl jsme si nemohli vybrat nic jiného, než volbu mezi sériemi a samostatnými knihami. Co vyhrálo? Přesvědčte se sami. Článek […]